Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

TURNA BALIĞI (Esox lucius)

Konu, 'Tatlı Su Balıkları ve Balık Çeşitlerine Genel Bakış' kısmında Ersin tarafından paylaşıldı.

 1. Ersin

  Ersin Daimi Üye

  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  2.375
  Beğeniler:
  112
  Şehir:
  Çorum
  TURNA BALIĞI


  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  Turna balığı, Esocidae familyasını oluşturan etçil balık türlerinin ortak adı. Hepside Esox cinsine aittir. Füze şeklinde ama yan tarafları düz olan bir vücutları ve içeriye dönük "köpek dişleri" ile dolu olan uzun, ördek gagasını andıran bir ağızları vardır. Sırt ve anal yüzgeçleri vücutlarının çok arka kısmında kalır. Genç yaşlardakiler yeşil, olgun yaşlara ulaşanların ise sarımsı kahverengi renkleri vardır.

  Çiftleşme
  Turna balıklarının üreme zamanı hemen karlar eridikten sonra başlar ve Mayıs ayında sona erir. Dişilerin ürettikleri 3 milim büyüklüğünde olan, 100.000 ila 1 milyon arasındaki yumurta, su bitkilerine yapışık şekilde bırakılır. 10 ila 30 gün içinde yavrular dünyaya gelir ve ömürlerinin ilk günlerinde yumurtalardan arta kalanlar ile beslenirler. Turna balıkları üç dört yaşlarına varınca ilk kez çiftleşirler.

  Beslenme
  Turna balıkları çok aç gözlü avcılardır ve yamyamlık bile onlar için çok doğaldır; yavru turna balıklarının %90'ı kardeşleri tarafından yenilir. Bir turna balığı kendi büyüklüğünün %70'i büyüklüğünde olan diğer bir turna balığını tamamen yutabilir. Turna balıkları yemek seçenekleri konusunda hiç çekingen değillerdir. Bütün balık türlerini, kurbağalar, fareler, kemeler, yavru ördekler ve bazen yengeç bile avlar. Besinin kıt olduğu dönemlerde hatta solucan ve büyük mayıs sülükleri bile yerler.

  Yaşadığı bölgeler
  Turna balıkları Avrupa, Kuzey Amerika ve kısmen Asya'da bulunur. Bol su bitkileri bulunan ama temiz sularda yaşamayı tercih eder. Türkiye'nin özellikle kuzeyinde ve büyük ırmakların İç Anadolu'ya düşen kesimlerinde ve iç Anadolu'da da bulunur. Kuzey turna balığı (Esox lucius) 1,5 metre uzunluğa ve 35-40 kilo ağırlığa kadar varabilir, ama bu büyüklüktekilere rastlamak nadirdir. Bir metreyi geçenleri çok seyrek tutulur. Bu büyüklükteki balıklar genelde Sakarya bölgesindeki göletlerde ve Sapanca gölünde rastlanır. Hele 1,3 metreye varan tutulursa bu mucize sayılır. Turna balıkları her şeyden önce, oltada savaşmalarından ve enerjilerinden dolayı sevilirler. Oltaya takılmış bir turna balığı kurtulmak için her şeyi dener, ve bu mücadele esnasında sudan dışarıya sıçrayarak takla da atar; ve balıkçıyı heyecanlandırır. Olta ile avlanacağı zaman çelik tel kullanılması oltanın solungaç ve balığın dişleri tarafından kesilmemesi için şarttır.

  Ama tabii ki sadece oltada değil, mutfakta da kalitesini ortaya koyar. Diğer etçil balıklar gibi turna balığıda lezzetli bir balıktır, ama birçok Y şeklinde küçük kılçıkları vardır. Bu yüzden etini ayırıp köfte yapan aşçılarda vardır. Etinin 100 gramında 372 kJ (89 kcal) bulunur.

  [​IMG]
   
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 31 Mayıs 2010
 2. Sponsorlu Bağlantılar
 3. Volkan

  Volkan Daimi Üye

  Yaş:
  36
  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  1.565
  Beğeniler:
  42
  Şehir:
  Ankara, Bandırma
  Turna balığı (Esox lucius), Esocidae familyasını oluşturan etçil balık türlerinin ortak adı.

  [​IMG]

  [​IMG]

  Vücut uzayarak torpil şeklini almıştır. Küçük ve düz pullarla örtülü baş büyüktür. Burun oldukça uzun ve yassılaşmıştır. Ağız büyük ve dişli olup alt çene öne doğru uzamış ördek gagası şeklini almıştır. Solungaç kapaklarının üst kısmı ve yanakları tamamen ince pullarla örtülüdür. Çok süratli yüzebilirler. Baş kısmında sayıları 10 civarında bulunan ve çıplak gözle görülebilen deliksi duyu organları mevcuttur. Vücudun genel rengi sarımsı yeşil görünürse de sırt kısmı zeytin yeşili yansımalar arz eder. Genç balıklarda vücudun yan taraflarında yeşil renkli enine bantlar varken, olgunluğa erişmiş bireylerde bu bantlar yuvarlağımsı kahverengi lekelere dönüşürler. Karın bölgesi daima açık sarı veya kirli beyazdır.

