Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

TROFELER (Trança, Lambuka, Akya)

Konu, 'Balık Avı ile İlgili Fotoğraflı Av Hikayeleri' kısmında AKIN KAPTAN tarafından paylaşıldı.

1. AKIN KAPTAN

AKIN KAPTAN Editör Moderatör

Bu sene yeni kayık ve yeni balık bulucu sayesinde ufkum genişledi diyebilirim. Eski emektar, pancar motorlu piyade tekneydi ve öyle kolay kolay laf dinlemezdi. Geri vitesi(tornistanı) olmadığından taşların üzerinde duramaz veya çok sığ yerlere fazla sokulamazdım. Kayığı küçültünce muazzam bir hareket kabiliyeti kazandım. Bu esneklik, beraberinde yeni avlanma fırsatları yarattı. Daha önceleri cesaret edemediğim sığlıklara sokulup kalamar zokaları ile at çek yaptım, zargana ipeği çekerek yarım metre suda dolaştım, kayalıkların hemen dibine sukulup melanur yakaladım. Bütün bunlar bana trofelerin çok sevdiği nadide canlı yemlere ulaşabilme fırsatı sağladı. Üstelik kovaya yemleri indirip trofelerin kerterizlerine gitmek artık sadece 15 dakika. Kerterize varınca balık bulucu ile taşları detaylaca inceledim. Furuno fcv 620 'nin yüksek frekans modunda yakınlaştırma özelliğini açınca daha önce görmediğim şeyleri gödüm. Makinaya alıştıkça neyin gerçekten balık neyin sahte yansıma, neyin küçük neyin büyük olduğunu anlamaya başladım. Artık çok kıymetli ve az sayıda olan canlı yemlerimi balık bulucumun "TAMAMDIR!" demediği noktalarda suya indirmez oldum. Böylece yemlerim domuz balığı, balon balığı veya palazların hışmından kısmen de olsa kurtulmuş oldu. Bildiğim taşların sayısı 5 iken 10 oldu. İşte bu nedenlerle bu sene benim için trofe trança yılı oldu.

MISS APRIL(Nisan Güzeli)

MISS MAY

Tabiki sadece trançalar değildi yeni teknenin kısmetleri. Marmaris Paragadi Fishing dükkanının sahibi Şevket Abi ile sohbet ederken bana silikon çekmemi tavsiye etti. Sığ sularda silikon ile yapılan levrek avcılığına hep özenmişimdir. Tahir Gürhan'ın rarpolarında överek bahsettiği bir yöntemdir. Fırsat bu fırsat deyip çeşitli silikon zargana ve solucanlar satın aldım. Günlerce akşam sularında ve çok sığlarda denemeler yaptım. Bunlardan bir tanesi RED GILL marka ve neredeyse berrak simli bir silikon bana muazzam avlar yaşattı. Açıkçası silikonlar arasında bu kadar fark olduğunu hiç düşünmemiştim. Neredeyse şeffaf olan bu simli silikon ile bol miktarda baraküda ve sinarit palazı aldım. Sinarit palazların tamamını salıp turnaları hem yedim hem canlı yem olarak kullandım. Tek silindir dört zamanlı yamaha motorun sessizliği, sığ sularda sırtı yapabilmem ve Red Gill silikon sayesinde levrek hayalimi henüz gerçekleştirememiş olsamda rüyalara girecek bir lambukayı 1 metre suda yakalayıp dakikalarca kaçmasını, taklalar atıp sıçramasını, keyifle ve şaşkınlıkla izledim. 65 yaşındaki babam bile teknede kamera olmamasına hayıflanıp "Keşke makina olsaydı, anlatsakta inanmazlar!" dedi ki; günün anlam ve önemi bildiren daha iyi bir cümle olamaz.

Kullanılan silikon

Baraküdayı(turna, iskarmoz) yem yaptım deyince şaka yaptığımı zannetmeyim. Bu balığın çok iyi bir yem olduğunu silikona yakalanan turnaları kovalayan küçücük akya palazlarını görünce anlamıştım. Düşünün ki neredeyse kendi boyutlarında, yırtıcı ve saldırgan bir balığa yemek gözüyle bakıyor. Bizim vahşi kurtlara yiyecek gözüyle bakmamız gibi birşeydir herhalde. Bir akşam silikon sırtısına takılan turnayı, 3 tane hırsız iğneli uzun oltaya iliştirip, dönüş yolunda çekmeye başladım. Ancak biraz geç kaldığımdan süratimi arttıp takribi 4 mil civarı çektim. Akyalar meranın haydut çetesi olduğundan genelde kayalık burunların derin tarafında ve taşların tepelerinde bulunuyorlar. Buralardan gelen geçene sataşıp avlanıyorlar. Bana da sataştılar. İyiki 3 hırsız iğne takmışım. Defalarca asılan akyanın iğneye oturması oldukça zor oldu. Hatta ben yem bitmiştir diyordum ki kaloma İbrahim Tatlıses'in o şarkısını çalmaya başladı.

