Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Turna İçin Seçtiğim Lineaeffe Takım Hakkında Yorum

Konu, 'Spinning Avcılığı Teknikleri ve Malzemeleri' kısmında kaptanbaba tarafından paylaşıldı.

1. kaptanbaba

kaptanbaba Yeni Üye

selamlar arkadaşlar,

Turna avında kullanmak üzere çok pahalı olmayan bi takım toplamam gerekiyor. Kamış olarak Lineaeffe markası sempatik geldiğinden, aynı zamanda genelde hakkında güzel yorumlar okuduğumdan dolayı
    özellikle bu markanın modellerine baktım. Parçalı kamış düşünüyorum. Şu model için yorum yaparsanız sevinirim.(Yorumlarınız ve alternatif kamış tavsiyeleriniz için Lineaeffe markasına ek parantez açabilirseniz ayrıca mutlu edersiniz beni)

kamış için LNEAEFFE RAPID SPIN 210 cm 5-20 OLTA KAMII | Lineaeffe Spin Olta Kamlar

makine için yine çok fikrim yok. Ama yine pek pahalı olmayan bişey düşündüğümde: Lineaffe Rapid Seal FD 860 7+1 Bilyal Makine | Lineaeffe Olta Makineleri

bu ikili için değerli yorumlarınızı bekliyorum. Şimdiden teşekkür ederim.

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. Guru

Guru Üye

210cm'lik kamış tekneden işinizi görür ancak kıyıdan pek tatmin etmez sizi. ayrıca 5-20 atar değeri çok küçük. 20-60 atarlı daha mantıklı olur kanısındayım. makinenize gelince; 420gr ağırlık çok fazla. spin avcılığında fazlasıyla yorar sizi. hiç turna avlamadığım için bu bilgiler teoriktir. detaylı arama yaprsanız turna avı ile ilgili çok fazla bilgi edinebilirsiniz. ayrıca bütçenizi biraz daha arttırıp "Okuma" ürünleri düşünürseniz fiyat/kalite olarak en iyi seçimi yapmış olursunuz.

4. kaptanbaba

kaptanbaba Yeni Üye

Teşekkür ederim yorumlarınız için.
    Tavsiyeniz doğrultusunda bütçemi artırmaya karar verdim. Bu bağlamda karşıma çıkan birkaç modeli tekrar görüşlerinizi almak için paylaşacağım.

Shimano Catana CX Spinning 270 cm MH (14-40 gr) Spin Olta Kam | Shimano Paral Olta Kamlar
    Shimano Catana CX Spinning 240 cm MH (14-40 gr) Spin Olta Kam | Shimano Paral Olta Kamlar

Bi de sağlamlık açısından SHAKESPEARE markasının ugly stik modellerindne biri tavsiye edildi ve 130 tllik bi modeli önerildi. Fakat tam aradığım modeli nette malesef şuan bulamadım. Bu modelde de fikir ve tavsiyede bulunursanız sevinirim. Ama özellik olarak atarı yukardaki catana'lara denk 2.40 boyunda idi

son olarak da makine seçimimin, ağır bi makine seçimi olduğu belirtildiğinden hafif birkaç model seçtim yine onları da paylaşmak ve görüşlerinizi almak isterim

Okuma Safina Pro SPa-40 makine Olta Makinalar - Okuma makine AVmarketi.com

makinede fiyat olarak pek üste çıkmak istemiyorum çok gereği yok ise. Şu model biraz limitimi aşan bi model
    OKUMA TRAVERTINE TR55 MAKNE Olta Makinalar - Okuma makine AVmarketi.com
    makine konusunda da yine bu fiyatlar üst limit kabul edilerek tavsiyelerizi rica ediyorum. Görüşmek üzere

5. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Turna avlağınız nasıldır.
    Ağaçların çalıların arasından mı atacaksınız, tekne/bot ile mi avlanacaksınız, avlağınızda açık alanlar var da oradan mı atacaksınız?
    Kullanacağınız kaşık ve diğer sahtelerin ağırlık aralıkları nedir?

