Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Trofe yayınlar,son Yayın avım

Konu, 'Balık Avı ile İlgili Fotoğraflı Av Hikayeleri' kısmında Vedat Abayoğlu tarafından paylaşıldı.

1. Vedat Abayoğlu

Vedat Abayoğlu Daimi Üye

Değerli Üyeler

Malum bu sezon denizlerimiz yeknesak avları verebilsede,esas peşinde olduğumuz trofe balık konusunda umulanı verememiştir.

Yurdumuz kıyılarında yer alan tüm denizlerimizdede durum aynııdır.
    Hemen hergün aldığım istihbaratlar bu durumu ortaya koymaktadır.

Sebep bu olsada,esasen tatlısu kökenli bir avcı olmam itibariyle,zaten fırsat buldukca avınada gitmekteydim.

Fakat esas amacım,trofe balık konusundada ortaya birşeyler koyabilmekti.
    2 keredir zorladım yayın avını.Av keyfimizi tatmin edecek ölçüdede bazı yayınlarda tutabildikdi.
    Son seferde koparttırdığımız misinalarımız tekrar yollara düşmemizi körüklemiş,tekrardan elden geçirdiğimiz takımlarımızda bu kere ip misina kullanmış,nihayet bütün satıcıları tekledikten sonra,kolleksiyonumda arzu ettiğimiz iğneleri bulup onları bağlamıştık.

Sadece 35 adet iğne çıkmıştı,iğne kutularımın birisinden.
    Eh bu adet zaten yeterliydi.Zira partnerlerim Kani ve İbrahim kardeşlerimle ekip olarak avlanacak,tebliğ hükümlerine görede 36 adet iğneyi devreye sokabilecektik.

Her seferinde kuvvetli jig kamış ve makaralarımı yanımda götürmüş olsamda,devamlı ve süratli bir şekilde seviye kaybeden yeni barajın,ormanlık ve dağlık çevresi,belli bir hat düzeyinde kurumuş ağaç ve köklerle kaplanmış olduğundan takımlarım pek bir işe yaramamıştı.

Bu barajda hayli yayın olduğu belliydi.Zira yemlik balık tutma çabalarımız esnasındada mantarlı oltalarımıza birkaç kg'lıkları gelmekte,bizde onları güzelce suya iade etmekteydik.

Yeni edindiğim şişme botum ve uygun elektrikli motorum en büyük yardımcım olacaktı.
    Onunla bir kuğu sessizliğinde suyun muhtelif yerlerinden uçları görünen ağaçların etrafında gezinecek,sayıları tebliğ hükümlerine uygun mantarlarla su üstünde kalması sağlanmış bırakma oltalarımızı sabitleyebilecektik.

Öylede yaptık,eski ırmak yatağını bu yöreleri iyi bilen İbrahim kardeşimin rehberliğinde tespit edip,hemen üstlerine ve yakın çevresine oltalarımızı bıraktık.
    Ben pekala biliyordumki,büyük yayınlar,aşina oldukları eski ırmak derinliklerini pek terk etmezler ve yakın çevresindede geceleri yükselip avlanırlardı.
    İri yayınları harekete geçiren,meraklarını uyandıran yayın çağırma cihazına henüz sahip olmasakta,avuç içiyle benzer sesleri temin ederek gerii dönddük.

Elbette yanımızda getirdiğimiz kuzu yemini,ekmek fırınlarından temin ettiğimiz dilimleme aletinden elde edilen ekmek kabuğu kırıntılarını karıştırıp,ıslayıp,mazmozlama sapanımında yardımıyla bir güzel yemledik.

Gaye küçük balıkları oltalarımızın yakın çevresine bu sayede toplamak ve yayınları harekete geçirmekti.

Bu taktiğim fevkalade çalıştı.İlk gece Köyümün kırsalından binbir güçlükle çıkarttığım kara sülüklere rağbet olmasada,ikinci geceki avımızda,gündüz vakti yayının pek sevdiği yöresel adı Şekercik olan küçük balıkları salla,salla kamışlarımızla eğlenerek tutup onlarla yemleyip netice aldık.

