Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

TROFELER (Trança, Lambuka, Akya)

Konu, 'Balık Avı ile İlgili Fotoğraflı Av Hikayeleri' kısmında AKIN KAPTAN tarafından paylaşıldı.

 1. AKIN KAPTAN

  AKIN KAPTAN Editör Moderatör

  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  1.915
  Beğeniler:
  71
  Şehir:
  Marmaris
  Bu sene yeni kayık ve yeni balık bulucu sayesinde ufkum genişledi diyebilirim. Eski emektar, pancar motorlu piyade tekneydi ve öyle kolay kolay laf dinlemezdi. Geri vitesi(tornistanı) olmadığından taşların üzerinde duramaz veya çok sığ yerlere fazla sokulamazdım. Kayığı küçültünce muazzam bir hareket kabiliyeti kazandım. Bu esneklik, beraberinde yeni avlanma fırsatları yarattı. Daha önceleri cesaret edemediğim sığlıklara sokulup kalamar zokaları ile at çek yaptım, zargana ipeği çekerek yarım metre suda dolaştım, kayalıkların hemen dibine sukulup melanur yakaladım. Bütün bunlar bana trofelerin çok sevdiği nadide canlı yemlere ulaşabilme fırsatı sağladı. Üstelik kovaya yemleri indirip trofelerin kerterizlerine gitmek artık sadece 15 dakika. Kerterize varınca balık bulucu ile taşları detaylaca inceledim. Furuno fcv 620 'nin yüksek frekans modunda yakınlaştırma özelliğini açınca daha önce görmediğim şeyleri gödüm. Makinaya alıştıkça neyin gerçekten balık neyin sahte yansıma, neyin küçük neyin büyük olduğunu anlamaya başladım. Artık çok kıymetli ve az sayıda olan canlı yemlerimi balık bulucumun "TAMAMDIR!" demediği noktalarda suya indirmez oldum. Böylece yemlerim domuz balığı, balon balığı veya palazların hışmından kısmen de olsa kurtulmuş oldu. Bildiğim taşların sayısı 5 iken 10 oldu. İşte bu nedenlerle bu sene benim için trofe trança yılı oldu.

  MISS APRIL(Nisan Güzeli)
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]

  MISS MAY
  [​IMG]
  [​IMG]


  Tabiki sadece trançalar değildi yeni teknenin kısmetleri. Marmaris Paragadi Fishing dükkanının sahibi Şevket Abi ile sohbet ederken bana silikon çekmemi tavsiye etti. Sığ sularda silikon ile yapılan levrek avcılığına hep özenmişimdir. Tahir Gürhan'ın rarpolarında överek bahsettiği bir yöntemdir. Fırsat bu fırsat deyip çeşitli silikon zargana ve solucanlar satın aldım. Günlerce akşam sularında ve çok sığlarda denemeler yaptım. Bunlardan bir tanesi RED GILL marka ve neredeyse berrak simli bir silikon bana muazzam avlar yaşattı. Açıkçası silikonlar arasında bu kadar fark olduğunu hiç düşünmemiştim. Neredeyse şeffaf olan bu simli silikon ile bol miktarda baraküda ve sinarit palazı aldım. Sinarit palazların tamamını salıp turnaları hem yedim hem canlı yem olarak kullandım. Tek silindir dört zamanlı yamaha motorun sessizliği, sığ sularda sırtı yapabilmem ve Red Gill silikon sayesinde levrek hayalimi henüz gerçekleştirememiş olsamda rüyalara girecek bir lambukayı 1 metre suda yakalayıp dakikalarca kaçmasını, taklalar atıp sıçramasını, keyifle ve şaşkınlıkla izledim. 65 yaşındaki babam bile teknede kamera olmamasına hayıflanıp "Keşke makina olsaydı, anlatsakta inanmazlar!" dedi ki; günün anlam ve önemi bildiren daha iyi bir cümle olamaz.

  [​IMG]

  Kullanılan silikon
  [​IMG]


  Baraküdayı(turna, iskarmoz) yem yaptım deyince şaka yaptığımı zannetmeyim. Bu balığın çok iyi bir yem olduğunu silikona yakalanan turnaları kovalayan küçücük akya palazlarını görünce anlamıştım. Düşünün ki neredeyse kendi boyutlarında, yırtıcı ve saldırgan bir balığa yemek gözüyle bakıyor. Bizim vahşi kurtlara yiyecek gözüyle bakmamız gibi birşeydir herhalde. Bir akşam silikon sırtısına takılan turnayı, 3 tane hırsız iğneli uzun oltaya iliştirip, dönüş yolunda çekmeye başladım. Ancak biraz geç kaldığımdan süratimi arttıp takribi 4 mil civarı çektim. Akyalar meranın haydut çetesi olduğundan genelde kayalık burunların derin tarafında ve taşların tepelerinde bulunuyorlar. Buralardan gelen geçene sataşıp avlanıyorlar. Bana da sataştılar. İyiki 3 hırsız iğne takmışım. Defalarca asılan akyanın iğneye oturması oldukça zor oldu. Hatta ben yem bitmiştir diyordum ki kaloma İbrahim Tatlıses'in o şarkısını çalmaya başladı.

  Yıllardır bir özlemdi
  Yanıp durdu bağrımda
  Tam ümidi kesmişken
  Onu gördüm karşımda

  Mavi mavi masmavi
  Gözleri boncuk mavi
  Bir gördüm aşık oldum
  Şu gelen kimin yarı

  Hayat denen bu yolda
  Yürürken adım adım
  Mutluluğu ararken
  Birden ona rastladım


  [​IMG]


  Balıkçılık maceramda öğrendikçe ne demek istediğini daha iyi anladığım değerli üstadlar Tahir Gürhan ve Bodrumlu arkadaşım sevgili Derya Güner ile Paragadi Fishing sahibi Şevket Güngör'e teşekkür ederim. Herkese rastgelsin.
   
