Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Turna için Canlı Yem Düzeneği

Konu, 'Tatlı Su Balıkları ve Balık Çeşitlerine Genel Bakış' kısmında Atila KÖKSAL tarafından paylaşıldı.

1. adnantek

adnantek Yeni Üye

süper !!!!

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. löngöz

löngöz Daimi Üye

güzel paylaşım,,,iyi çalışma.....tebrikler....:)

4. Atila KÖKSAL

Atila KÖKSAL Aktif Üye

Teşekürler ercan kardeşim. saygı sevgi bizden.

Hasan kardeşim ilk önce şunu belirtmek isterim.
    2/2 Numarali Amatör Avciliği Düzenleyen Tebliğde canlı yemin nakli konusunda gerekli açıklama ve bilgiler mevcut ona uymak gerekir. en iyisi gittiğin avlaktan canlı yemi temin etmen.

teşekürler.

Teşekür ederim abi.

5. ahmetozdemir16

ahmetozdemir16 Aktif Üye

Nisan ayı için çok güzel bir tüyo oldu. Teşekkürler...

6. caretta

caretta Üye

çizim ve paylaşım süper olmuş elinize emeğinize sağlık. Ancak acemiliğime verin, gezer kurşun ile gezer şamandıranın yan yana durmasının mantığı nedir acaba? Kurşun aşağı çekerken şamandıra yukarıda tutacaktır.

7. Erdem Koral

Erdem Koral Aktif Üye

Abi birşey sormak istiyorum bu çizim ile akalalı .Üçlü turna ignesi olarak ne kullanıyorsun yani marka numara bir bilgim olmadıgından ve hiç kullanmadıgımdan soruyorum.

8. Atila KÖKSAL

Atila KÖKSAL Aktif Üye

Aynen seninde dediğin gibi kurşun ile şamandıra birbirini tartması lazım yani ne ağırlık fazla nede şamandıra büyük yada küçük olmaması lazım, dengeli bir takım olması gerekli...

Erdem kardeşim inanki detaylarla fazla alakam yok, velakin şunu diyebilirim üçlü iğnede önemli husus sap kısmı kısa olması! iğne tahminen 3 yada 4 nolu olması lazım markasına hiç bakmıyorum.

Sağolasın.

Herkese Rast Gelsin....

9. cemozen06

cemozen06 Yeni Üye

Ankara dan katılıyorum foruma ilk kez yorum yapacağım ikidir haymana dikilitaş avlağına gidiyorum oraya canlı yemle gidipte balık almayan görmedim. Ama son iki gidişimde imrahor çayından canlı gümüş alamadım ve gölbaşından şaban abimizden canlı sudak aldım. sudaklar küçük olduğundan oynar kurşunların gramının az olması gerektiğini fark ettim. Bunun sebebi canlı yem balık küçük kurşun büyük olursa canlı yem yorulup hareket etmiyor.Onun için canlı yemin küçüklük büyüklüğüne göre hareketli kurşunu ona göre seçmeli diyorum.Bu kendi düşüncem tabii üstatlar daha iyisini bilir.Arkadaşlara rasgele diyorum.

10. night fisher

night fisher Aktif Üye

Kurşun gereksiz bir aksesuar aslında bu takımda.Takılan balığın ağırlığı yeterli olur.
    Balık kurşun olsada olmasada yorulana kadar yüzmeye çalışır zaten.Turna yaklaştığında can havliyle yine hareketlenir.Takımda üçlü iğneden ziyade3/0 ağzı içe dönük kısa saplı çelik iğne kullanılırsa daha iyi netice verir.

11. Fishman07

Fishman07 Üye

Naçizena bir ekleme yapmak istiyorum. Takım tam tamına turna avı için dizayn edilmiş 4*4 lük takım ve çizimde ona keza süper. Emeğine sağlık CarpHunter06. Ben aynı takımla avlanırken ( Adapazarı civarında - ki orda oklama olarak geçer turnanın adı ) yabancı av kanallarında küçük bir detayı gördüm ve takım daha etkili oldu. Resimdeki alt stoper ve çelik halat balğalantısını sağlayan kısıma tahminen söyleyeceğim 10*10cm ebatında alüminyum folyoyu bir nevi bayrak gibi takarsak su içerisinde güneşin ve dalganın etkisiyle parladığı için turnalar daha çabuk oltayla buluşuyor. eksi yönü ise uzun mesafe atamıyorsunuz bu düzeneğe ekleme yaparsanız.
    Kurşun konusu ise aksine hafif olması balığın kurşunu gezdirmeye çalışması olacak ki bu balığın daha çabuk yorulup ölmesine sebep. Büyük olması gerekir, büyük kurşun hem oltanızı daha ileri atmanıza hemde balık oltayı gezdiremediği için kendi etrafında daireler çizerek, parlayan pulları, turnaya daha cazip gelip çabuk yakalanmasına sebep olacaktır. Tekli kanca kullanımını denedim ama :( sonuç pek verimli olmadı. 3' lü kanca bu iş için en ideali. Herkese rastgele....