Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Tuzda Balık ( Levrek )

Konu, 'Balık Yemekleri' kısmında karacicek tarafından paylaşıldı.

1. karacicek

karacicek Aktif Üye

Geçenlerde , Tuzda yaptığım Levrek'i fotoları ile birlikte sizinle paylaşmak istedim.

Gerçi Hamdi Bey Daha önce en ince ayrıntılarıyla paylaşmıştı , daha farklı bir durum olmasa da... Birde Levreği görelim diye paylaşıyorum :)))

Tuzda Balık için birçok türde balık kullanılabilir. Genellikle ; lagos, sinarit, levrek gibi iri ve büyük tür balıklar tercih edilir.
    Ben genellikle 1.00.Kg civarında bir balık Ya da 400 – 500 gramlık 2 balık tercih ediyorum.

Malzemeler:
    Balık: 1 kg.
    Kaya Tuzu: Genellikle baharatçılarda bulunur. (İnce çekilmiş olmuyacak, İri kristal şekilde olandan.)
    Yumurta: 4 ad.( yumurta akı ) (Alternatif olarak Soda da Kullanılabilir.)

Başlamadan bazı püf noktalar:

* Balığı alırken pullarını kesinlikle temizletmeyin. Pullar hem derinin tuzu emmesini, hem de tuzun deriye yapışmasını engelleyecektir.

*Balığımızı pişeceğimiz fırın tepsisinin tabanını tuzla kaplıyoruz. Balığımızın karın kısmı temizlenirken tamamen açılmadan küçük kısa bir şekilde açarak O şekilde temizleyin ve karın kısmını içe doğru kıvırın. Bunun nedeni balığın içine tuzu emmesi. Eğer balığı kendiniz temizlemiyorsanız , balıkçıya tuzda balık yapacağınızı ve temizlerken karnını tamamen yarmamasını söylerseniz balıkçı bunu sizin için çok küçük bir yarıkla halledecektir. Ben resimlerde gördüğünüz gibi biraz fazla açtım karnını ama... , Daha kısa bir kesikle daha iyi olacaktır.

* Tuzu kaplarken yarık, boşluk ve çatlak bırakmamaya özen gösterin.
    * Balığımızı temizleyip yıkadıktan sonra , Kuruması için biraz bekleyin… Islak bir şekilde tuzun içine koyarsak , Balık içine tuz emmebilir.
    * Kapladığımız tuzun çok kalın olmamasına özen gösterin.
    * Tepsimizin altını önceden alüminyum folye ile kaplarsak daha sonra tuzun tepsiye yapışmasını engellemiş oluruz. (Ben genelde unuturum ve hanımdan fırçayı yerim…!)

Yapılışı:
    Tuzu karıştırabileceğimiz bir kabın içine dökelim. Yumurta akını yavaşça tuzu karıştırarak dökelim. (Yumurtayı benim açtığım gibi açarsanız , Sarısını saklayıp kullanma şansınız olabilir ) Ben genelde 3 – 4 Kg. Kaya tuzu için 4 yumurta akı kullanıyorum. Yumurta akının tuzu çok sertleştirmesini engellemek için karıştırırken çok az su ilave edebiliriz.( Ben genelde su kullanmam ama yapılabilir.)
    Tuz bir harç gibi, balığı kaplayacak şekilde yumuşak hale geldiğinde önce alüminyum folye ile kapladığımız tepsinin altına yarım santim kadar yerleştirelim.

Balığımızı , karın iç bölgesinin tuzla temasını engelleyecek şekilde yerleştirelim.
    Şimdi sıra balığı bu harçla kaplamaya geldi. Dikkatlice balığın her tarafını çok kalın olmamak kaydı ile harcımızla yavaşça kaplayalım.
    Her tarafının iyice ve hava almayacak şekilde kapandığından emin olduğumuzda , balığımızı 220 – 225 derece (Ben direkt 250 derecede kullanıyorum.) fırınımızda yaklaşık 1 Saat pişirelim. Balığımızın piştiğini Tuzun sararmasından da anlayabiliriz. Tuz artık sarardığında ,artık balığımız pişmiştir.