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 27 Haziran 2013
 2. Sponsorlu Bağlantılar
 3. AKIN KAPTAN

  AKIN KAPTAN Editör Moderatör

  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  1.915
  Beğeniler:
  71
  Şehir:
  Marmaris
  Bu bölümü çok detaylı sorular gelir onlara verdiğim cevapları buraya ekleyip düzgün bir görün sağlarım diye ayrıdım ama bir soru hariç detay isteyen olmadı. Beklemeye devam ediyorum.
   
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 22 Haziran 2013
 4. hüseyin2

  hüseyin2 Aktif Üye

  Kayıt:
  27 Aralık 2012
  Mesajlar:
  116
  Beğeniler:
  1
  Şehir:
  iskenderun-(memleket TEKİRDAĞ)
  Maşallah, maşallah. Tebrikler Akın Kaptan. Uzun zamandır rapor yoktu senden, böyle bir rapor geliceğini tahmin ediyordum ve merakla bekliyordum doğrusu. Eline ekipmanına sağlık. Bir de bu trançaları çekmek zormu, misineyi çok zorluyomu diye sorucam, çok yabancıyım bu balıklara ben. Şansın herzaman açık olsun.
   
 5. AKIN KAPTAN

  AKIN KAPTAN Editör Moderatör

  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  1.915
  Beğeniler:
  71
  Şehir:
  Marmaris
  İlk darbeyi çok sert yapar. İğne damağına oturduğu anda çıldırır. Bu esnada balıkla mücadele etmenin hiç manası yok zira misina ve iğne ne kadar sağlam olursa olsun birşeyler ters gidebilir. Kovuklara veya taş altlarına girme huyu olmadığından yakalanan balık uzağa doğru fişekler. İlk direnci kırılınca yüzeye almak neredeyse garantidir. Gelirken yolda bir iki defa daha dirense bile yüzeye 3 -4 metre kala balık fıska (midesinin dışarı gelip balığın şişmesi) olur. Bu duruma gelen balık tekrar dibe dalamayacağından acele etmeye gerek yoktur. İlk fırsatta gagıç veya el ile tekneye alınır. Bu büyüklükte balıklarda mümkünse kepçe kulllanılmaz veya var ise çok iri kepçe kullanılır. Zira küçük kepçelere sokulmaya çalışılan balığın ağzındaki iğneler kepçeye takılıp balıktan kurtulabilir. Sizinde şansınız her zaman açık olsun.
   
 6. Turuncu

  Turuncu Aktif Üye

  Kayıt:
  21 Şubat 2011
  Mesajlar:
  303
  Beğeniler:
  158

  Tebrikler cok degerli bilgiler. Bende kullandigini misinayi merak ettim kalinligi ve markasi vs.. nedir acaba?
  Harika avlarinizi tebrik ederim.
   
 7. dr.zeki

  dr.zeki Aktif Üye

  Kayıt:
  7 Temmuz 2010
  Mesajlar:
  451
  Beğeniler:
  113
  Şehir:
  Balıkesir-İzmir
  Tebrikler; çok güzel anlatım ve harika trofeler. Keşke her ayın güzeli (trofesi) olsa da takvim yapsan o güzel pozlarla :)
  Her malın bir alıcısı vardır derler; baraküdanın bile alıcısı varmış. Akya da çok yakışıklı ...
  Bizleri de bu keyfe ortak ettiğin için teşekkürler. Gıpta edilen, özenilen amatör balıkçılık hayatın hep keyifle sürsün. Rastgelsin.
   
 8. hüseyin2

  hüseyin2 Aktif Üye

  Kayıt:
  27 Aralık 2012
  Mesajlar:
  116
  Beğeniler:
  1
  Şehir:
  iskenderun-(memleket TEKİRDAĞ)
  Sağol Akın kaptan, o heyecanı merak ettim doğrusu. Anlatımın için teşekkür ederim.
   
 9. müthişaman

  müthişaman Daimi Üye

  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  2.126
  Beğeniler:
  218
  Şehir:
  İstanbul
  Mükemmel trofeler!
  Sözün bitip izlemek ve avın tadını çıkarmak zamanı.
   
 10. agartan

  agartan Moderatör Yönetici

  Yaş:
  51
  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  19.870
  Beğeniler:
  6.789
  Şehir:
  İstanbul
  Tebrikler Akın,
  Çoktandır biliyoruz ki yakaladıkların kısmet değil.
  Araştırmalar ve denemeler sonucu oluşturulup eldekilerle harmanlanarak meydana gelen bilgilerin ürünü. Anlaşılıyor ki her avdan da ayrı ayrı sonuçlar çıkıyor ders alınması gereken.
  Böyle avlar halihazırda hayallerimde bile yokken yazdığın her tavsiye ve tecrübe dağarcığımın bir yerlerine kullanılacağı zamanı beklemek üzere kaydediliyor.
  Bu güzel ve öğretici raporlar için teşekkürler
   
 11. balıkçı pehlivan

  balıkçı pehlivan Aktif Üye

  Yaş:
  50
  Kayıt:
  1 Temmuz 2010
  Mesajlar:
  436
  Beğeniler:
  13
  tebrikler tebrikler maşallah :harika: