Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Trofe sinagrit avı görüntüleri Bölüm 2

Konu, 'Balık Avı ile İlgili Fotoğraflı Av Hikayeleri' kısmında Vedat Abayoğlu tarafından paylaşıldı.

1. Vedat Abayoğlu

Vedat Abayoğlu Daimi Üye

Değerli Üyeler

Sizlere kimi zaman nostaljik av görüntülerimide sunmuştum.Bunlar benim 18 yaşımdan bugünlere uzanan,o zamanlarda balıkla resim çektirmenin,heyecanının pek su üstüne çıkamadığı günlerdi.

Benzer nostaljik av görüntülerimi sizlere örnek olması açısından elbette sırası geldikce sunacağım.

Solo avlar yapabilmenin yaşını ne yazıkki kapadım.
    Bunun önemli iki sebebi var.
    İlki yaşım icabıdır.Hernekadar gözüpekliğim devam eder gözüksede,tabiatın bir kanunu vardır ve onu zorlamak pekde akıllıca bir iş olmayacaktır.

İkincisi ve bence dahada önemlisi kıskançlık duygusundan uzak olmamdır.Ben av partnerlerime,ilgi duyanlara,heves edenlere herkesten fazla değer veririm.
    Bu durumun en bariz göstergesi,buralarda yaşadığım 8 sene zarfında yüzlerce kişiyi balığa çıkarmam,bu kardeşlerimden hiçbir para,pul talep etmemem ve kendilerine tonları çoktan geçen balıklarımızı tamamen hediye etmiş olmamdır.

Bol mezeli,içkili sofraların adamı değilim ve olmayacağımda.

Ancak;

Gelmeye hevesli kardeşlerimi ağırlamaya,onları elimden gelen en büyük gayretle balığa çıkaracağıma,dahada heveslileri trofe avlarınada götürüp,behemahal bu keyfide yaşatacağıma emin olunuz.

Bir av uyumlu partnerlerle güzelleşir ve değer kazanır.Bu güzel insanlara şart koşulmaz,önerilerde bulunulabilinir,yol gösterilir.
    Ancak teknemin ve benim şartlarım şudur,budur denilmez,denilmemelidir.

Onlar senede fırsat buldukca ya bir yada iki kere ya gelir,yada gelemezler.
    Esas olan onların bu keyfi yaşamalarına azami gayret sarfetmektir.

Avımıza gelince;

Geçen sene,Sinan Çetin adlı kardeşim beni arayıp,forumlarda sıkca andığım Muharrem Kürümlu gibi yetişmek ve sonundada olmak istediğini söylemiştir.

Bu istek beni heyecanlandırmış kendisini davet etmiş ve güzel jig ve sırtı avları gerçekleştirmişizdir.

Burada tekrar vurgulamak isterimki;Balıkcılık olgusu deniziyle,tatlısuyuyla bir bütündür,her ikisininde alternatif zevki vardır.Keza bazı balıkcılık yöntemlerinin etkili olduğu zaman ve mekanda vardır.
    Örneğin 100 metre sularda trofe bir balığı sırtı yöntemiyle kolayına alamazsınız.
    Jiggingle alırsınız,ya açtır atlar ya kızar bölgesini koruma içgüdüsüyle atlar.

Sadece tek yöntemi balıkcılıktan sayıp diğerlerini tüü kaka etmek yakışık bir davranış olmayacaktır.

Hatta derinliği dahada aşağılara çekebilirsiniz.Mesela 200 metre yada daha derinlerdede jig ile trofe balık almak mümkünken,sair yöntemler atıl kalabilir.

Amma öyle günler vardırki,trofeler sığlamıştır,jig hem itibar görmez ve hemde sığlık itibariyle çalışmayabilirde.

Bu kere canlı veya sahte sırtısı ile daha fazla verim alabilirsiniz.

Anlattıklarım Jiggingi balıkcılıktan saymayanlara atıfta bulunmak değildir.Sadece bazı yöntemlerin,bazı zamanlarda yekdiğerine üstünlük sağlayabileceğini sizlere anlatmaktır.

Hem bilinizki karadanda hafif jiglerle pekala atçek yaparak önemli balıklarda yakalayabilirsiniz.

Gelelim konumuza.Neticede Sinan kardeşim tavsiyelerime uyarak bir açık su,balıkcılık yarışmalarında ismi geçen uygun bir offshore teknesi almış ve Kabatepe limanına bağlamıştır.

Bu liman Sarozun önemli balıkcılık mahallerine neredeyse eşit bir uzaklıkta bulunan,Seddülbahir,Küçük ve Büyük Kemikli,Ece Limanı Gökçeada gibi av bölgelerine erişilinebilinir bir limandır.Üstelik birçok gemi batığına sahip olup,trofe ve sair balıkların barınabildiği bir mahaldir.

Bu abiniz sizlere oralarında nimetinden faydalanabilme olanağınıda sağlamaya gayret edecektir.

