Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Turna Balığı?

Konu, 'Tatlı Su Balıkları ve Balık Çeşitlerine Genel Bakış' kısmında Fishcatcher81 tarafından paylaşıldı.

1. Fishcatcher81

Fishcatcher81 Yeni Üye

Sevgili dostlar merhaba. Avrupa yakasında Kemerburgaz tarafında bu sabah bir göle gittim. Aslında asıl amacım sazan avlamaktı ama piyangodan turna balığı çıktı boyu da fena değildi. Bu sırada balık avcılığında çok da eski olmadığım için bu balığa turna dedim ama siz de değerlendirirseniz çok sevinirim. Şimdi kısaca avımın hikayesini anlatıyım. Biraz önce de dediğim gibi aslında amacım sazan yakalamak idi o sebeple yanıma mısır ekmek ve boili aldım oltaya mısırı taktım 1 saat kadar bekledim arada 1-2 kez vurdu ama genel olarak hüsrandı ben de zamanında sahte solucan yem almıştım pembe kırmızı ve bazıları dikkat çekmek için simliler, bir de değişiklik olsun diye onu takayım dedim. Bir iğneye mısırı bir iğneye de sahte solucanı taktım yine yarım saat olmuştu ki az daha ileri atayım diye hızlı hızlı çekerken birden sanki dipte bir engele takılmış gibi ağırlaştı ama ben oltayı çekmeye devam ettim ve oltada güçlü bir balığın olduğunu hissettim çok güçlü vuruyordu sanki kafa atıyor gibiydi. Sonra biraz yorulması için ona izin verdim 5 dakika kadar yordum kendisini ve çekmeye başladım yaklaştıkça boyunun fena olmadığını gördüm. Aşağıda resimleri paylaşıyorum. Çok heyecanlıydı benim için çünkü bundan önce tuttuğum balıklar yüzde 95 İsrail sazanıydı ve bana bu balık türü hiç heyecan vermiyordu. Bu turna apayrı bir heyecan ve adrenalin yaşattı bana. Ama benim asıl sorum şu size. Şimdi bu turna nasıl mısıra geldi çünkü kıyıya çektiğimde mısırı yemişti ve diğer iğnede sahte simli solucan duruyordu. Yani mısırla turna yakalanabilir mi ya da simli solucan bunun dikkatini çekip acaba yanlışlıkla mı mısıra atladı solucan yerine. Yani şansa mı tuttum ben bu turnayı :) Ben anlamadım vallahi bu konu ile alakalı üstatlardan yorum bekliyorum. Şimdiden çok teşekkür ederim.

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. suleymancirit

suleymancirit Aktif Üye

Turna mısıra kesinlikle gelmez.
    At çek yaparak , soğulcana veya sahte simli soğulcana gelir.
    Ancak daha çok kaşık ve döner mepps iş yapar, silikon balık ve silikon soğulcan da kullanılır.

Siz kesinlikle mısırla almamışsınızdır, mısırın turna da iş yaptığını hiç duymadım.

Fishcatcher81 bunu beğendi.
  4. Fishcatcher81

Fishcatcher81 Yeni Üye

O zaman büyük bir şans olmuş. Simli solucana atlamış ama benim çekme hızıma bağlı olarak ağzına mısırın iğnesi takılmış diye düşünüyorum. Bu sırada boy anlamında sınır ihlali yapmadım umarım. Bana boyutu normal geldi ama umarım kuralları ihlal etmemişimdir?

5. Theseus

Theseus Aktif Üye

Mısır hareket eden ağzına sığabilecek hemen herşeye atlar. Mısıra değil,iğnedeki silikona saldırmış olmalı.

Ya da belki o iğnede ufak bir balık vardı yakalanmış,turna da onu yutmuş olabilir.

6. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Oltanı çekerken sahte solucanın hareketleri cezbetmiştir Turna'yı.

O bölgede turna için üretilmiş değişik sahte ve silikonlarla denemeler yaparsan karlı çıkabilirsin..

