Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Üç Su Üstü Kandırıcı, Üç Levrek (1)

Konu, 'Balık Avı ile İlgili Fotoğraflı Av Hikayeleri' kısmında müthişaman tarafından paylaşıldı.

 1. müthişaman

  müthişaman Daimi Üye

  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  2.126
  Beğeniler:
  218
  Şehir:
  İstanbul
  Bahardan kalma muhteşem güzel günler geçirdiğimiz geçtiğimiz hafta bana iki güzel ispendek, bir de levrek getirdi. Avlaklarımın sığlığından dolayı su üstü yemlerimi daha verimli kullandığım üç güzel balık ve üç güzel günce.

  İlk levreğim ve hikâyesi,
  Hava buz gibi.Çanakkale de. Yatağımdan çıkmama, levrek avlamaya gitmeme engel olacak kadar buz gibi, ayaz mı ayaz bir sabah. Sevdam uğruna sıcacık yatağımı terk ettim.Üstü başı, pantolonu çizmeyi,eldiveni bereyi,takımı taklavatı düzene kadar saat yedi buçuk oldu.Evden çıktım.Güneş,arkamdaki dağlarda doğdu doğacak.Biraz daha hızlanıp avlağıma indim.Sabah ayazında taş kesilmiş,takır takır kumların üzerinde yürüyorum.Ne güzel sesi kumların.Biraz çıtır,biraz çatır çutur,kütür kütür.Yürüdükçe kumların sesine kulak veriyorum.Ama hava hala çok soğuk.Soğuktan gözlerim yaşarıyor.Bir ara önümü,kandırıcıların hareketlerini göremez olup avı bitirmeyi bile düşündürecek kadar soğuk.Güneş hala kumsala gelmedi.Karanlık taraftayım.Bir saate yakın bir zamanım var.

  Her zaman olduğu gibi önceki avımdan kalma düğümümü en az elli santim misinayı keserek tazeliyorum. İlk tercihim su üstü yemler. Onu dene, bunu dene, şunu dene,foşurdat,zıplat,oynat,asıl,bırak,atlat,hatta bazen takla attır derken daha önce pek çok balığı kandırmayı başaramadığım bir bölgeye geliyorum. Klipsime Strike Pro’yu takıyorum.Atış performansı oldukça başarılı,fakat yüzüşü biraz dengesiz bir yem.Poper aksiyonlarıma güzel cevap veriyor.Yüzüş dengesi pek iyi olmadığı için bazen sağa,bazen de sola yan yatarak geliyor.Çok ağır devirlerde nispeten düz geldiği oluyor.Fakat renk tasarımı ilk gördüğümde beni hemen cezbetti.Kandırıcıyı reyonda görür görmez poper görmüş levrek gibi atladım.Satan arkadaş,ben denedim,başarılı değil,dese de,bir de ben deneyeyim,diyerek yemi sepete attım.

  Avlağımı muhtemel ziyaretçiler için foşurtularla tahrik ediyor,önümde yemlenen,pusuya yatmış olası levrekleri davet ediyorum.Birbuçuk metre kadar açıkta sipsivri,jilet gibi kayaların üzerinde ayak bileğime kadar suyun içindeyim.Gelgit suları kıyıları iyice karıştırıyor,bulandırıyor,köpürtüyordu.Yaklaşık yedi-sekiz metre önümde denize keskin çıkıntılarla sokulan alçak bir kayalığın önünden paralel geçişler yaptırıyorum kandırıcıma.Yine aynı güzergahta yaralı,kaçan,ürkmüş balık taklidi yaptırarak geçiriyorum kandırıcımı.Yaralı,korkmuş,ürkütülmüş kandırıcımız sahneden ayrılırken sakinleşiyor,gelgitin köpüklerinin arasından bana doğru geliyordu.Gözüm hala kandırıcıda,çünkü önceki iki atışımda peşinde bir karaltı görür gibi olmuş,aksiyonlara devam etmiştim.Bu sefer aksiyonsuz geliyordu ki kandırıcının arkasından su üstüne çıkış yapan bir denizaltı gibi levreğin kafasını yaklaşık dört metre kadar önümde görmemle makinemin kalamasının sesini duymam bir oldu. Balık önce çok abartılı tepkiler verdi. Kafası suyun üstünde, kandırıcım ise suyun tamamen dışında. Kamışım titremeye,makinem de cırlamaya devam ediyordu.Kafasını sağa ve sola foşurtularla sallayan balığın sakinleşeceği yok.Kalamayı gevşetip biraz yol veriyorum balığa.İpini koparmış dana misali boşluğu görmesiyle sakinleşip açığa doğru koşuyor.Fakat çok çabuk teslim oluyor.Koşusunun başında sıkmaya başladığım kalamaya teslim olup on metre kadar açılmadan yan veriyor.Kalamanın ayarını hiç bozmadan balığı ayaklarımın dibine kadar getiriyorum.Son kafa darbelerini de beline kadar suda atıyor ve parmaklarımı karnından çatal yaparak galsamasına takıyorum.Bu sefer daha bir huylanıyor.Kafasını kolumla birlikte sağa sola sallıyor.Elimden düştü,düşecek,derken ben de güvenli bölgeye,kayaların üzerine elimde balıkla atıyorum kendimi.