  Turnalarda erkekler, dişilere göre daha küçük olurlar. En fazla 80 cm boyunda olabilen erkekler, bu boya ancak 14-15 yaşlarında ulaşabilirler. Dişiler 160 cm boya, 40 kg ağırlığa ulaşabilirler.

  [​IMG]

  Dişiler için en verimli üreme dönemi 7-12 yaş arasıdır. Bu nedenle 80-110 cm arası turnalar genellikle geri salınır.

  Türkiye'nin özellikle kuzeyinde ve büyük ırmakların İç Anadolu'ya düşen kesimlerinde ve iç Anadolu'da da bulunur.

  [​IMG]

  Etçil ve saldırgan bir balıktır. Kendi türleri de dahil olmak üzere diğer balık türleri, solucan, kurbağa, fare vb. gibi canlılarla beslenirler.
  Turna balıklarının üreme zamanı hemen karlar eridikten sonra (ortalama Şubat ayı) başlar ve Mayıs ayında sona erir.

  AVCILIĞI

  Mevsimsel şartlar ve hava sıcaklığına bağlı olarak aktif yemlenme saatleri değişmektedir. İlkbahar ve yazın başlangıç dönemlerinde öğleden sonra ve akşamüzeri yoğun avlanan turna, sonbahara doğru suların tam sıcaklığına ulaştığı dönemlerde sabah gün doğusu ve akşam güneş batımından bir iki saat öncesi yemlenmeye çıkar ve iyi av verir. Kışın ise güneş ışınlarının suya dik vurduğu öğle saatlerinde yemlenmeyi tercih eder. Akşam güneş battıktan sonra Turna yemlenmeyi keser.

  Turna, çok saldırgan bir balık olduğundan birçok şekilde avcılığı yapılabilir. Genellikle kıyıdan at çek, şamandıralı takımlar ve dip takımları tercih edilmekle birlikte, en verimli yöntemlerden bir tanesi tekneden yapılan sırtıdır.

  [​IMG]

  Yem olarak canlı yemler daha başarılı olmakla birlikte, dip ve şamandıralı takımlarda ölü yem, at çek takımlarında ise kaşık, meps ve silikon gibi yapay yemler de kullanılabilir.

  [​IMG]

  Turna avında boy sınırı 40 cm olup, günlük av limiti 10 adettir. 15 Aralık-31 Mart tarihleri arasında avcılığı yasaktır.
   
 4. C@feran

  C@feran Üye

  Yaş:
  40
  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  89
  Beğeniler:
  4
  Şehir:
  Ankara
  Bir kaç bilgide benden olsun:)

  [​IMG]

  Avımızı Tanıyalım...
  [​IMG]

  Turna balığı iç sularımızda yaygın olan balıklardan biridir. 15 seneden fazla yaşarlar, bazılarının yaşları 40-50 seneyi bile bulur. İç sulardaki en yırtıcı balıktır. Her türlü balığı, kendi türünden balıkları, ördek, kaz, karabatak, su sıçanı,yılan ve kurbağa
  [​IMG]
  gibi diğer hayvanlarıda avlar. 1 aylıkken diğer balıklara saldırmaya başlar. 1 kg. lık canlı ağırlık artışı için gençken 3-5 kg. yaşlılıkta ise 10-30 kg. yiyeceğe iytiyacı vardır. Ilık, durgun ve akış hızı az olan sularda yaşar. Turna, yerine sıkı sıkıya bağlı sabit yerli bir balık olup yumurtlama zamanı göç etmez.
  [​IMG]
  Renkleri yaşadıkları yere ve yaşlarına göre değişir, otlu bölgelerde açık yeşil, acı su bölgelerinde sarımsı olur, yaşlandıkça kahve ve gri renk alırlar. Erkekler 2yaşlarında cinsi olgunluğa erişirler, bu devrede boyları 35 cm. civarındadır. Genel olarak erkekler 38-40 cm. dişiler 40-42 cm. uzunlukta cinsi olgunluğa erişirler. Yumurtlama ilkbahar döneminde 3-8 derece sıcaklıkta, sığ, otlu bölgelerde gündüz saatlerinde gerçekleşir. Normal zamanda her canlıya saldıran Turna üreme zamanında diğer balıklara saldırmaz, yumurtlayacak dişiyi bir çok erkek takip eder. Dölleme sonrasında yumurtadan çıkan yavruların büyük bir kısmı çeşitli nedenlerle ölür. Turna yavrularının ilk avlanma reaksiyonları 13 derecelik suda 9 gün sonra, 20 derecelik suda 6 gün sonra başlar. Avlarının üzerine S şeklinde kıvrılarak fırlar, ilk günlerde bu denemelerde avlanma oranları %30 ken 15. günden sonra %80 e ulaşır. Su ısısı arttıkça avlanma oranı artar.

