Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Türkiye'nin balık stokları "tükeniyor"

Konu, 'Genel Konular' kısmında Önder Kanığ tarafından paylaşıldı.

 1. Önder Kanığ

  Önder Kanığ Moderatör Yönetici

  Yaş:
  52
  Kayıt:
  17 Şubat 2013
  Mesajlar:
  5.103
  Beğeniler:
  4.852
  Şehir:
  İstanbul
  Sevgili gönül dostları;

  Hürriyet Gazetesinde bugün yayımlanan bizleri ’de yakından ilgilendiren bu haberi paylaşmak istedim.

  Özellikle; Su Ürünleri Kooperatifleri Merkez Birliği Başkanı Ramazan Özkaya’nın balık popülasyonunun azalmasından sadece balıkçı teknelerinin değil amatör avcılık faaliyetlerinin de sorumlu olduğunu savunduğu aşağıdaki satırları dikkatlice okumanızı tavsiye ederim.


  Türkiye'nin balık stokları "tükeniyor"

  İZMİR (AA) - TOLGA ALBAY -
  31 Temmuz 2015
  30636172.jpg

  Üç tarafı denizlerle çevrili Türkiye'nin denizlerinden avladığı toplam balık miktarında son 10 yılda yüzde 30 gerileme yaşandı. En çarpıcı düşüş kefal, levrek, çipura, akya, kalkan gibi dip balığı türlerinde görüldü. On yıl önce 10 bin 560 ton avlanan kefal, geçen yıl bin 721 tona düştü - ODTÜ Deniz Bilimleri Enstitüsü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Gücü: "Pek çok balık türünde tehlike çanlarının çalmaya başladığı sınırdayız" dedi.


  Türkiye İstatistik Kurumu'nun açıkladığı 2014 yılı su ürünleri istatistiklerinden derlediği bilgiye göre, Türkiye'nin denizlerden elde ettiği balık miktarı 2005 yılındaki 334 bin 248 ton seviyesinden yüzde 30 düşüşle geçen yıl 231 bin tona geriledi. En fazla avlanan türler arasında yer alan hamsi, sardalya ve istavritte son 10 yılın en kötü sezonu yaşandı. Geçen yıl 96 bin 440 ton hamsi, 18 bin 77 ton sardalya ve 12 bin 213 istavritin avlanırken en çarpıcı düşüşler dip balıklarında görüldü.

  Dip balıkları "dip" yaptı.Buna göre 10 yıl önce 10 bin 560 ton avlanan kefal, geçen yıl bin 721 tona, 4 bin 100 ton avlanan bakalorya 642 tona, 2 bin 825 ton avlanan barbunya bin 426 tona, 505 ton avlanan akya 173 tona, bin 215 ton olan çipura 606 tona,
  bin 190 ton avlanan dil balığı 417 tona, 649 ton avlanan kalkan 197 tona, 581 ton olan levrek 110 tona düştü.
  30636176.jpg
  Lüferde ise 2005 yılında 18 bin tondan 2011'de 3 bin 122 tona kadar gerileyen av miktarı, yeniden artışa geçerek geçen yıl 8 bin 386 tona ulaştı. Avında artış yaşanan başlıca türler ise çaça, mezgit, tekir ve tırsi balıkları oldu.

  "Birçok tür için tehlike sınırındayız"ODTÜ Deniz Bilimleri Enstitüsü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ali Cemal Gücü, çok fazla sayıda tekneye sahip Türkiye'nin yüksek avlanma kapasitesine sahip olduğunu, bunun da balık stokları üzerinde baskı yarattığını belirtti. Gücü, alınan önlemlere rağmen bir çok türünün popülasyonunda gerilemelerin devam ettiğini belirtti.

  Hamsi, palamut, sardalya, istavrit gibi sürü balıklarında av miktarının iklimsel değişiklere göre dalgalı bir seyrin izlediğini, bu türlerdeki gerilemelerin kritik seviyede olmadığını anlatan Gücü, geçen yıl hamsideki gerilemenin de deniz suyu sıcaklığıyla ilgili olduğunu söyledi.

