Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Turna Hakında...

Konu, 'Balık Avı Teknikleri, Balık Nasıl Avlanır' kısmında _-AreS-_ tarafından paylaşıldı.

1. _-AreS-_

_-AreS-_ Üye

Arkadaşlar öncelikle Merhaba..
    Turna balığı bilindiği üzere avcı yırtıcı predatör aç gözlü hiç doymayan bi balık... Yıllardır sezonunda güzel avlar yaptım ve kendi çapımda bazı detayları araştırdım..
    Her bölgenin, havanın, suyun renginin sahtesi başkadır... Ama genel olarak kullanılan kaşıklar derin ve sığ sular için şasi ve silikonlar var. Yani bilinen detaylar aslında bunlar..
    Benim merak ettiğim Hava Basıncının (Yüksek ve Alçak) turna üzerindeki etkileri nedir?
    ve Bazen farklı bölgelerde turnaların bir araya geldiğini gördüm. Öyle bi yere denk geldiğinizde rekor sayıda hatta hayatınızın avını yapabilirsiniz.. 2 Defa denk geldi bana ve balık çekmekten 3 gün kolum ağırdı!
    Turnaların hangi şartlarda neye göre nasıl bir araya geldiklerini araştırmalarıma rağmen bulamadım bu konular hakkında bilgi sahibi olan arkadaşların yardımlarını rica ediyorum... Şimdiden Teşekkürler

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. Lazarus

Lazarus Aktif Üye

muhtemelen bu şartlar sadece hava durumu yada turna ile ilgili değil bir faktör daha olan av.. yani av olabilecek balıgın yaydığı hormon yada koku yada aktivite her hangi bir şey turnanın gözünün dönmesıne sebep oluyor .. bunu bılmek çok zor bilinmemesi taraftarıyım.. dedıgın gıbı balık çekmekten kolu agıran insanlar daha fazlalasırsa balık kalmaz degil mı ? biz nasip diyip oltayı atalım gelirse ihtiyacımız kadar olanını alalım gelmese kısmet değilmiş deyip döneceğiz

4. M.Taha D.

M.Taha D. Daimi Üye

Bence turnalar arasında hiyerarşi mevcut.. Balık aldığım bir bölgeden her zaman aynı boyutlarda balık çıkıyor veya daha büyüğü çıkıyor gidenin yerini daha güçlüsü alıyor.. Bölge savaşları gibi bisey her zaman daha iyi avlağı ele geçirmek istiyor turna.. tabi bu suyun ısındığı zamanlar..

_-AreS-_ bunu beğendi.
  5. scorpion26

scorpion26 Daimi Üye

Turna avının kolunuzu ağrıtması için limitleri bayağı aşmış olmalısınız. Benim bildiğim günlük 5 adet limiti var.

x-a-3 ve cihan drums bunu beğendi.
  6. x-a-3

x-a-3 Yeni Üye

ewet haklısınız bilinçsizce avlanan biri durumuna düştüm şu an :/ hatalı olan benim balıkların sadece 4 tanesinin alıkonulduğunu söylemeyi unutmuşum..

7. x-a-3

x-a-3 Yeni Üye

Ewet aslında tuttuklarımı almış olsam taşımak için bi kişi daha gerekirdi ama limitlerin min. 40 cm ve günlük 5 adet olduğunu ayrıca avlaklarına dikkat etmeyen günlük yaşıyanların bir sonraki yıl aynı avlaktan balık alamadıklarını çok gördüm.. Bohçacılığa HAYIR!

8. _-AreS-_

_-AreS-_ Üye

Bu sorduğum sorunun cevabını aynı avı yenden yapabilmek için değil sadece araştırma için sormuştum. Benim gibi toplu halde yatak yapan turnalara denk gelip yalaka bırak yapan arkadaşların bi videosu vardı youtube ta... Yeni gelen sahteleri deneme aşamasında olduklarını falan söylüyorlardı.. 2 Atışta bi turna bazende her atışta... İzlerseniz ne demek istediğimi tam olarak anlayabilirsiniz..

9. Nut

Nut Aktif Üye

Balık havyar attıktan sonra kilo kaybetmis oluyor ve dolayisiyla herseye saldiriyor.. Sabah erken saatler ve geceye yakın saatlerde yakalanma ihtimali daha yüksek.. Silikon sahteler daha basarili ve turna avini etkileyen faktörler arasında.. Bizim bolgemizde yayin baligi da havyar sonrasi cogu sahteye saldiriyor.. Balığın günü var.. ;)

10. _-AreS-_

_-AreS-_ Üye

Ewet kesinlikle günü var ama bunu günü neye bağlamak gerekir... Hava basıncı ve turnanın tavan yaptığı günleri 3 aydır izliyorum... Genelde 1015 ve üzeri rüzgarsız havalarda güzel avlar yapılıyor.. Tabi rüzgar hızı su sıcaklığı yada gece dolunay olup olmadığı diğer önemli etkenler arasında.. işte bazen 25-70 cm arası balıklar yan yana yüzüyor ve top sahası kadar bi alana sıkışıyorlar toplantı yapar gibi...