  Ölçme,tartma,sevme,sevinme işlemlerinin ardından balığın boyuna göre kilosunun az olduğunu fark ediyorum.Bir göç balığıyla ilk kez tanıştığım için bunu anlamam biraz uzun sürüyor.Yol balığı ya da akın balığı olarak da tabir edilen böyle güzel bir levrekle tanışmanın sevinciyle eve uçarak geri dönüyorum.Sanırım son yolculardan biriydi.Asıl yolcuların aralık sonunda geçtiğini yöredeki bir balıkçıdan sonradan öğreniyorum.

  Teknik detaylar:
  Makine:Shimano Stradic 2500Fİ
  Misine:Assso Ultra 0.26
  Kamış:Shimano Catana BX 2.70 MH,Telespin
  Kandırıcı: STRIKE PRO EG 029 R 11.5 (X12)
  Av Saati:08:30


  2.700 gr,62 cm
  [​IMG]
  Ekipman ile
  [​IMG]
   
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 13 Şubat 2011
 2. Sponsorlu Bağlantılar
 3. Hamdi

  Hamdi Admin Site Admin

  Yaş:
  43
  Kayıt:
  29 Nisan 2010
  Mesajlar:
  19.592
  Beğeniler:
  9.532
  Şehir:
  İstanbul
  Emre tebrikler, yine yapmışsın yapacağını :)
   
 4. agartan

  agartan Moderatör Yönetici

  Yaş:
  51
  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  19.868
  Beğeniler:
  6.787
  Şehir:
  İstanbul
  Tebrikler Emre
  Harika bir anlatım ve harika bir levrek.
   
 5. Bahadır Sarıca

  Bahadır Sarıca Daimi Üye

  Kayıt:
  1 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  1.073
  Beğeniler:
  59
  Şehir:
  İzmir
  Sevgili Emre,
  Şu levreksiz günlerimizde "ilaç" gibi geldi:)
  Detaylarıyla avı bizede yaşattığın için teşekkürler.
  Bu arada Strike Pro EG029 çok eski aldığım bir sahteydi.

  [​IMG]

  Uploaded with ImageShack.us

  Satıcının dediği gibi bende yüzdürme açısından verim alamamıştım. 18,5 gr ağırlığıyla erimli atış yapılabilmesine rağmen yüzüşü çok dengesizdi. Hatta ilk aldığımda tavsiye ettiğim arkadaştan da sitemkâr sözler duymuştum.#930 ve #010 modellerinin iğnelerini alıp, ardiyeye atmıştım. Sanırım çıkarma vakti geldi ;)

  Keyifli avlarının devamı dileklerimle...
   
 6. Hür MOL

  Hür MOL Aktif Üye

  Yaş:
  54
  Kayıt:
  28 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  250
  Beğeniler:
  13
  Şehir:
  İzmir
  Tebrik ederim Emre, raporun da balık da çok güzel.
  Güzel avlarının devamını dilerim.
   
 7. m1976k

  m1976k Aktif Üye

  Kayıt:
  20 Kasım 2010
  Mesajlar:
  472
  Beğeniler:
  7
  Şehir:
  ortaca /muğla
  arkadaşlar ben levreğe pes ettim kaç defa gitmeme rağmen yok yok yok yok bu balıktan yana zerre nasibim yok vesselam:(
   
 8. Selahattin

  Selahattin Moderatör Yönetici

  Yaş:
  32
  Kayıt:
  2 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  7.984
  Beğeniler:
  4.436
  Şehir:
  Şişli, İstanbul
  Emre Abi detaylarıyla , insanı sıkmayacak anlatımıyla , malzeme bilgileriyle özenli ve zevkle okunacak bir rapor hazırlamışsın ellerine sağlık:)
   
 9. BİROL

  BİROL Daimi Üye

  Yaş:
  48
  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  4.156
  Beğeniler:
  47
  Şehir:
  İSTANBUL
  Tebrikler Emre,
  Muhteşem bir rapor ile her saniyesini adeta yaşadık.
  Çok güzel bir balık olduğu aşikar.
  Yanlız fotoda gördüğüm kumların üzerindeki takım içimi cızz ettirdi.MAzallah makinanın yada teleskopik kamışların en büyük düşmanlarındandır kumlar...
   
 10. ArateuS

  ArateuS Aktif Üye

  Yaş:
  40
  Kayıt:
  23 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  518
  Beğeniler:
  18
  Şehir:
  İstanbul
  Tebrikler Emre :)
  Bizim oraların meralarını iyi çalıştırıyorsun , devamı dileği ile..

  Sevgiler
   
 11. müthişaman

  müthişaman Daimi Üye

  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  2.126
  Beğeniler:
  218
  Şehir:
  İstanbul
  Teşekkür ediyorum Hamdi Bey.:)