Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Türkiye Balıkçılık Mevcut Durum Raporu

Konu, 'Genel Konular' kısmında osmançubuklu tarafından paylaşıldı.

Etiketler:
  1. osmançubuklu

osmançubuklu Aktif Üye

http://www.south-stream-transport.c...ttbv_tu-esia_a91_fisheries_tk_tr_20140606.pdf
    Arkadaşlar linki yukarıda paylaştım. Yazı türkçe. İsterseniz okuyabilirsiniz. Adamlar balıkçılıkla ilgili araştırma yerleri kurmuşlar özellikle bulgaristanda. Hatta rusyadan bulgaristana gitmesi muhtemel hat için balıklara zarar verip vermediğini de araştırmışlar.
    Tamamını okumadım. fakat balıkların özellikle hamsinin sese karşı çok duyarlı olduğunu öğrendim. 3. köprü çalışmaları nedeniyle balık Boğaza tam girememiş olabilir. Ayrıca balık popülasyonu gitgide azalıyor. Bu raporlarda tehlikeye işaret ediyor. Uluslararası yapılmış bir araştırmayı da burda linkini vermek isterdim fakat bulamadım. 2013 yılına ait. Raporda tüm ülkelere ait veriler vardı. rapora göre ukrayna ile türkiye karşılaştırınca ilginç sonuçlar çıktı. Mesela 5600 civarı toplam tekne sayısına ukraynada 600 civarı tekne var. Peki ama yakalanan balık popülasyonu nasıl? işte burda olay bitiyor. Onlarda 270.000 ton civarı iken bizde 300.000 ton. :( Tekne sayısını karşılaştırırsak 1-10,7). Biraz akıllılık etseler kendi ayaklarına kurşun sıkmazlar.
    Allah yar ve yardımcımız olsun istavrit.png palamut raporu.png

Ekli Dosyalar:

avsen, Hamdi ve zokacı bunu beğendi.
  2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. vetburak35

vetburak35 Aktif Üye

Hocam nereye el atsak elimizde kalıyor, olayın eğitim ile çözülemeyeceğini anladım ben. Misli misli yüksek cezalar ve kamu haklarından men gibi durumlar olsa ülkemiz daha yaşanılır duruma gelir kanımca.

osmançubuklu bunu beğendi.
  4. budak1903

budak1903 Aktif Üye

Ceza, kural, kanun hikaye bence. Yasak sezonda av yapan tekneyi yakaladığın yerde boşaltıp batıracaksın. Haberler geldi mi kimse çıkmaz balığa. Geçenlerde diacovery Channel amerika örneği verdi. Florida körfezinde mercan cinsi bir balık türü var. Ticari değeri yüksek. Balıkçıların tamamı iflas etmek üzere popülasyon çok az. 5 yıllık bir plan yapıp türü kontrol altına alıyorlar. Ağla avlanmak yasak. Sezonluk av kontrolü ve limiti konuyor. Şu an parkete ile Yemli av yapılıyor. 40 yıllık bir balıkçı ben ömrümde bu kadar bol balık görmedim diyor. Çünkü her sene mevcut balık nüfusu neyse onun yarısı kadar izin veriliyor. Böyle olunca da şu an yem yetişmiyor.

osmançubuklu ve Ogiveogi bunu beğendi.
  5. osmançubuklu

osmançubuklu Aktif Üye

Bizede o lazım. Avrupada eğitim varmış. Balıklar ne zaman yavrular. ne zaman avlanmalıdır. en basitinden bu sorulara kaç balıkçı teknesi cevap verebilir?

6. coner

coner Daimi Üye

Evet doğru olabilir.Nerde okumuştum hatırlayamadım ama bir makalede Japonlar marmararay sinyalizasyon ve elektrik
    sistemlerinin titreşimlerin göç balıklarının davranışlaranı değiştire bileceği tezini araştırıyorlardı.

