Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Turna Çekiş Taktiği ?

Konu, 'Spinning Avcılığı Teknikleri ve Malzemeleri' kısmında balıkkıran tarafından paylaşıldı.

1. balıkkıran

balıkkıran Üye

Selam arkadaşlar takımımı hazırlamamın ardından daha 1 turna alabildim o da limit altıydı iade ettik.
    Ama o balık resmen odun gibi gelmişti :) hiç aksiyonu yoktu balığı görene kadar balık olup olmadığı ile ilgili kararsızdım kısacası ilk turna için pek te destansı değildi.Dün yine balıktaydım bir kaç saat at çekin ardından yorulmaya başlamıştım ama devam etmeliydim eninde sonunda gelirdi o:).Ta ki gelene kadar ve geldi yavaş yavaş otların üstünden çekerken aniden saldırdı :)(bide yavaş yavaş saldırsaydı) iyi çekiyordu bu limit üstü olmalıydı balık suyun üstüne çıktı uzaktan gördüm onu ağzı biraz büyüktü sağlam da çekiyordu bu odun filan değildi.Yanımdakilerin yarısı kadar yaşım vardı fakat onlardan daha profesyonelce avlanıyordum gözleri bendeydi balığı çekerken sonra birden boşanıp gitti:(.O an bu an balık geldikten sonra nasıl çekmem gerektiğini araştırıyorum fakat pek bilgi bulamadım bana yardım edebilir misiniz? saygılar.

Bir de berkley whiplash 0.06 mm almayı düşünüyorum kullanan varsa tavsiye edermi turnadan sorun çıkartırmı? başka balıklarda da kulanacağım.

Son düzenleme: 31 Mayıs 2015
    herobabyfb bunu beğendi.
  2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. GOKHAN AKSOY

GOKHAN AKSOY Daimi Üye

Balık çekerken kalamayi iyi ayarlaman lazım ne fazla kapalı ne fazla açık balığı yorman gerek tabi bu balık tuttugun meraya göre değişir altı yosunsa makine kamış misine güçlü ise kalamaya boşluk vermeden asilman lazım ki yoşuna girmeden cekebilesin ve balık ilk ağzına aldığında kamisi cirptir ki ağzına iyi girsin ygk g soul misineyi bi dene

brain damage, herobabyfb ve balıkkıran bunu beğendi.
  4. balıkkıran

balıkkıran Üye

Kalama ayarım iyi sanırım ağzına taktırmak için çekme kısmını atlamışım peki başka bir şey yapmam gerekiyor mu ? Misina olarak berkley almayı düşünüyorum yine vurgunçapariden.

5. herobabyfb

herobabyfb Aktif Üye

Kamışın ucunu 60 derecelik açıda yukarı doğru tut ki kamışın gucunu de kullanabilesin. Bu sekilde balik su ustu yapsa da misina da pek bosluk olmaz. Acele etmeden, kamisin ucu dedigim acida baligin kalama almasina izin ver. Berkleyin whiplash crystal 0.10 inc misinasini kullandim. Tas gibi misinadir. Tirnak makasi bile zor keser. Tavsiye ederim. Turna avindan keyif almak istiyorsan hassas bir kamis, kucuk kafali hafif bir makina kullanmani oneririm.

balıkkıran bunu beğendi.
  6. balıkkıran

balıkkıran Üye

Malzemelerim sığ kafalı 6 bilyeli ufak bir makina 2.10 m uzunluğunda 3-28 gr atara sahip kamış.Sanırım anladığım kadarıyla balığı tasmalamaya çalışıp yormak.

herobabyfb bunu beğendi.
  7. herobabyfb

herobabyfb Aktif Üye

Aynen kardeşim. Ne demişler acele işe şeytan karışır ;)

balıkkıran bunu beğendi.
  8. zaad

zaad Aktif Üye

İlk vurduğunda tasmayı yapıp, iğneyi yerine iyi oturtursan ; keyfine göre çekersin balığı. Turna için çok pahalı ip misinaya gerek yok bence, çin mallarını bile kopardığını görmedim şimdiye kadar. Kalamayı da açmanı pek tavsiye etmem, Turna olan yerde genelde suyun içinde bizim göremediğimiz ağaç dalları, kökleri olur, balığın oralara inmesine misinayı bir yerlere dolamasına izin vermemek lazım. Şunu da söyleyim, Turna ilk başta çok hırçındır ama çabuk pes eder.

herobabyfb ve balıkkıran bunu beğendi.
  9. Nomad_Soul

Nomad_Soul Yeni Üye

Tarabocco ip misina kullanıyorum dün ucuna tel atmadığım için 2 tane ipi kestirip kaçırdım.
    Tel kullanmayı unutma derim.

balıkkıran bunu beğendi.
  10. Yakamoz

Yakamoz Aktif Üye

Aydin kardesim. Bazen ya nasip demeyi unutmamali. Herseyi dogru yaptigin halde baligi kacirirsin bazen. Senin bu avda yanlis birsey yaptigini sanmiyorum. Sadece o balik nasip degilmis.
    Igneyi baliga oturtturacagim diye fazlaca da abanmaya kalkma. Turnanin agzi kolay yirtilir. Ignelerin passiz ve keskin olsun kucuk bir tarttirmayla baligi alirsin. Zaten cogunlukla avci balik sert saldirdigi icin kendi tasmasini kendisi takar.

Turna da dahil avci baliklarin ozellikle alt damaklari ince ve hassastir. Igne sansina alt damaktan girdiyse yapacak cok birsey yoktur. Isin sansa nasibe kalmistir. Ust damaklarsa daha saglam ve yirtilmaz bir yapidadir genelde. Bu da isin sansi.

Kalama daha ziyade misinayi kopartma kisminda onem kazanir. Ignenin baligin agzindan cikmasiysa bosluk vermemekle alakalidir. Baligi mumkun oldugunca bosluk vermeden aheste aheste cekmek en dogrusudur.

Tabi birde balik var - balik var. Senin ornegindeki gibi kimisi odun gibi gelir kimisi pehlivan gibi. Bazen kiloluk baligi cekerken 3 kilo sanarsin bazen 3 kilo baligi kuzu kuzu alirsin. Basta dedigim gibi, ya nasip;)

balıkkıran ve hayalet avcısı bunu beğendi.