Fırından çıkardıktan sonra sertleşmiş olan tuzu küçük bir çekiç ve tornavida yardımıyla kıralım tabi kırma işlemine önce yukarıdan başlıyoruz. Bu işlem çok rahat olur balığın pılları alınmadığı için tuz gövdeden çok rahat ayrılır.

Balığımızı , Tepsiden çıkararak balığın derisini üst Kılçıklarından yani sırtından kesmeye başlayarak açalım.

Balığın derisi ise, balık kendi suyunda piştiği için çok rahat etten ayrılacaktır. Bu işlemden sonra balığımızı porsiyonlayarak çatal bıçak ve kaşık yardımıyla servis yapabiliriz.

Afiyet olsun

Balık_1.jpg Balık_2.jpg Balık_3.jpg Balık_4.jpg Balık_5.jpg Balık_6.jpg Balık_7.jpg Balık_8.jpg Balık_9.jpg Balık_11.jpg Balık_12.jpg Balık_13.jpg Balık_14.jpg Balık_15.jpg

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 20 Mart 2015
    Hamdi ve bulent45 bunu beğendi.
  2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Eline sağlık
    Benim de en sevdiğim pişirme yöntemidir.
    Afiyet olsun..

4. Ediz Dülger

Ediz Dülger Aktif Üye

Harika olmuş ellerinize sağlık.. Son 4-5 senedir özellikle levreği hep tuzda yapıyorum,gerçekten tadına doyum olmuyor.Küçük bir tavsiye,hiç yumurta akı ile uğraşmayın,direk tuzla kaplayın aynı sonucu alıyorsunuz,zahmetsizce..

5. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Aslında ben de yumurta akı kullanmadan yapıyorum ama yumurta akı usulüne göre kullanılırsa tuzun balıktan kalıp olarak ayrılmasını sağlıyor.
    Buradaki uygulamada ayıklama esnasında tuzun dağıldığı görülüyor. Eğer yumurta akı iyice çırpılarak köpük haline getirilerek tuzla karıştırılarak harç yapılırsa yumurta akının bağlayıcı özelliği sayesinde tuz balıktan kalıp şeklimde kalkar.
    Fark lezzete değil sadece şekilde.. :)

6. Hamdi

Hamdi Admin Site Admin

Eline sağlık, ben bu şekilde bir çok balığı denedim gerçekten hepsinde güzel sonuç veriyor.

Aynalı sazanda bile denemiştim harika olmuştu :)

7. karacicek

karacicek Aktif Üye

Cok tesekkurler....,
    Burada yumurta akinin veya sodanin asil vazifesi tuzu harc haline getirip, baligin hava almamasini saglamak.
    Ancak Seref abininde degindi gibi tuzun hepsini ,kivamina kadar ,guzel karistirirsaniz ,cikartmadada kolaylik sagliyor.
    Bu yontemin en sevdigim kismi ,hic balik israfi olmuyor... Eger olaki balik artarsa ,saklama kabina koyup kaldirabiliyorsun. 0 israf...

8. sunny1403

sunny1403 Daimi Üye

Afıyet olsun..Bende kucuk bır ekleme yapayım musadenızle yumurta akı lüks restoranlarda işin şovunu kolaylastırıyor bir de karnını fazla actıklarında defne yapragı ve folyo kagıtla dolduruyorlar ki tuz balıga işlemesin.Saygılar

9. karacicek

karacicek Aktif Üye

Teşekkürler Tahir Abi,
    Ben de balığın karnını defne yaprağı , zeytin yağı ve birkaç baharatla marine etmek istedim anacak , defne yaprağı olmayınca , vaz geçtim...
    Tatlı su balıklarında ve Böyle iri balıklarda , defne yaprağı balığa çok güzel bir reha katıyor.

10. zayta

zayta Üye

mükemmel oluyor,ben bu yöntemle tavuk yaptım tavuğa tuz döküp yedim,nar gibi kırmızı oluyor,yalnız yapışan tuz için tavayı suda bekletin sabırla bekleyin çözülür:)

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 30 Aralık 2012
  11. bacteria

bacteria Aktif Üye

Resimler ile güzel detaylı bir paylaşım olmuş.. teşekkürler

tava nasıl suda bekletiliyor anlamadım :S fırında yapmıyormusunuz? pişirme sonrası fırın tepsisini mi su içerisinde bekletiyorsunuz? soğumaz mı yemek?