Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Turna için kaşık çekme hızı

Konu, 'Tatlı Su Balıkları ve Balık Çeşitlerine Genel Bakış' kısmında ozgurgundogdu tarafından paylaşıldı.

1. ozgurgundogdu

ozgurgundogdu Yeni Üye

Selamlar.

Turna için 21 gr. Little cleo kaşık kullanıyorum. Bu kaşık forumlarda avcı
    görünmesine rağmen ben çok başarı sağlayamadım. Bu başarısızlığımdaki
    en önemli faktörün kaşığı çekme hızı olduğu konusunda bir fikre kapıldım.

Kaşık çekme hızım nasıl olmalı? Yavaş hızlı orta karar. Yada saniyede ortalama kaç cm
    Misina çekmeliyim.

Yardımlarınızı bekliyorum

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. Rapalacı

Rapalacı Daimi Üye

Turna hiç avlamadım ama. Bu tür kaşıklar ile çok lüfer sülalesi avlamışlığım vardır, 4.8 devirli makina ile hızlıya yakın olarak sardığımda güzel balık aldım yanımdaki arkadaş 6.2 devirli makinasıyla hiç balık alamadı. Eğer çok hızlı sararsak kaşık parlaklığını etrafa yayamaz avcı olamamasına neden olmakta, zaten hızlı sarımda döndüğü bile zor anlaşılıyor. :) albastar toby kaşıkları bir deneyin bence.

4. Levreka

Levreka Aktif Üye

Albastar Tobby kaşıkları ben de tavsiye ediyorum. Hem aksiyonu çok güzel, hem de fiyatı daha uygun.

Exage 3000 SFC ile (5,2:1) Ağır çekim yapıyorum ben. (kolu 3sn'de 2 tur gibi çeviriyorum)

Avlandığınız bölgenin özelliğine göre;

Derin sularda ve atış mesafeniz geniş ise, 3 numara...

Sığ sularda ve dar mesafeler için 2 numarayı tavsiye ederim.

Tam dibe oturtmadan, orta hızda çekmeniz güzel sonuç verir.

Ayrıca çekerken arada sırada kamışı yukarı kaldırıp hızla 1-2sn çekin ve hemen durup kamışın ucunu indirin 2-3sn bekleyin. Yani kaşığınız; ''hızla yukarı hareket edip, yorulup dibe batan yaralı balık imajı versin. Bu şekilde çok Levrek (tatlı su) ve Turna yakaladım...

Mümkünse sazların arasından atış yeri ayarlamaya çalışın ve kaşığı çekerken kıyıya yaklaştı diye hemen sudan çıkartmayın. Turna hemen atış yaptığınız kamışların arasında pusuya yatmış olabilir. Buradan ani hamlelerle karşılaşabilirsiniz. En çok buradan gelen ataklar heyecan veriyor bana. O zaman beni hatırlayın :):)

4 veya 5 numara (Turuncu, Beyaz, Fosforik yeşil) Mepps'ler de çok güzel iş yapıyor. Tek sıkıntı, balık yakalandığı zaman, mücadeleden dolayı mepps çabuk deforme oluyor. Eksen mili eğiliyor, dönen parçasının ayarı bozuluyor vs. Ama denemenizi de isterim, çekerken değişik bir hissi var...

Bol şanş...

5. Theseus

Theseus Aktif Üye

Turna,torik lüfer gibi süratle av kovalayan değil,pusuya yatıp önünden geçen ağzına sığabilecek herşeye saldırarak avlanan bir tür.

En güzeli kaşığı veya sahteyi ağır aksak yalpalaya yalpalaya dikkatini çekecek şekilde önünden geçirmek.

6. shadowpane

shadowpane Daimi Üye

turnaya konusunda kesinlikle hıza ihtiyaç yok. balığının olduğu yere bulabilmek mesele, genelde bekleyen bu avcı balıklar, eğer kafasına atarsan 2-3 saniyede sahte yada kaşığı kapar, yakınlarına attıysan usulca yaklaşık takip eder ve tedirgin olacağı bir durum yoksa saldırısını yapar. şunu iyi bilinki eğer turna hedefini belirlemişse sessizce tank gibi ağır bir şekilde avı takip ediyor olacaktır.

palamut yakalamışlığım var, palamut hızlı aksiyonu seviyor, torikte bunun büyüğü olduğua göre daha buda hızlı aksiyon isteyebilir.

lüfere birşey diyemem özellikle kışın daha saldırgan olduğunu biliyorum. genelde dişli balıkları boğazda avladığım için aksiyon vermek için hızlı çekmek zorunda kalmıyorum. Kofanalar tahmin edemeyeceğiniz kadar hızlı aksiyonu seven ve sonuna kadar takip edebilen açgözlü avcılardır. aynı mantıkla gidersek belki lüferlerde hızlı aksiyonu seviyordur.

örnek vermek gerekirse,

7. KayaBalığıKaya

KayaBalığıKaya Daimi Üye

Sarma hızı değilde çapari gibi çek... levrek avında öyle kullanıyorum iyi oluyor. Şöyle 3 kez vurdura vurdura yukarı kaldır sonra bırak sonra gene...