  Geçen yıl sonbahar aylarında yaptıkları tespitlerde Karadeniz'in güneyinde 300 bin ton hamsi tespit etmelerine rağmen deniz suyu sıcaklığındaki değişim nedeniyle bu balıkların Gürcistan sularına doğru gittiğini anlatan Gücü, sözlerini şöyle sürdürdü:

  "Sürü balıklarında iklim koşulları uygun giderse yüksek miktarda balık avlanabiliyor. Bu türlerde av miktarındaki gerileme balıkçılığı çökertecek seviyede değil, burada ancak kardan zarar ediyoruz. Yani avcılıktaki gücümüzü kontrol altında tutsak eskisi gibi 1 milyon tonlara ulaşmak mümkün. Bu balık türlerinde korkacak bir şey yok. Ancak dip balıkları çok daha hassas konumda. Bulundukları bölgede kalıcı olan ve sürü balıklarına göre daha uzun süreli üreme dönemlerine sahip dip balıkları kendilerini çok kolay toparlayamıyor. Bu balıklar üzerindeki balıkçılık baskısı daha net görülebiliyor. Hamsi doğduğu yıl yumurta bırakabilirken kalkan ancak 3-4 yaşına kadar yumurta bırakamıyor. Pek çok balık türünde tehlike çanlarının çalmaya başladığı sınırdayız. Aşırı avcılık nedeniyle balıklar, geleceklerini garanti edecek kadar yumurta bırakamıyor."
  30636185.jpg
  "Kalkanın nesli tükeniyor"Popülasyonu hızla gerileyen balıklar içinde kalkanın durumunun çok trajik olduğuna dikkati çeken Gücü, kalkanın artık avlanmasının yasaklanması ve korunma altına alınması gereken bir tür haline geldiğini, bunun için Romanya ve Ukrayna'nin da dahil olacağı uluslararası bir projenin yürütülmesinin şart olduğunu söyledi.

  Balık popülasyonundaki gerilemenin önüne geçebilmek için Türkiye'nin çeşitli önlemler aldığını anlatan Doç. Dr. Gücü, diğer Akdeniz ülkelerine göre daha uzun dönemi kapsayan av yasağı uygulandığını, avlanma gücünün azaltılması için balıkçı teknelerinin devlet tarafından satın alındığını, balıklara boy sınırlaması getirildiğine işaret etti.

  Atılan adımlar sonucu durumun geçmişe göre daha fazla kontrol altında gözüktüğünü ifade eden Gücü, yasak avlanmayla daha iyi mücadele edilmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

  "Yeni yasa şart"

  Su Ürünleri Kooperatifleri Merkez Birliği Başkanı Ramazan Özkaya da balık popülasyonunun azalmasından sadece balıkçı teknelerinin değil amatör avcılık faaliyetlerinin de sorumlu olduğunu savundu.
  30636226.jpg
  Özellikle ekonomik değeri yüksek olan dip balıklarının olta ve zıpkınla yoğun olarak avlandığına işaret eden Özkaya, "Hamsi bir yılda büyüyüp pazara giriyor ama örneğin bir lagos 5 yılda ekonomik büyüklüğe ulaşıyor. Gece dalışı yapan zıpkıncılar belirledikleri yuvaları bir tek balık kalmayana kadar kurutuyor. Amatör balıkçıların dip balıklarına verdiği zarar, teknelerden çok daha fazladır" dedi.

  Özkaya, su ürünleri avcılığını düzenleyen 1380 sayılı Kanun'un baştan sona yenilenmesi için çalışma yürütüldüğünü, yeni tasarıda aşırı avcılığının önüne geçebilmek için Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'na daha fazla yetki verildiğini ancak yasanın bir türlü çıkarılamadığını söyledi.
  30636235.jpg
  Yeni tasarıyla balıkçı teknelerinin uydu üzerinden izlenmesi, yasak avlanan tekneye balıkçılıktan men cezası getirilmesi gibi düzenlemelerin öngörüldüğünü anlatan Özkaya, "Ava kota getirilmeden, yasak avlanana ağır cezalar vermeden bu sorun çözülmez. Yeni yasa bu konularda Su Ürünleri Genel Müdürlüğü'ne geniş yetkiler tanıyor. Umarız bir an önce yasalaşır" değerlendirmesinde bulundu.

  Türkiye'nin balık stokları "tükeniyor" - Hürriyet Ekonomi
   
  Son düzenleme: 31 Temmuz 2015
  tac826 bunu beğendi.
 2. Sponsorlu Bağlantılar
 3. mrt55

  mrt55 Aktif Üye

  Kayıt:
  2 Aralık 2014
  Mesajlar:
  748
  Beğeniler:
  457
  Şehir:
  ordu
  Tabi tabi, kasa kasa balıkları hep amatör balıkçılar avlıyor. Amatör balıkçıların oltalarında 8000 iğne var tek seferde 9000 balık yakalıyorlar. gariban av teknelerine de balık bırakmıyorlar. haa zıpkıncıları da unutmayalım. bir zıpkın yaptırmışlar 800 tane ucu var. her bir kişi bir gecede 3 tır dolusu balık yakalıyor. gariban teknecilere hiç balık kalmıyor ozaman. insan Allah tan korkar kuldan utanır da amatör balıkçılar balığı bitirdi demez. Ağı çevirip tonla tutuyorsunuz. küçükmüş büyükmüş yasak hiç bakma yok. sonra da balığı amatörler bitirdi. söylediklerine kendi inanıyormu acaba.
   