Yıllardır bir özlemdi
    Yanıp durdu bağrımda
    Tam ümidi kesmişken
    Onu gördüm karşımda

Mavi mavi masmavi
    Gözleri boncuk mavi
    Bir gördüm aşık oldum
    Şu gelen kimin yarı

Hayat denen bu yolda
    Yürürken adım adım
    Mutluluğu ararken
    Birden ona rastladım

Balıkçılık maceramda öğrendikçe ne demek istediğini daha iyi anladığım değerli üstadlar Tahir Gürhan ve Bodrumlu arkadaşım sevgili Derya Güner ile Paragadi Fishing sahibi Şevket Güngör'e teşekkür ederim. Herkese rastgelsin.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 27 Haziran 2013
  2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. AKIN KAPTAN

Bu bölümü çok detaylı sorular gelir onlara verdiğim cevapları buraya ekleyip düzgün bir görün sağlarım diye ayrıdım ama bir soru hariç detay isteyen olmadı. Beklemeye devam ediyorum.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 22 Haziran 2013
  4. hüseyin2

hüseyin2 Aktif Üye

Maşallah, maşallah. Tebrikler Akın Kaptan. Uzun zamandır rapor yoktu senden, böyle bir rapor geliceğini tahmin ediyordum ve merakla bekliyordum doğrusu. Eline ekipmanına sağlık. Bir de bu trançaları çekmek zormu, misineyi çok zorluyomu diye sorucam, çok yabancıyım bu balıklara ben. Şansın herzaman açık olsun.

5. AKIN KAPTAN

İlk darbeyi çok sert yapar. İğne damağına oturduğu anda çıldırır. Bu esnada balıkla mücadele etmenin hiç manası yok zira misina ve iğne ne kadar sağlam olursa olsun birşeyler ters gidebilir. Kovuklara veya taş altlarına girme huyu olmadığından yakalanan balık uzağa doğru fişekler. İlk direnci kırılınca yüzeye almak neredeyse garantidir. Gelirken yolda bir iki defa daha dirense bile yüzeye 3 -4 metre kala balık fıska (midesinin dışarı gelip balığın şişmesi) olur. Bu duruma gelen balık tekrar dibe dalamayacağından acele etmeye gerek yoktur. İlk fırsatta gagıç veya el ile tekneye alınır. Bu büyüklükte balıklarda mümkünse kepçe kulllanılmaz veya var ise çok iri kepçe kullanılır. Zira küçük kepçelere sokulmaya çalışılan balığın ağzındaki iğneler kepçeye takılıp balıktan kurtulabilir. Sizinde şansınız her zaman açık olsun.

6. Turuncu

Turuncu Aktif Üye

Tebrikler cok degerli bilgiler. Bende kullandigini misinayi merak ettim kalinligi ve markasi vs.. nedir acaba?
    Harika avlarinizi tebrik ederim.

7. dr.zeki

dr.zeki Aktif Üye

Tebrikler; çok güzel anlatım ve harika trofeler. Keşke her ayın güzeli (trofesi) olsa da takvim yapsan o güzel pozlarla :)
    Her malın bir alıcısı vardır derler; baraküdanın bile alıcısı varmış. Akya da çok yakışıklı ...
    Bizleri de bu keyfe ortak ettiğin için teşekkürler. Gıpta edilen, özenilen amatör balıkçılık hayatın hep keyifle sürsün. Rastgelsin.

8. hüseyin2

hüseyin2 Aktif Üye

Sağol Akın kaptan, o heyecanı merak ettim doğrusu. Anlatımın için teşekkür ederim.

9. müthişaman

müthişaman Daimi Üye

Mükemmel trofeler!
    Sözün bitip izlemek ve avın tadını çıkarmak zamanı.

10. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Tebrikler Akın,
    Çoktandır biliyoruz ki yakaladıkların kısmet değil.
    Araştırmalar ve denemeler sonucu oluşturulup eldekilerle harmanlanarak meydana gelen bilgilerin ürünü. Anlaşılıyor ki her avdan da ayrı ayrı sonuçlar çıkıyor ders alınması gereken.
    Böyle avlar halihazırda hayallerimde bile yokken yazdığın her tavsiye ve tecrübe dağarcığımın bir yerlerine kullanılacağı zamanı beklemek üzere kaydediliyor.
    Bu güzel ve öğretici raporlar için teşekkürler

11. balıkçı pehlivan

balıkçı pehlivan Aktif Üye

tebrikler tebrikler maşallah :harika: