Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Trolling sırasında lastik ve balon kullanımı

Konu, 'Tekneden Balık Avcılığı ve Genel Teknikleri' kısmında Seddülbahir tarafından paylaşıldı.

1. Seddülbahir

Seddülbahir Aktif Üye

Merhaba Arkadaşlar,

İtalyan Fishing TV'de sinarit, trança, lahoz gibi genelde dip balıklarının avıni konu alan programlar izlerken bir kaç defa denk geldim.
    Adamlar takımlarına önce canlı kalamar (veya balık) takıyorlar, elle makaradan pay alarak bunu indirdikten sonra takımın makaradaki misinadan öncesinde lastik kullanarak bir kurşun ve daha sonra da balon takıyorlar.
    Tam tarif edememiş olabilirim ama sanırım benimle aynı görüntüleri izleyip merak edenler veya bilenle mutlaka vardır.
    Bir sormak istedim, kullanan ve yararını gören var mı?
    Tavsiye eder misiniz?
    Takımın tam tarifi (mümkünse çizim) nasıldır acaba?

Şimdiden teşekkürler,

Taurus ve Hamdi bunu beğendi.
  2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. Hamdi

Hamdi Admin Site Admin

Serdar abi ben Drifting sistemi ile avlanırken balon kullandım ama Trolling sistemi ile söylemek istediğini tam anlayamadım. Örnek bir videosu var mı? Ona bakarak belki bir fikir verebilirim.

4. lodoscubarbaros

lodoscubarbaros Aktif Üye

Youtube geçmişimden şu videoyu buldum.Belki faydalı olur

havatemiz ve Hamdi bunu beğendi.
  5. Taurus

Taurus Aktif Üye

Drifting sisteminde kullanılıyor izlediğim videolarda benimde dikkatimi çekmişti.

Hamdi bunu beğendi.
  6. Hamdi

Hamdi Admin Site Admin

Bu video da benim de uyguladığım drifting tekniği ile avlanma tekniğini uygulamış. Balon yerine pet şişe kullanmış. @Seddülbahir Serdar abinin bahsettiği Trolling demiş. Acaba farklı bir yöntem mi? O nedenle merak ettim.

7. lodoscubarbaros

lodoscubarbaros Aktif Üye

Ben pek bir kaynak bulamadım.Balonu belki trolling kamışların az hissiyatlı olmasına karşın balonun veya pet şişenin hareketlerine bakarak küçük balıklar vuruyor mu diye kontrol amacıyla kullanmış olabilirler diye düşündüm.Hani şamandıra niyetine.
    Kıyıdan yapılan canlı bırakmalarda eğer rüzgar kıyıdan denize doğru esiyorsa oltayı rüzgarın yardımı ile ileri taşımak için misinaya balonu şişirip monte ediyorlar.
    Bunun dışında hiç bir bilgim yok.

Taurus bunu beğendi.
  8. Hamdi

Hamdi Admin Site Admin

Balon kullanma sebeplerinin başında, belirlemiş olduğun metrede sabit tutmaya ve oltanın tekneden açmasını sağlaması için kullanıyorlar. Ayrıca balık vurduğunda ilk tasmayı balonun direnci vuruyor.

Son düzenleme: 26 Kasım 2014
    Mert Yılmaz ve lodoscubarbaros bunu beğendi.
  9. Seddülbahir

Seddülbahir Aktif Üye

Hocam ilginize teşekkürler,

Fishing tv'de muhabbeti bol bir bir ekip var : "E noi peschiamo cosi" adıyla (olympus markasının tanıtımını yaparaktan) balık tutuyorlar.

Bu videoda drifting yöntemi sırasında o bahsettiğim yüzdürücüleri kullanıyorlar. Daha önce izlediğim bazı başka videolarda ise sip sırtısı çekerken de uyguladıklarını görmüştüm..
    Bu yöntem hakkında bilgi istiyorum..

10. Hamdi

Hamdi Admin Site Admin

Serdar abi bu videoda kullanılan şamandıra tarzı şeyleri diyorsan tamamen balonun görevini görüyor. Onun amacı belirlenen kulaçta yemini tutmaya yarıyor. Extra çok özellikli bir ürün değil. Üste diğer arkadaşın vermiş olduğu örnekte ise pet şişe kullanmış.

Trollingde o tarz değil su üstünde Bird veya Teaser tabir ettiğimiz dikkat çekiciler kullanılıyor. Onlarda su üzerinde ses ve köpük yaparak balığın dikkatini çekmeye yaramaktadır.

Yemleme için Türkiye'de olmayan Sardamatik makinası kullanmışlar. Harika bir şeydir yemlemede inanılmaz kolaylık sağlar ama biraz pahalı bir üründür. Hırvatistanlı bir balıkçı ile tanışmıştım ilk o söylediğinde duymuştum onu.

Tam olarak belki de sorunu anlayamadığımdan başka şeyler anlatmış olabilirim, kusura bakma :)

Taurus bunu beğendi.
  11. ksc

ksc Üye

image.jpg

Bu resimde çok anlaşılır bir şekilde gece kılıç balığı avcılığını anlatmış. Bolanlar kullanılarak takımların farklı noktalardan inmesini sağlayıp birçok takım indirme fırsatı bulmuşlar, takımların balondan ağırlıklara uzanan mesafeleri farklı tutarak takımların farklı suları tarayak gelmesini sağlamışlar. Oldukça meşakatli ama yakalama ihtimalini yükselten bir sistem, fakat balık vurduğunda takımların birbirine karışma ihtimalide çok fazla diye düşündüm.

Hamdi bunu beğendi.