Daha ilk denememizde bu trofeleri 70 ile üstü derinliklerde bulabildik ve önemli sayıdada yakaladık.

Bakınız bir daha vurgulamak isterimki,bir avcı uygun jig kamışına,uygun jig makarasına,yeterli kalınlık ve kalitede multicolour ip misinasına ve şok leader'ine nihayet etkili,derindede gayet iyi çalışabilen muhtelif renk ve tipte jiglere sahip olmalıdır.
    Avcı ,hangi sularda(Derinlik,akıntı durumları,dalgalı havalar gibi)hangi renk,ağırlık ve tipte jig kullanacağını,bunlara nasıl ve ne şekilde aksiyon vereceğini iyi bellemelidir.

Avcı ip misina kullamınının avantaj ve dezavantajlarını iyi bilmeli,dezavantalarını elimine etme becerisne sahip olmalııdır.

Avcı nihayet ip misina düğümlerini,normal misinayla ip misina birleştirme düğümlerini,jige bağlamada en sağlam düğümleri bellemelidir.

Bu abiniz bu keyfi sürerken elbette bu yöntemin(elbette sair yöntemlerinde)püf noktalarını tamamen sizlere sunmaya amadedir.

Sabırlı ve hoşgörülü bir öğretmen edasıyla sizlere hizmette sınır tanımayacaktır.

Ödülü ise sizlerin en başta başarılı avlarınız ve sonrasındada paylaşmanızdır.

Aldığı bilgileri bencilce hıfz edip kendine saklayan ve ortadan kaybolanlar muteber olmayacaklardır.

Bakınız,ben her zaman andığım gibi ıssızda eşi ve hayvanlarıyla yaşayan bir ihtiyarım.
    Yaşadığım bölgede beni tam manasıyla anlayan pek fazla kişide yoktur.
    Bu ihtiyar azıcık ajitasyon koksada bunları anlatmaktan geri kalmaz,zira gerçektir anlattıkları.
    Bu ihtiyarın öyle pek fazla zamanıda kalmamıştır.Bu bakımdan halen eli,ayağı tutarken sizlere anlatmaya çabaladıklarını dinleyiniz.

BU ihtiyar emeği geçenlerin tuttuklarıyla öğünmeyi kendine hak saymaktadır.Bunları örnek gösterek hevesleri ayakta tutmayı yeğlemektedir.

Hiçbir avda ben tuttum kelimesini asla kullanmaz çoğul konuşur.
    Kötü niyetlilerin imalarına aldırmaz,sadece hodri meydan der ve icaplarınada bakar.

Neticede bu avları ve devam edecek,iddia ediyorumki daha büyük balıklar avları sonucundada,dostunu,düşmanını,kıskanan ve takdir edenleri daha net anlayacaktır.

Kazanlar kaynamaya zaten başlamıştır,kolay gele.

Avımızda muhtelif kamış,makara ve çeşitli jigler kullandık.
    Sırasıyla anarsam,Okuma,Ocean Breeze,Shimano kamışlar,Okuma Salina,Shimano Twin Power,Shimano Stella makaralar
    River2 Sea Turkey Slider,Shimano Butterfly,jigging master,Fisherman,FC Labo muhtelif renkte ve tipte jigler kullandık.

Multicolor Varivas ip misina ile muhtelif marka Shock Leader FC misinalar,Mustad,Owner,jig iğneleri ve muhtelif kalamar imitasyonları kullandık.

İP misina kalınlıklarımız 30lb ve 40lb arasındaydı.Shocklarımız ise 0,50 ile 0,63 mm aralığındaydı.

İlk kerterizmizdende,uğradığımız sair kerterizlerimizin hepsindende balık aldık.
    İki jig dibe takılıp kaybedildi.Buna mukabil iki trofe balığı yarı sulara yaklaşırken kurtulmaları sonucunda kaybettik,bir adette sanırımki çok büyük olduğundan misina koparttırdık.

Sinanın ilk gün biz gelmeden aldığı tek sinagritide sayarsak 9 trofe sinagrit tuttuk.
    Bunlardan 2 tanesini, bizden para dahi kabul etmeyen kaptanımıza verdik.
    Bir tanesini Ecebaatta bir tanesini burada arkadaşlarımızla,doyasıya tükettik.
    İlk gün tuttuklarımızı güzelce galsemalarını yıkayıp,deniz suyuyla ıslatılmış gazete kağıtlarına sarmayalarak Market sahibinin buz dolabına koyduk,dolayısıyla tüm balıkları bir arada resimleyemedik.

Avımıızın video çekimleride mevcuttur,bilahere becerdiğimde sizlere sunulacaktır.