6. kaptanbaba

kaptanbaba Yeni Üye

Ankarada ikamet ediyorum. Dolayısıyla çevre göl, gölet ve barajları gezmekteyim. Mogan Gölü ve Kesikköprü barajına gittim, ikisinde de açıklıktı diyebilirim. Yer yer sazlıklar oluyor fakat olta atılabilcek geniş açıklıklar mevcut.

Bot kullanmıyorum, Kıyıdan at çek yapacağım.

Kullanacağım yemlerin ağırlığı 10-12 gramdan başlayıp maksimum 21-22 grama ulaşmakta.

7. Guru

Guru Üye

Öncelikle şunu belirteyim; seçim yaparken acele etmeye hiç gerek yok. Özellikle araştırlmadan, öneriler alınmadan yapılan fevri seçimler her zaman olumsuz ve uyumsuz ürünleri seçmemize sebep olur. Ben de birkaç gün öncesine kadar forumdaki arkadaşlardan görüş, öneri alarak yeni bir takım oluşturdum. Çok da güzel seçimler yaptığımı söyleyebilirim. Başlangıçta ayıracağım bütçeyi 500 lira olarak belirlemiştim ben de. Elimde 700liralık faturayla geri döndüm. :)

Spinning belki de amatör balıkçılığın en karmaşık ve çeşitli ürünlerini sunan faaliyetidir. İçerisinde pek çok detayı barındırır. Bazen yüksek fiyatlara alınan ürünler çok da tatmin etmeyebilir. Fazla detaya girmeden söyleyeğim: Oluşturacağınız takım maksimum 500gr. civarında olmalı. Hedef balığınız ve bu balığa kullanacağınız sahtelerin özelliklerine uymalı. Avlanacağınız bölgenin coğrafi yapısına, göletin ya da denizin özelliklerine ve boyunuza uygun seçilmeli. Takımda kullanılacak metalar birbirini tamamlar nitelikte olmalı. Bundan sonra geriye fiyat/kalite analizi yaparak kendinize en uygun seçimi yapmak kalıyor. Şimdi ürün önerilerimi sunayım size... bu önerileri ortalama bir uzunlukta olduğunuzu varsayarak yapıyorum.

İlgilendiğiniz Catana CX kamışlar Shimano'nun tatlı su olarak kategorize ettiği XT30/XT40 karbon malzemeden, geofibre teknolojisiyse güçlendirdiği bir seri. Karbon özelliği ne kadar artarsa o kadar sağlam ve hafif oluyor. Shimano özellikle tatlı su kamışlarının parabolik aksiyonlu kısımlarını, uç kısımdan daha yüksek karbon malzemeyle (mesela bu seride parabolik gövde XT40 karbon) üretiyor. Böylece durgun suyun yoğunluğunda balık vuruşlarındaki hassasiyet artarken verilen aksiyonda stabilite de artıyor. Bu bakımdan Catanalar aynı segmentteki diger marka kamışlarından ayrılır. Fiyat/Kalite olarak da çok iyi bir ürün olmakla beraber çok çeşitli olması da bir avantaj... Bu seride size önerebileceğim 2.70lik, 14-40 atarlı modelin Medium-Heavy sertlikteki kamışı olacaktır. Bu sizi pek yormaz ve kullanım alanız daha geniştir. Eğer avlanacagınız bölgenin coğrafi yapısı su seviyesinden yüksekte olmayan; sazlık, çalı çırpı gibi haraket alaninızı kısıtlamayan yapıdaysa ve aynı zamanda tekneden de avlanacaksanız 2,40 veya daha kısa boylarda kamış seçmeniz uygun olacaktır. Böylece bir miktar ağırlıktan tasarruf etmiş olursunuz aynı zamanda daha rahat aksiyon verirsiniz. Shimano dışında önerebileceğim bir diğer alternatif ise kesinlikle Okuma kamışlardır. fiyat/kalite olarak bence en iyisidir. Okumanın kamışlarını da incelemini tavsiye ederim. Diğer muhtelif üretim yapan markaları pek önermem. Bunlar kendini kanıtlamış markalardır. Daha kalitelileri de vardır ancak fiyatı pahalıdır. Ayrıca belirteyim bu önerileri bahsi geçen kamışları bizzat kullanıp tecrübe etmiş biri olarak yazmıyorum. Pek çok forumda tecrübe etmiş avcı dostların paylaşımlarını derleyerek sunuyorum. Teorik olarak bu yazdıklarım doğru. Pratikte de denemiş tecrübe edilmiş şeyler... Ayrıca herkesin kamış uzunluğu, sertlik derecesi önerileri farklı olabilir. İlk kamış önemlidir neyle başlanırsa o değerlere alışılır. Bu yüzden benim kısa dedigim kamış bir başkasına uzun gelebilir.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 16 Eylül 2012
  8. kaptanbaba

