Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Türkiye Balık Atlası

Konu, 'Deniz Canlıları ve Balık Çeşitlerine Genel Bakış' kısmında Mehmettolga tarafından paylaşıldı.

1. Mehmettolga

Mehmettolga Üye

Rastgele arkadaşlar,
    2008 yılında yayımlanan "Türkiye Balık Atlası"nı bir kez daha keyifle okudum. Sizler için de faydalı olabileceğini düşünüyorum. Yurdumuzda bulunan türlerin özellikleri, resimleri, besin maddeleri, av yöntemleri ve yemekleri gibi konuları içeriyor.
    Sizlere de keyifli okumalar dilerim.
    Linki:

ATLAS

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. night fisher

night fisher Aktif Üye

Malesef,ben yaptım oldu mantığıyla yapılmış,bilimsel kaynaklara uymayan,aksi gibi geleneksel bilgilere de zıtlıklar içeren,ATLAS markası kalitesiyle hazırlanmamış,kalitesiz,baştan savma bir çalışma.
    Faydasından ziyade,var olan bilgi kirliliğine katkısıyla zararlı sınıfında bir kitap.
    TAVSİYE ETMİYORUM.

4. Mehmettolga

Mehmettolga Üye

Cevabınız kişisel görüşün ötesinde. Bilgi kirliliğine yol açıyor bilime ve geleneksel bilgilere de zıt ve zararlı diyorsunuz. Bu kadar olumsuz kelime kullanıyorsanız bunları açıklamak lazım!

5. night fisher

night fisher Aktif Üye

Açıklarken oluşacak metin yeni bir kitap oluşturur.ADI FAUL bir kere! ''Türkiye balık atlası'' .Elli tür balıkla bir broşür(o bile olmaz) hazırla,ALLA PULLA,kocaman bir önsöz,efendim şöyle çalıştık,böyle uğraştık,şu şu ve hatta şu bilimsel kaynak ve şahıslardan yararlanarak bu kitabı hazırlamışlarmış.Türkiyede 694 tür balık tespit edilmiş ,onlarda'' seçki'' yaparak oluşturmuşlarmış listeyi.
    listeye (seçki yapılan) gel listeye! naylon balığı,berber balığı,kayış balığı,kardinal balığı,külah balığı ,uçan kırlangıç var bir uskumru,palamut,izmarit,orkinos yok!!!
    hem iskorpit hem lipsoz ayrı ayrı başlıkta ele alınmışken,tek bir tatlı su balığından bile bahsedilmemiş.Genelde fantastik,ilginç balıklarmı kondu desek,görsellik ön planamı alındı ??? yooo!!! bir kalkan balığı,rengarenk lapin çeşitleri,tekir,dil,pisi ne güne durmaktalar???
    hadi liste öyle denk geldi,ya balıkları tanıtan metinlere bir göz atsak,
    En bilinen balıklardan karagözü tanıtıyorlar,bilimsel adını komuş ''diplodus vulgaris'' resimdede egedeki karagöz var (vulgaris) buraya kadar sıkıntı yok.Sonra başlamış sıralamaya efendim bunun üç çeşidi vardı,rnormal karagöz,baltabaş,sivri burun.Nerdemi yanlışlık var?bir önceki sayfada SARGOZ balığından bahsetmişsin,baltabaş dediğin o zaten. bir kitapta hem sargozu hem karagözü ayrı ayrı tanıtıyorsan(bi de çizgili ısparoz diye çizgili karagözü komuşken) bu ne perhiz demezlermi adama!!!
    Hani balığı diye başlık atıp,orfozun,lahozun,berber balığının da hani balığı çeşidi olduğundan bi haber halde ,sarı hani,benekli hani(orfoz) kaya hanisi(lagos) diye çeşitleri vardır deyip,orfozu ,lahozu,berber balığını ayrı ayrı anlatırsan ben yazdıklarını ne bilimsel nede geleneksel bulurum.SADECE BİLGİ KİRLİLİĞİDİR.
    sanmayınki iki örnek üzerine bu kanıya varıyorum,HAMSİ bile yanlış tanıtılıyor kitapta yüzde sekseni eksik ve hatalı.Sizde bildiğiniz bir balıkla karşılaştırın yazılanları...
    Fener balığının adını aldığı karanlıkta ışık saçan organından bahsetmeden(efendim o solucan gibiymiş balık ona gelirmişmiş,500 m derinde ne solucanı yemi yahu,karanlıkta ışık verir,ışığa gelen balık yem olur balığa,adından belli FENER BALIĞI) Balığı tanıtan bir ATLAS!!!
    SAY SAY BİTMEZ YANİ,yetmezse sıralarım hepsini OK.

6. night fisher

night fisher Aktif Üye

1994 YILINDAN günümüze tüm sayılarını okumuş bir ATLAS dergisi okuru olarak(koymaya yer bulamıyorum dergileri,saklıyor,zaman zaman eski sayılarını okuyorum tekrar tekrar),yayınladığı haritalar(dağ başındaki patikayı bile doğru gösteren haritaları sayesinde çokça kaybolmaktan kurtardılar beni),sulak alan tanıtımları,dağlarla,derelerle ilgili konuları sayesinde ,hiç bilmediğim meraları keşfetme cesareti verdi bana.Türkiyedeki ağaç çeşitleri,kuş çeşitleri,çiçekler ,memelilerle ilgili tanıtıcı konu ve kitapçıklarından da çokça faydalandım.
    Ancak,bu balık atlası çok ama çok kötü hazırlanmış,yıllarca kalitesine,detaycılığına,titizliğine ,güvenilirliğine inandığım dergiden böyle kalitesiz bir iş ortaya çıktığında,derginin esas sahibi addedilen bir okuyucusu olarak tepkimi en yüksek seviyede vermem gayet doğal karşılanmalı.
    O KİTAP YAYINLANDIĞINDAKİ SİNİRİM TEKRAR AKTİF HALE GELDİ BİR KERE DAHA...

7. Mehmettolga

Mehmettolga Üye

Valla bravo o kadar uğraşmışsınız:harika: Keşke bunu yayımlayanlara da iletmiş olsaydınız. Belki de bu olumsuzlukları giderebilirlerdi? Selametle kalın

8. night fisher

night fisher Aktif Üye

İletmiştim,çok tepki vardı ilk baskıya.Düzeltecez dedilerdi,ortaya çıkan bu maalesef:(