7. SEMSS

SEMSS Aktif Üye

Mesut1903 bunu beğendi.
  8. Mesut1903

Mesut1903 Daimi Üye

9. osmançubuklu

osmançubuklu Aktif Üye

Okudum. Ana olarak sorun besin kaynaklarının marmaraya akması. Bunun sonucunda balıkların akması aktılar tamam da bunların oksijene ihtiyacı var. Marmaranın kapasitesi yetmiyor. Oksijen bitince marmaraya ne akdenizden ne de karadenizden geçiş olur deniliyor. Balıklar göç yollarını tamamlayamazlarmış. Bunun sonucunda oksijensiz bu yer geri dönülmez bir noktaya gelebilir deniliyor. Teşekkür ederim ilgili yazı için. Burda çözüm amaçlı bakmak istesek bu sorunu kaldırabilecek bir çözüm yok mu? Madem insan yapısı bir şey dengeyi bozuyor bunu dengeleyecek bir çözüm yok mu? Bu konuya değinilmiş olsaydı iyi olurdu. Yöneticiler kendileri adına karar verilmesini istemezler siz seçenek sunarsınız onlar bakar kontrol eder ve karar verirler. Kararınızın uygulamaya konması için insan yapısı çözümlerin ne olması gerektiği hatta maliyetleri olursa işte o zaman işler değişir.Herkes bilim adamı değil. evet haklısınız ama sizde yönetici değilsiniz. Yöneticilerin anladığı dilden konuşmanız gerekli.

Mesut1903 bunu beğendi.
  10. SEMSS

SEMSS Aktif Üye

ülkemizde mevcut bilim adamlarından oluşturulmuş bir danışma heyeti varmı diye sormak lazım.Kraldan çok kralcılık hüküm sürer ve maalesef bu soytarı tutum yöneticilerin doğru kararları almasında olumsuz etki yapar.Ülkemizin gerçekten her alanda çok değerli bilimadamları mevcuttur.Eminim ki onlarda vatanını milletini seven insanlardır.Lakin işin içine menfi çıkarlar dahil olduğunda bilimde uzak kalıyor ne vatanseverlik kalıyor ne bilim maalesef :(....
    yarımada ülkesi olan ülkemizin balıkçılık konusunda bu kadar zayıf kalmasındaki nedeni düşünüyorum da bilinçsiz balıkçılık mı deseniz bilimden uzaklaşılmış avlanma mı denetimsizlik mi mevcut kanunlara eksiklik mi yoksa tümden cahillik mi ne derseniz deyin.
    Eğer bizim bu forumda veyahut diğer forumlarda ki gibi konuya bu kadar duyarlı yaklaşımlar gösterilmiş olsa , biz amatör balıkçıkların düşüncelerini görüşlerini yorumlarını okuyup takip eden bir birim oluşturulsa , bu birimin hazırladığı raporlar doğrultusunda bilim adamlarınında raporları göz önünde bulundurularak kalıcı çözümler oluşturulsa ne güzel olur . hem kralda çıplak kalmamış olur hemde soytarıları işsiz :)

Mesut1903 bunu beğendi.
  11. SEMSS

SEMSS Aktif Üye

yukarıda ki yazdıklarımı okuyunca belki bir siyasi düşünce hissi kanaati oluşabilir.Bilinmesini isterim ki hiçbir siyasi düşünce gütmeden yazmışımdır.Zira Cumhuriyet tarihi boyunca kurulan hiç bir hükümet tarafından tam detaylı bir çözüm üretilememiştir.ya hiç bu konular ele alınmamış alınmış olsa bile eksik bırakılmış veyahut menfi çıkarlar uğruna yarım yamalak eksik tutarsız düzenlemeler yapılmıştır.
    Şahsım hakkında olumsuz düşüncelerin oluşmaması adına yazdıklarımda eğer tutarsızlık hakaret rencide edici bir anlayış olursa admin arkadaşlarımdan ve abilerimden ricam yorumumun silinmesidir.Saygılarımla

Mesut1903 bunu beğendi.