Sevgi ve saygımla kalınız

İşte ilave resimler

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 11 Kasım 2011
  2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. Vedat Abayoğlu

Vedat Abayoğlu Daimi Üye

4. possessio

possessio Yeni Üye

Harika balıklar tekrar tebrikler Vedat abi

5. Vedat Abayoğlu

Vedat Abayoğlu Daimi Üye

6. hızır şeref gültekin

hızır şeref gültekin Daimi Üye

tebrikler vedat abi maşallah ne güzel kareler toptan balık avı yapmışsınız :D en alttaki resim harika :D ne diyelim usta büyüksün

7. Zaptinamumkun

Zaptinamumkun Aktif Üye

Durmak yok devam vedat abi yapacak daha çok isin var avlar harika ve daha iyilerin sinyalini veriyorlar

8. Vedat Abayoğlu

Vedat Abayoğlu Daimi Üye

Svgili Hızır Reis

Avımın heyecanının biraz azaldığı bugünlerde,hatta rüyamda dahi içimi bir sıkıntı kaplamıştır.

Eskiden yoğun kara avı yapardım.Gençkende böyle olurdu ve nihayetinde karaavını bırakmıştım.

O güzelim hayvanların canını almak beni sonradan pişmanlığa sevk ederdi.
    Bugünlerde ise onlarca düşkün hayvana bakmaktayım.
    Sert kış günlerinde ise,evimin önüne kadar gelen bu hayvan ve kuşcukları beslemekteyim.

Bilindiği gibi ben illaki trofe balık tutacağım iddiasında ve peşinde biriside değilim.Zira koca bir balığın canını almak beni sonradan üzmektedir.

İşte bu üzüntü dün geceden itibaren yüreğimi sarmaya başlamıştır.

Ben kendisini amatör balıkcılık olgusuna adamış birisiyim.Benim yaşadığım yakın çevrede kimse yasa dışı ava tevessül ederken iki kere düşünmektedir.
    Zira tepelerine binerim.Jandarma ve Sahil Güvenlik birimlerini derhal harekete geçiriirim.
    Belki bu yüzden kerelerce tekne ve motorlarımı çalmışlardır.Ama beni tek allahın kulu yolumdan döndürememiştir,döndürmeyecektirde.

Eksikliğim maalesef şudur.Yabancı videolardaki gibi iri balığı salarken elim titremektedir ve halende becerememekteyim.

Ama senin gibi eski dostta burada söz veriyorumki,ileriki av günlerimde illaki kimisini salacak,bunun huzuruna kavuşacak ve sizlerede video çekimi yapıp sunacağım.

Sevgimle kalasın.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 27 Kasım 2011
  9. Vedat Abayoğlu

Vedat Abayoğlu Daimi Üye

Sevgili dostum

İhtiyar dimağım ismini unutuverdi,lütfen yazarmısın.

İri balık avlarıma devam edeceğim.Bu değil önümüzdeki hafta hedef balıklarımızın arasına orkinos ve akya girecektir.

Maalesef Türkiyede söze inanç yoktur ancak belgelenirse inanılmaktadır.
    Ama ben yemin ederimki evvelki gün yaşadığım Assos sularında olağanüstü bir balığı jigle kandırdım ve orta sularda misinamı koparttırarack kaçırdım.

Burada tekrar etmekte fayda görüyorum.

Özellikle jigging gibi hedefi yüksek kalibredeki avlar olan bir avcının her avdan sonra ip misina ucuna bağladığı leader misinasını gözden geçirmesi ve hatta yıpranmaması halinde bile tekrar ucundan bir metre kadar kesip düğümü yeniden ve taze olarak tekrar atması gerekmektedir.

Ben bunu atladım ve o koca balık düğümden kopararak jig ağzında gitti.

Üzüldüğüm nokta bu koca balığın o ağır jigle nasıl hayatta kalacağı endişesidir.

Burada bir püf noktadan daha bahsetmek istemekteyim.
    Muhtelif marka kaliteli jig iğneleri satılmaktadır.
    Bunlardan birisi varki,Sarı renkte Owner iğnelerdir.Bu iğneler benzer vakalarda kısa zamanda çürümekte ve neticede balığın ağzından çıkmaktadır.

Bu iğnenin kullanılmasını tavsiye etmek istiyorum.

Sevgimle kal

10. Vedat Abayoğlu

Vedat Abayoğlu Daimi Üye

Hah adını anımsadım Ozan'dı değilmi.

Buralarada beklerim.Yoğun çupra akını illaki başlayacak,beraber avlanma keyfini sürmek isterim.

Sevgiler

11. Vedat Abayoğlu

Vedat Abayoğlu Daimi Üye

Sevgili Mehmet

Buralarda jig avı meyvelerini vermeye başladı.En kısa zamanda tekrar bekliyorum.

Evvelki gün inanılmaz irilikte bir balığı misinamı koparttırarak kaçırdım.

Tamda nerde biliyormusun.

Seninle ilk tanıştığımız günlerde yemli avlanırken takımıma iri bir balık binmişti ve maalesef ne etsemde iğnemi açtırarak kaçırmıştım ya tam oralarda.

Nazan hanımada selamlarımı iletiver.

Sevgimle kal