Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

tuzlu su-spool-oksitlenme-aşınma vs :)

Konu, 'Olta Malzemeleri ve Balık Avı Ekipman İncelemeleri' kısmında harbyteam tarafından paylaşıldı.

1. harbyteam

harbyteam Daimi Üye

Merhaba arkadaşlar,
    tatil günü malzemelerin bakımını yaparken kafadaki ipi boşaltıp tekrar sarayım dedim.
    ipi boşaltırken görmeye başladığım manzara beni korkuttu.
    ipi tamamen boşaltıp kafayı temizlediğimde ise tuzlu sudan dolayı resimde görülen alanın deforme olduğunu gördüm..ip tamamen doluyken burayı asla görmüyordum.ipin altında kalmış.
    buradan çıkarttığım sonuç: av dönüşlerinde suyun altına sokup yıkamak yeterli değil. haftada en az bir kere kafayı tatlı suya bırakmak gerekli.
    certate 3512 h makine.
    çoğunuz belki tedbirli davranıyordur..ama benim gibiler daha dikkatli olmalı :)
    DSC_0053.JPG DSC_0055.JPG DSC_0056.JPG

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. ersagu

ersagu Yeni Üye

hocam çok geçmiş olsun... geçtiğimiz zamanlarda bende de aynı sorun vardı. bahsettiğiniz gibi sadece suyla yıkamak yetmiyor. her av dönüşü bir gün sonra ipi boşaltıyorum, kafayı nemli bir bezle sildikten sonra, ipi sararken nemli beze sıkıştırıyorum. 150 m. ipi sardıktan sonra beze baktığımda gördüğüm tuz şaşırtıcı. makinem shimano exage 4000.

harbyteam bunu beğendi.
  4. trakonya79

trakonya79 Daimi Üye

Kaplaması atmış sanırım Ahmet..
    Tuzlu su kaplamaya zarar vermiş gibi görünüyor.

Rabbim daha beterlerinden korusun.:harika:

EBU ŞEHRAZAT ve harbyteam bunu beğendi.
  5. harbyteam

harbyteam Daimi Üye

Teşekkür ederim :)

Özkan abi tahribat gerçekten ciddi boyutlarda :D
    Yeni spool siparişi geçtim.
    neyse her şeyde bi hayır vardır diyerek bağlayalım ( teselli :D
    rcs kafa istedim daha hafif daha afilli.
    100 dolarcık

6. Erol 61

Erol 61 Daimi Üye

Arkadaşlar birşey paylaşmak istedim ben şu ayakkabı spreyleri varya su geçirmesin diye sıkılıyor ondan aldım makineme ondan sıkıyorum ava giderken inanın işe yarıyor

harbyteam bunu beğendi.
  7. trakonya79

trakonya79 Daimi Üye

Para akiyo mubarek :D :D

8. harbyteam

harbyteam Daimi Üye

olur mu abi,
    simite talimiz bu ay :D

9. trakonya79

trakonya79 Daimi Üye

Onu bulamayanda var sus :)

kimisi torik yer kimi simit kimide Rejimde

EBU ŞEHRAZAT ve harbyteam bunu beğendi.
  10. Cevat Göven

Cevat Göven Aktif Üye

tuzlu su avından gelince makinayı kamıştan ayırıp 40 45 derece sıcak suyun altında iyice her yerini su ile yıkayın kalamasını iyice açın veya misina kafasını çıkararak makinanızı hızlı bir şekilde kolu 20 tur çevirin üzerindeki suyu atsın,kamışınızıda aynı sıcaklıkta yıkayıp kurulayın,teleskobik olanlarda ise kamışı ve arka tıpayı açık brakarak kurutun,en az 25 senelik 5 makinam var üzer lerinde en ufak boya kabarması dahi yok avdan gelince önce takımları sonra kendimi yıkıyorum,25 yıl önce daiwa makinamı yıkamadan kenara koymuştum makinaboyasında kabarmalar olmuştu,makinayı sökerek fabrikada en iyi boya atan arkadaşıma boyattırıp 160 derecede fırınladım,orjinalinden farksız oldu halen kullanıyorum en ufak leke yok,bu oly bana ders olmuştu,araba fabrikasında son 10 yıl boya kalite operatörü olarak çalışmıştım öncesinde frezeci idim,spol un o kısmını eğimli yeri dairesel olrak ince zımpara ile zımparalayıp diğer yerleri de maskeleyip oto boyacısı tanıdığın varsa 2kompanetli veya fırın vernikli boya ile boyatabilirsin orası halka şeklinde farklı bir renk olabilir,gümüş gri veya safir mavi gibi

11. Cevat Göven

Cevat Göven Aktif Üye

misinalarımı da 2 senede bir ters yüz yaparak 4 yıl da bir misinaları yenilerim altından en ufak kabarma görmedim sıcak su tuzu daha kolay çözüyor mono misina kullanıyorum misinalar da uzun ömürlü oluyor makinanızı 40 45 derece sıcaklındaki suyla yıkamak tan korkmayın 25 yıldır aynı yöntemi uyguluyorum