  cemiltonguç, Erol 61 ve lufermania bunu beğendi.
 4. zaad

  zaad Aktif Üye

  Yaş:
  41
  Kayıt:
  2 Şubat 2014
  Mesajlar:
  481
  Beğeniler:
  345
  Şehir:
  ANTALYA - KONYA
  Bir öğretmen öğrenciye ödev verir ve verdiği ödevi kontrol etmezse öğrenci ödevi yapmaz. Bir devlet yasa çıkarır ve yasayı sadece kağıt üzerinde bırakır vatandaşı yasaya uymaya zorlamaz takip etmezse hiç kimse yasalara uymaz.
  Öyle lafta kalan yasalarla, tedbirlerle, çalışmalarla hiçbir şey elde edemeyiz. Bende devletin bir parçası olarak yapılması gerekenin devletin sahaya inmesi, çıkarılan yasalara sahip çıkılması olduğunu söyleyebilirim.
   
  lufermania bunu beğendi.
 5. enginson

  enginson Daimi Üye

  Yaş:
  35
  Kayıt:
  28 Mayıs 2014
  Mesajlar:
  3.495
  Beğeniler:
  4.057
  Şehir:
  istanbul
  Lüferdeki artış bence geçtiğimiz senelerde boğaza av sezonunda gırgırlar hiç girmedi, palamut peşine karadenize gitmişlerdi o sene ve derinlik yasağı gelmişti bence ona bağlı. ondan sonra güzel balık yaptı. iç sularda gırgır avları yasaklanırsa bence balık popilasyonu bir nebze de olsa eskiye döner diye düşünüyorum. onun dışında amatör balıkçıkla ilgili çevreme bakıyorum bayağı bilinçli avlanan insanlar var. küçük balığı alıkoymayan insan sayısı arttı. bunların sayısı çok fazla değil ama olsun.
   
 6. enginson

  enginson Daimi Üye

  Yaş:
  35
  Kayıt:
  28 Mayıs 2014
  Mesajlar:
  3.495
  Beğeniler:
  4.057
  Şehir:
  istanbul
  bu arada devlet çinekopları boylarını ölçerek pazarlarda sattırmasa bile o çinekoplar yine yakalanıyor daha sonra el altından ya satılıyor ya da kıyılara dökülüyor. bir sene tekneyle poyraz köy açıklarına gelmiştik kayaların üstü kasa kasa çinekop kaynıyordu. satamayınca atmışlar. yazık günah.
   
 7. avsen

  avsen Aktif Üye

  Yaş:
  31
  Kayıt:
  22 Ağustos 2014
  Mesajlar:
  997
  Beğeniler:
  819
  Şehir:
  istanbul
  olması gerekenleri bence sitemizde bir arada toplayıp kararlaştıra bilir ve change platformunda imza kampanyası başlatalım. ben kullanmıyorum ama sosyal olarak eminim bir çok abilerin ve arkadaşların facebook ve twiter hesapları vardır bu gibi sosyal ağlarda yayınlar yapıp destek istenirse bence büyük bir imza kampanyası olabilir..
   
 8. Eray Aksoy

  Eray Aksoy Aktif Üye

  Yaş:
  42
  Kayıt:
  30 Kasım 2014
  Mesajlar:
  300
  Beğeniler:
  310
  Şehir:
  Manavgat
  Yasa falan çıkmaz,çıksa bile kimse takmaz.Her yer limit altı avlanan doğa katilleri ile dolu.Hem çevreye hem de canlılara dibine kadar zarar veren varlık insanoğlu malesef.Çıkan yasalar uygulanmadığı sürece hiçbir cacık olmaz.Eğitim,bilinçlendirme felan hikaye.En can alıcı yerinden vuracaksın.Okkalı bir para cezası kestinmi bir daha oltayı eline alamazlar.
   
 9. avsen

  avsen Aktif Üye

  Yaş:
  31
  Kayıt:
  22 Ağustos 2014
  Mesajlar:
  997
  Beğeniler:
  819
  Şehir:
  istanbul
  :(böyle bir sitede bile ilgi görmeyen bir konu olmuş demek ki...
   
 10. eylmz

  eylmz Daimi Üye

  Kayıt:
  17 Kasım 2012
  Mesajlar:
  1.790
  Beğeniler:
  1.435
  Şehir:
  AVCI-LAR
  Bu konular çok KONUŞULDU kahveneye Dönüyor burdaki sohbetler
  Kurallar uygulansa hiç sıkıntı kalmaz
  Avcılar sahilde hergun AG atan gemi var :(