Gölün etrafı geniş ve yapışkan bir çamur deryasıydı.Botumuzu indirmede,tekrar karaya çıkmakta büyük meşakkat çektik,adeta çamurdan adamlar olduk.

Ama netice harikaydı,iri yayınları adam başı limitine uygun alıkoyduk 3,5 kg'lık bir dolusunu,ihtimamla iğnelerden kurtarıp sevip suya geri iade ettik.

Bu çabalarımız esnasında,her an suya düşme riski olduğundan yanımıza cep telefonu ve fotoğraf makinesi almadık.

Etrafta avcılarda vardı,hiçbirisi yayın tutamadı.
    Tutmanın bedeli hayli uğraşmak,uygun takımlara sahip olmak ve yayının nerede yatacağını bilip onları oltalarımız etrafına toplamaktı.

İlişikte neredeyse aniden bastıran,allahtan 10 dakika kadar süren kuvvetli sağnağa rağmen,batmadan çıkabildiğimiz çamur deryası barajın ve bazı yayınların resimlerini sunuyorum.

Lütfen emin olunuzki,böylesine zorlu bir avı gerçekleştirmekteki ana gayem,ihtiyar bir avcının dahi bir dolu zorluklara göğüs gerip,o ıssızlarda sağladığı başarıyı sizlere sunmaktır.
    Bir kere daha tekrar ediyorum;Kolay av artık kalmamıştır.
    Mesafe kat etmek,uygun takımı behemahal bilmek ve edinmek vede zorlukları göze alıp bunları aşmak esastır.

Sevgi ve saygımla kalınız

Zorlu güzergahımız

Çamur deryası yollar

Yol falanda kalmadı ama vardık,işte avlağımız

Tuttuğumuz yayınlardan kareler

Çamur deryasından kurtuluş

Dönüş yolunda az dinlenip temizlendiğimiz derecik(içi balık dolu)

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. BİROL

BİROL Daimi Üye

Yine çok güzel ve sana yakışan bir av raporu ile bize günaydın dedin Vedat Abi.
    Ekip sağlam, avlak sağlam ve netice doğal olarak yüzgüldürmüş.
    Tekrardan tebrikler..

4. Vedat Abayoğlu

Vedat Abayoğlu Daimi Üye

Sağol sevgili Birol.
    Mantık şu;Deniz vermezse bizde tatlısudan alırız.:D

Ama ilk sana söylüyorum.Bu ayın ortalarından itibaren izleyin.

Bir Orkinos,devasa bir sinagrit en geç Ekim ayı içinde sizlere sunulacaktır.

Sevgimle kal

5. hızır şeref gültekin

hızır şeref gültekin Daimi Üye

bittiğine üzüldüm doğrusu :D serüven gibiyfi tebrikler veat abi yine önder ve örnek bir avcılık sergilemişsin umarım diğerlerine de örnek olur bu amatör ruhun !
    balıklarda pek güzel ne desem bilemiyorum size allah bozmasın sağlık sıhhat versin de bize bunlardan daha çok yayınlayın :D

6. löngöz

löngöz Daimi Üye

Bize sanki oradaymışız gibi hissettirdiğin bu güzel av raporunun ve yörenin resimleri aldı götürdü sevgili üstad;seni ve av arkadaşlarını tebrik eder ,böyle güzel trofe avlarının devamını dilerim....:)

7. ismail18

ismail18 Aktif Üye

tebrikler cok güzel av olmuss

8. lost_zombie

lost_zombie Daimi Üye

Vedat abi sadece tebrik ediyorum,
    başkaca söyleyeceğim her kelime kifaletsiz kalacak çünkü canı gönülden tebrik ederim.:harika:

9. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Tebrikler Vedat Abi
    Zorlu ve güzel bir av gerçekleştirmişsiniz.
    Sen denizle de bu kadar uğraşşan tutarsın o hep hayıflanıp yok dediğin balıkları ama uğraşmıyorsun.
    Daha da iyileri rastgelsin

10. Hamdi

Hamdi Admin Site Admin

Tebrikler Vedat abi, gerçekten güzel balıklar.

11. landscape33

landscape33 Aktif Üye

Yok yok,bu yıl Erzincan'a mutlaka gidilmeli:p