Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Tropheus Black Bemba akvaryumum..

Konu, 'Hobiler' kısmında M.Taha D. tarafından paylaşıldı.

1. M.Taha D.

M.Taha D. Daimi Üye

Yaklaşık 1 yıl önce basladığım hobimi sizlerle paylaşmak istedim.. Koloni balığı olduğu için aralarında inanılmaz bir hiyerarsik bir düzen var.. Diğer balıklara karşı saldırgan olmasina karşın kendi türüne aşırı saldırgan.. Hemsericilik yok yani.. :) 7 dişiye 1 erkek düşecek sekilde toplam 15 yetişkin olmak uzere akvavyumumu kurdum.. 7 tane de yavru aldim.. Tropheus akvaryumu kurulurken 15 den az bir balıkla akvaryum kurulmamali ve 100 litreden den az olmamalı.. Hobi olarak ilgilenilmesi son derece keyifli olan bir tür her zaman aktifler.. C360_2015-05-22-10-47-57-927.jpg C360_2015-05-22-10-47-32-440.jpg C360_2015-05-22-10-47-02-149.jpg

Ekli Dosyalar:

Can_Ordu, Levreko, enginson ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. Hamdi

Hamdi Admin Site Admin

Güzel bir merak ama bir türlü kuramadım sistemi :)

M.Taha D. bunu beğendi.
  4. enginson

enginson Daimi Üye

Güzel bir koloni hayırlı olsun. Tropheus için kurulacak akvaryum boyutları büyük olmalı, yavru almayı başabilirseniz daha da keyifli oluyor. bende zamanında child akvaryumu kurmuştum fakat zamansızlıktan ilgilenemedim komple verdim akvaryumu. önünde oturup izlemek bile insana güzel stres attırıyor. Her Tropheus akvaryumu kurmak istemiştim. inşallah bir gün ben de kurarım :) 3 sene oldu akvaryumu kaldıralı. bu hobi bambaşka. hobiye canlı doğuranlarla başladım, sonrasında astronot aldım gerçekten çok güzel balıklar sahibini tanıyor resmen onun için akvaryum köpeği diyebiliriz, fakat büyüyüp akvaryum ufak gelince onları verip çeşitli child türleri beslemiştim. hayya birde mono bitki akvaryumu kurdum onda da karides ve neon tetra besledim. fotoları olsaydı da koysaydım keşke :) ielrleyen zamanlarda inşallah yavrularının da haberini alırız sizden.

M.Taha D. bunu beğendi.
  5. M.Taha D.

M.Taha D. Daimi Üye

Hamdi abi fazla bişey yok.. :) Akvaryum , dış motor ve son olarak balik.. İlk 5-6 ay sıkıntı çekersin suyun oturması için sonra dan hersey ritüellesir.. :)

Hamdi bunu beğendi.
  6. Hamdi

Hamdi Admin Site Admin

Hepsini hazırladım sonra öylece kaldı :)

7. M.Taha D.

M.Taha D. Daimi Üye

Engin abi zaten bir sene içinde 7 yavru aldım 2 si yetişkin boyuta erişti 5 i daha küçük boylarda.. Evet haklisin tropheus icin 100 litre az ileride tankı büyütmek istiyorum insallah..

8. M.Taha D.

M.Taha D. Daimi Üye

Zamanı gelince icindeki ses harekete gecmeni söyleyecektir abi.. :)

Hamdi bunu beğendi.
  9. scorpion26

scorpion26 Daimi Üye

100 litre bir akvaryum tropheus kolonisi için en az 120*50*50 gibi 300 lt bir akvaryum minimum olmalı. Tropheus kesinlikle akvaryum hobisine başlangıç türü değil. Ben bu ara yapmıyor olsamda yaklaşık 25 yıllık bir geçmişim var bu hobide. Bu tropheus yüzünden hobiyi bırakan birçok arkadaşım oldu.

KİNYAS bunu beğendi.
  10. M.Taha D.

M.Taha D. Daimi Üye

Başlangıç olarak büyük risk aldım zaten... Baliklari bi akrabagimdan almıştım yapamazsan birakirsin demişti bir seneyi geçti ufak tefek sorunlardan baska bisey olmadı çok şükür.. Ama kesinlikle dediginiz gibi bircok hobiciyi usandiran bir tür ayricada zevkli... Burada önemli olan gerekli bilgi donanimiyla birlikte iyi bir gozlemci olmak..

11. enginson

enginson Daimi Üye

İnşallah akvaryumu istediğin gibi büyütürsün. evet ilk akvaryum deneyimi olarak zor bir tür ama artık internet sayesinde her türlü bilgiyi hemen bulabiliyoruz. sana şimdiden başarıalr diliyorum. ilerleyen zamanda inşallah yeni fotolarını da görürüz :)