  Turna saldırgan balık olmasından dolayı Turna avında at-çek tekniği balıkçılar arasında en çok uygulanan av tekniğidir. Canlı yemle bırakma yapılarakta avlanır ancak durağan olmasından dolayı bir çok amatör avcı bu tekniği sevmez. Turna gezerek avlanmaz belli bir bölgede durur ve avını bekler.
  [​IMG]
  Ancak çok obur olmasından dolayı ilgisini çeken yemi gördüğünde onu takip eder ve saldırır. Turna avı için en ideal derinlik 1-4 mt. dir.
  [​IMG]
  Turna daha derinlerde olur ancak avlanma bölgesi sığ yerlerdir. Bunun nedeni daha derinlerde yüksek su bitkilerinin olmaması ve buralarda av yapabileceği küçük balıkların olmamasıdır. Burada şunu unutmamak gerekir; derinlerde her zaman en iri balık vardır,


  bunları avlamakta çoğunlukla bırakma yaparak olur.

  Avlandığınız bölgede ağaç ve sazlık yoksa yemin dipten çekilmesi gerekir. Su içinde kalmış ağaçların ve su yüzeyine uzayan otların bulunduğu yerler en verimli av ihtimali bulunan bölgelerdir. Bu gibi yerlerde yeminizi fazla derine indirmeden çekerseniz balık yakalama şansınız artar. Turna nın yemi ağzından bırakma huyu olduğundan balık oltaya vurduğunda boşluk bırakmadan çekiniz ve yanınızda mutlaka bir kepçe bulunsun, jilet gibi keskin dişlerine dikkat edin ve iğne çıkarırken mümkünse eldiven, pens gibi aparatlar kullanın. Ustalar Turna avına giden bir avcının boş dönmeyeceği yönünde bir söylem yaparlarmış eskiden...
  [​IMG]
  ne yazık ki artan kirlilik, aşırı avlanma, sirkülerdeki yasaklara uyulmaması v.b. nedenlerden Turna da kendine düşen payı almıştır...

  Turna Balığı Yaşam Süreci
  [​IMG]
   
  Yabgu bunu beğendi.
 5. ZIPKIN22

  ZIPKIN22 Üye

  Yaş:
  49
  Kayıt:
  24 Ocak 2011
  Mesajlar:
  38
  Beğeniler:
  2
  Şehir:
  EDİRNE
  helal olsun size arkadaşlar anlatımlar resimler bir harika yalnız at çekte kaşık işini anlayamıyorum.
   
 6. ZIPKIN22

  ZIPKIN22 Üye

  Yaş:
  49
  Kayıt:
  24 Ocak 2011
  Mesajlar:
  38
  Beğeniler:
  2
  Şehir:
  EDİRNE
  canlı yemi takma şekli bumudur,alt iğneyi bu şekilde taktığımızda balık çabuk ölmezmi
   
 7. BAYBORA

  BAYBORA Daimi Üye

  Yaş:
  46
  Kayıt:
  22 Temmuz 2010
  Mesajlar:
  1.586
  Beğeniler:
  17
  Şehir:
  SİVAS
  Esasen budur ama alta bir iğne daha takmanız gerekmez.Tek bir üçlü iğneyi sırt yüzgecinin hemen altından geçirerek bırakmanız halinde hem yem balğı çok uzun süre canlı kalır hem de bağlanmamış olduğu için çok haraketli olur.ben bu şekilde kullanırım.
   
 8. bahti88

  bahti88 Üye

  Yaş:
  29
  Kayıt:
  14 Mart 2011
  Mesajlar:
  64
  Beğeniler:
  0
  Şehir:
  İzmir - Susurluk
  Sakıncası yoksa kaşık olayının nesini anlamadığını öğrenebilir miyim abim? Yanlış anlama sadece yardımcı olmak amaçlı soruyorum. :)
   
 9. Emir Şengezer

  Emir Şengezer Daimi Üye

  Yaş:
  35
  Kayıt:
  14 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  1.477
  Beğeniler:
  61
  Kanada'da arkadaşın yakaladığı turnayı yutmaya çalışırken yakalanıp kanada rekorunu kıran bir turna :)
  [​IMG]

  [​IMG]
   
 10. İrfan

  İrfan Moderatör

  Yaş:
  40
  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  4.010
  Beğeniler:
  385
  Şehir:
  Bursa /Mudanya/Osmangazi
  1.nisan itabiriyle avı serbest.bu canavarı atçekle kovalıyor olucağım tecrubelerimi ve yaşadıklarımı sizlerle paylaşıcağım.:)

  Herkeze keyifli sezon ve avlar diliyorum rastgelsin...
   
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 22 Mart 2011
 11. bahti88

  bahti88 Üye

  Yaş:
  29
  Kayıt:
  14 Mart 2011
  Mesajlar:
  64
  Beğeniler:
  0
  Şehir:
  İzmir - Susurluk
  Nasipse 15 Nisan-22 Nisan arası da ben peşindeyim bu canavarın. İnşallah rapor yağmuruna tutacağız. :)