Her zaman rast gelsin

7. Fishcatcher81

Fishcatcher81 Yeni Üye

Dediğiniz gibi büyük ihtimalle sahte yem ilgisini çekti diye düşünüyorum ama şanslı olduğum kısım at çek yapmıyordum attım ve yarım saattir bekliyordum sazan için ve hızla çekerken oltaya geldi Turna, bu da benim kısmetim oldu biraz. ;) Yorumlar için teşekkürler.
    Bu sırada boyutu ile alakalı yorum gelmediğine göre kural ihlali yapmamışım sonucu çıkarıyorum.
    Herkese rastgele...

8. menopiko

menopiko Aktif Üye

Sarı renk boncukla sazan yakalamaya çalışan bir avcının livarında, bir keresinde bir kaç turna görmüştüm ve ne ile yakaladıklarını sorduğumda sarı boncuk ile demişlerdi.

Turna balığının ağzının altında bulunan ufak delikler titreşimleri hisseder, balık görmese bile bu titreşimleri hissedebilen delikler sayesinde avını yakalar. Bir belgeselde timsahlardada aynı özelliğin olduğunu görmüştüm. Hatta timsahların ağzının altındaki o delikleri kapattıklarında timsah duyarsızlaşıyordu. Yani sözün kısası Turna balığı genel olarak hareket eden, titreyen şeylere tepki verir. Bu nedenle suyun bulanık olduğu havvanın kapalı olduğu zamanlarda içi bilyalı suni yemler daha iyi iş yapar. Lakin havanın açık ve suyun berrak olduğu zamanlarda özellikle genç turnalar parlayan şeylere daha çok ilgi gösteriyor. Sanırım sizin yakaladığıınız turnada mısırdaki sarı rengin cazibesine kapılmış. İlginç bir av yapmışsınız açıkcası. Umarım turna hakkında daha fazla bilgi toplayıp avlağınızda at çek avcılığına başlar, iyi bir yakala bırak avcısı olursunuz.

Not: Yasalara göre, Turna balığı boy alt limiti 40 cm. 1 günde alıkoyabileceğiniz limit ise 5 tanedir. (Bence 5 tane 40 cm lik yeni ergenliğe ulaşmış Turnaları alıp pişirmektense, 2 tane 60 cm lik turnayı pişirip yemek daha iyidir. inanın 40 cm lik o genç Turnalar insanan midesine oturur. Hepsini bırakın Amerikan veya Avrupa kanallarında dev Turna avlarını izleyip iç geçirmemek için bir adım atmış olursunuz. (Çünkü dünyanın bir çok yerinde 70 cm bile alt limit olarak sayılırken bizim 40 cm lik balığı alı koymamız ayıptır.) Teşekkürler. Tebrikler.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 1 Nisan 2014
    KalamA ve Fishcatcher81 bunu beğendi.
  9. scorpion26

scorpion26 Daimi Üye

Güzel bir av olmuş. Ayrıca turnanın boyuda gayet güzel. Turna av yasağının dün akşam bitmiş olmasıda avınıza ilginç bir detay katmış. Yani avı dün yapmış olsaydınız yaptığınız yasal olmayacaktı.

KalamA ve Fishcatcher81 bunu beğendi.
  10. Fishcatcher81

Fishcatcher81 Yeni Üye

Dostum aynen öyle oldu ama şansa oldu ne yalan söyliyim 1 Nisanda Turna yasağının bittiğini bilmiyordum :D
    Ayrıca sazan tutsam yasal olmayan bir av olacaktı çünkü sazan yasağı şu an var diye biliyorum :harika:

Not: Bugünkü şans bana iyi bir ders oldu, yasakların tarihlerini çok daha dikkatli takip edeceğim bundan sonra ;)

KalamA bunu beğendi.
  11. hayalet avcısı

hayalet avcısı Aktif Üye

tanıdığım bazı tatlı su balıkçıları mısır ile yakaladıkları kızlkanatları hiç kıyıya almayıp orada canlı yem olarak kullanyorlar bu yöntemle yayın yakaladıklarını biliyorum.hatta yayın ayırım yapmadan mısır küspesiyle balığı birlikte yutuyor,konuyu okurken bu aklıma geldi acaba önceden yakalanmış küçük bir balığa atlamış olabilirmiydi ?