Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

turna avı

Konu, 'Balık Avı ile İlgili Fotoğraflı Av Hikayeleri' kısmında ZIPKIN22 tarafından paylaşıldı.

1. ZIPKIN22

ZIPKIN22 Üye

arkadaşlar turna balığı hakkında bilgi verebilenler varmı nasıl yakalanır nasıl yem kullanılır canlımı cansızmı sahtemi kaşıkmı hangisi takım hazırlanışı,makara misina kamış nasıl olmalı.soruyorum çünkü pazar günü ilk turnamı tamamen kulaktan duyma bilgilerle ve raslantı sonucu yakaladım 3.5 -4 kg bir tanesinide önümden kaçırdım bakır rengi ince uzun kaşık attım at çek yapıyorum misina kaliteli değil sanırım fırdöndünün üstünden koptu üzldüm.birde hamdi beyden ricam turnanın yasak zamanı nezaman eğer ben yasak zamanında tuttum ise çok üzüleceğim çünkü içinden bolca havyar çıktıda.SAYGILAR.

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Turna avı 31 Mart'a kadar yasak

4. ZIPKIN22

ZIPKIN22 Üye

şimdi çok üzüldüm işte yazık tühhhh.

5. bedri

bedri Aktif Üye

SELÇUK bey merhaba,TURNA balığı tutmak benimde tutkularım arasında,bu balığı tutmak benim için biraz sabır isteyen bir avdır,Balık güçlü bir balıktır,güçlü makina olacak misina 040m altında olmuyacak,kanca olarak 2 no.3lü kanca kullanıyorum,yem olarak KAŞIK atçekyapıyorum,canlı yemde canlı balık(kızılkanat+akbalık) takıyorum,kanca ile misina arasına 20cm.çelik tel takıyorum,balık yemi yuttuğunda dişleri testere gibi olduğundan misinayı kesmesin diye.kanca ile kurşun arasını 50cm yapıyorumki canlı balık rahat oynasın TURNA balığı oynağa geliyor.Avlaman içinde Nisan'ı bekliyeceksin.Ben bu şekide avlanıyorum.selam.

6. SaRsLaN

SaRsLaN Üye

Herkesin anlayabileceği güzel bir anlatım olmuş. Emeğine sağlık.

7. bedri

bedri Aktif Üye

Eyvallah,Sağolasın.

8. BİROL

BİROL Daimi Üye

selçuk Bey hoşgeldiniz.
    Aslolan kurallara uygun avlanmaktır.Artık sizinde bilinçli avlanmak istediğiniz,yasak zamanını sormakla belli oluyor.
    Turna avı 15 aralık -31 mart arası yasak. Bunun haricindeki dönemlerde de günlük 10 adet ile ve en az 40 cm boy uzunluğu ile sınırlandırılmıştır.
    Sezon açıldığında yani 1 Nisandan sonra keyifli avlardilerim.
    Duyarlılığınıza ve bilinçlenme çabanıza teşekkür ediyorum.

9. bedri

bedri Aktif Üye

BİROL, Selçuk beyin Turna avını yazar iken kendi avladığım Turna+Sazan balıklarını tutmamı tekrar yaşadım,GÖLYAKA,EFTENİ GÖLÜ'nde sanırım sende özlemişsindir memleketini.selam.

10. freefish

freefish Aktif Üye

Şimdi yardımcı olmak isterim ama kendimden örnek vermek isterim, eğer ki hiç avlamadığım yada devamlı olarak gitmediğim bir av macerasında yasaklar ve taktikler nelerdir diye araştırım.
    Gelelim av için gerekli olan malzemelere benim turna avlama takdiğim standart iki çeşitdir.
    1. At-çek
    2. Yemli
    At-çek bilindiği gibi yorucu olabilir ama olmazsa olmazı hafif ve sağlam bi takım olması gerekli, 0,30 tercih edilebilir. Rapalanızını bedenden gelen kısmına 20-30 cm lik çelik tel kullanmayı tercih ediniz.Turna ağız yapısı ördeksi olduğu işin yem tam olarak ağzın içine girer, dişli balık olduğu için misinanız kopa bilir.
    Özellikle Turna avlak meranızda bulunan yemlik balık türü rapala lar öncelikli iş yapar ama çeşit her zaman iyidir.Bunun için BAYBORA sana yardımcı olacaktır.
    Yemli avda tatlı su merası içerisinde bulanan yemlik balıklar (bunları ayrıca araştırınız) önceliklidir.Bunlar tatlı suyun beslendiği dere ve akarsu yataklarında çoğunlukla bulunur.
    Aynı zamanda akarsuların tatlı su havzasının kesiştiği noktalarda at-için idealdir.
    Takım olarak 0,30 bedene devamında 0,30 kasnak tek iğne yada iki iğne olabilir.Birini yemin sırtından diğerini kuyruk yada çene altından yerleştirmeniz uygun olacaktır yeminizin canlı kalması için elinizden geleni yapın bu şartdır.
    Av yasağı 31 mart da bitiyor balık havyarda bu dönemde eğerki av yasağının bitiminde ava giderseniz sizleri av meranızda büyük turnalar bekliyor olacaktır, çünkü balık havyarda fazla av yapamamış olduğundan saldıracak diğer tarafdan yavru balık polilasyonu arttığından bol bol yemlenekcektir buda sizler için keyifli olacaktır.
    RASTGELE

11. m1976k

m1976k Aktif Üye

Ne yazıkkki bizlerin gösterdiği duyarlılığın tamamı bir yıl boyunca ettiğimiz lafların gösterdiğimiz gayreti bi seferde ekmek yediği kaba hançer saplayan bir trolcü silip süpürüyor zannediyorum esas bilinci bu arkadaşlara aşılamak lazım:(