kaptanbaba Yeni Üye

Tekrar selamlar,
    En son 2.40-2.70 lik shimano catana modelleri ve shakespeare'in tam hatırlayamadığım bir modeli arasında kaldığımdan bahsetmiştim. Yazdıklarınız üzerine, 2.40 boyun uygun seçim olcağına karar verdim. internette herhangibir e-ticaret sitesinden fiyatına ulaşamadığım Shakespeare'i bir av malzemeleri satan dükkanda buldum, önceden de bahsettiğim gibi 130 tl fiyatı. Model şu Shakespeare - ??????? - Ugly Stik NG "New Generation" Spin

Shakespeare - ??????? - Ugly Stik NG "New Generation" Spin

Benim için inceleyip yorumlarsanız sevinirim.

Son olarak da bu sektörde sahtecilik oranı nedir, onu merak ediyorum; dükkanda denk geldiğim ürünün sahte olma ihtimali varmıdır aceba?
    Var ise Nasıl ayırt edilir?

9. stamfold06

stamfold06 Üye

Ben de SHIMANO VENGEANCE STC MINI TELE SPIN -ML- 2,10mt 5-20gr kamış var çok memnunum.Alabalık ve kefal de işimi fazlasıyla görüyor.En ufak balığın vuruşlarını bile çok güzel hissettiriyor.ama turna için belirttiğin atar bana da az geldi.En azından üst limiti 40 falan olsun derim.Kamış boyuna gelince 2.40 mt' yi geçme bence.Yer konusunda sıkıntı çıkarmaya başladığı için teleskopik almayı düşünüyorum bu parçalının yerine onu da göz ardı etme.Rastgele...

10. Guru

Guru Üye

Merhabalar
    geçen yılın agustos ayıydı bu kamışı bir arkadaşımda görüp çok beğenmiştim. spin kamışlarla ilgili pek bilgim olmadığından çabuk kırılabileceğini düşünmüştüm. siz de yerinde incelemişseniz kalitesini frketmişsinizdir. eğer bahsettiniz av markete tekrar giderseniz kamışı iyice inceleyip hatta biraz prova yapsanız almaya karar verebilirsiniz belki. ama bana soracak olursanız 130 liraya bu kamışı alacağıma distribütörden shimano kamış almayı tercih ederim. hem kamışın başına bir iş geldiğinde muhatap sıkıntısı da çekmem. okyanus marine bu konuda iyi firmalardandır. çok kez hata veren ürünleri iade aldığnı biliyorum. her sektörde olduğu gibi bu sektörde de sahtecilik had safhada. e-ticaret yapan çok emin siteler var zaten biliyorsunuzdur. onları tercih edin. shimano alacaksanız okyanus marinayı önerebilirim. 2 gün önce burdan kamış ve makina aldım. hafta sonu tatiline girmesine rağmen gece 11 gibi siparişimi onadılar. kullanacağınız sahtelerin ortalama ağırlığı nedir acaba?

11. hızır şeref gültekin

hızır şeref gültekin Daimi Üye

SHIMANO NEXAVE CX SPINNING 2,70 -ML- 7-21 GR « Balık Av Marketi
    tatlı su için ve verdiğiniz ağırlık için bu kamışı önerebilirim az çok tahmin ediyorum ki turna avında silikon atıyorsunuz ancak o ağırlıkları biraz aşarsınız gibime geliyor kıyıdan av yapacak olan arkadaşlara 2,40 ve aşağısı kamış önermiyorum doğrusu atar değeri olarak ta 14 -40 daha iyi olur diyebilirim