Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Üç Su Üstü Kandırıcı,Üç Levrek (2)

Konu, 'Balık Avı ile İlgili Fotoğraflı Av Hikayeleri' kısmında müthişaman tarafından paylaşıldı.

1. müthişaman

müthişaman Daimi Üye

Yeniden merhablar,
    Levrek avında su üstü kandırıcılar konusunda zaafım olduğunu itiraf etmeliyim.Ana çantadan ava gidecek yemleri seçerken küçük çantama sığabilecek kırka yakın yemin yirmibeşe yakınını su üstü yemler oluşturur.Sanırım sadece benim değil levreğin de su üstü yemler konusunda zaaafından söz edebiliriz.

Gelelim Popkey’e.Atış performansına on üzerinden bir not verecek olusak benim notum yedi olur.Ağız kısmının yatay kesimi ve çok geniş olmayan yapısı ile foşudatma (Poper) aksiyonlarını çok abartılı olmadan başarı ile yapılabiliyor.Bu konuda Rapala’nın Skitter Pop’unu biraz abartılı bulmuşumdur.Popkey’in renk tasarımını biraz uçuk ve çok parlak bulmama rağmen levreği kandırıp kendine çekme konusunda başarılı bir yem.Ancak sesine koşup gelen levrek dibinde bittiğinde biraz tereddüt edebiliyor.Sanırım bu da az önce bahsettiğim renk konusu olsa gerek.Sesinin cazibesine kapılan avcıya,yemin rengi saldırma konusunda tereddütler yaşatabiliyor.Bu balığı yakaladığım merada iki ay önceki bir avımda simsiyah kafalı bir kocabaşı kendine çekmişti.Balık yeme o kadar hırslı saldırmıştı ki saldırının şiddetinden Popkey,oynak balıklarının suyun üstündeki hoplama hareketini yapmıştı.
    Akşam suyunda da oldukça verimli olan meramda Rover 98’ler daha önceleri çok başarılı olan yemlerimdendir.Fakat bu akşam Rover’a bakan yok.Rover’ı çıkarıp avın sonuna kadar başka bir yem kullanmamaya karar vererek klipsime Pokey’i takıyorum.Sağıma soluma ve önüme atışlarla taşkın sularında çok canlı bir dere ağzı olan meramda levreği arıyorum.Meranın dere ağzındaki dört beş metrelik bir kısmı,kıyıda açığa göre daha derin bir koridor olduğu için levreklerin avlanmayı sevdiği bir yapısı var.Balıklarımı her zaman bu koridordan almışımdır.

Popkey,açıktan kıyıya çılgın foşurtularla yanaşıyor,koridora girdiğinde ise biraz daha sakin,biraz daha davetkar,peşine takacağı levrekleri arıyordu.Koridorda azalan aksiyonların kaynağını kontrole gelen meraklı bir ispendek yemin dibinde bitiverdi.Yemin iki metre arkasından atağını çok rahat görebildim.Sırt yüzgeçleri suyun üstünde,işte bu sahnenin meftunuyum,yemin tanıda bakmak için iki defa isteksizce saldırdı.Aslında yemeye de pek niyeti yoktu.Sonra Popkey’i biraz daha canlı,biraz daha paniklemiş,avcıyı görünce kaçıp kurtulmak isteyen kızıl sardalye rolüne büründürdüm.Balığın damarına başmış,yeme içgüdüsünü tetiklemeyi başarmıştım.Yemin sudan çıkmasına bir metre kala ilk saldırıdan sonra kaybolan,gitti herhalde dediğim,balık son ve en istekli hamlesini Popkey’in ölümcül iğnesine yaptı.900 gramlık bir gövde kalamayı bile harekete geçiremeden hemen orada teslim bayrağını çekti.Acele etmedim.Kalamanın çekme gücünü biraz düşürerek balığa yol vermek istedim.Biraz toparlar gibi olan ispendek makine ve kamışın ortaklaşa imzaladığı fermanına boyununu bükerek karşılık verdi.Sudan çıkan bu mülayim beden birden ele avuca sığmayan hırçın,serseri bir kabadayı oluverdi.Cebinden çıkardığı sustalı ve şiş ile sol elime üç delik üç de faça attı.40 cm 900 gramlık bu serseri yeniyetme elimde pense ile beni on dakika boyunca uğraştırdı.Bunca gürültü ve patırtının ardından av bitmiştir artık diyerek,elimde boyuna göre fazlaca huysuz ispendeğim ile eve döndüm.Hemen tazecik karabiber sosuna yatırıverdim.İki tarafını da güzelce kızarttıktan sonra tavadan indirmeden bir bütün portakal ve yarım limonun suyunu başından aşağıya döküverdim.Tadı muhteşem,ballı mı ballı bir balıktı.
    Aynı meraya ertesi gün aynı saatlerde gittiğimde ise ortada kimseler yok gibiydi.Belki oradaydılar,ama önceki gün yaşanan kayıp onları daha temkinli ve tedbirli olmalarına sebep olmuştur.Anlaşılan avlağın dinlenme,hain,kızıl ve kötü sardalyanın sebep olduğu tüm kötü anların unutulma zamanı gelmişti.
    Avımın başında merakına yenilen yöredeki bir balıkçı yanıma kadar geldi.Selam,sabah,kimlerdensin,kimsin,nesin faslından sonra sohbete başladık.Balıkçı,büyük akın aralık sonunda bitti,şimdi tek tük,parça parça balık var,tadı tuzu kalmadı yakınmalarıyla sohbet devam etti.Bir ara gözü yeme takıldı.İncelemesi için eline uzattım.Evirdi,çevirdi,salladı,çalkaladı ve sonunda bu sardalya be,dedi.Evet,sardalya,dedim.Levrek atlar mı buna,dedi.Beğenirse,dedim.Sıkılmaya başladı.Haydi rastge,diyerek yanımdan uzayıp gitti.

Teknik Detaylar:
    Makine:Shimano Stradic 2500Fİ
    Misine:Laser Tornado,0.25mm
    Kamış:Shimano Catana BX 2.70 MH,Telespin
    Kandırıcı:İma Popkey 120 Poper (013)
    Av Saati:16:30

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 20 Şubat 2011
  2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. sedatt

sedatt Aktif Üye

keyifli bir anlatım; tecrübenizi yine konuşturmuşsunuz daim olsun, tebrikler.

4. nautilus

nautilus Üye

Çok güzel bir anlatım,bişeyler paylaşmak bu siteye gerçek anlamını katan bir durum.Bu durumu gerçekleştiren anlatımınız için teşekkürler....

5. BİROL

BİROL Daimi Üye

Sevgili Emre,
    senin ne güzel bir avcı olduğunu bilen bizler için belgesel tadında arkası yarın
    raporun için teşekkür ve tebrik ederim.
    Çok büyük keyif aldığım bu serinin 3. bölümünü dört gözle bekliyorum

6. Fatih Koç

Fatih Koç Daimi Üye

Tek kelimeyle müthiş....
    Anlatım ise on numara..
    Suüstü sahtelerle bu kadar haşır neşir olmanın en büyük semereside o ilk saldırı anına tanık olmak olsa gerek..
    Son avda bende ısrarla denedim suüstü sahteleri..
    Rover98, River2sea buble walker, storm ama nafile.
    inşallah birgün bende bunlarla balık tutarım..
    tebrikler ve hep rastgele Emre kardeşim..

7. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Heyecanla beklediğimiz ikinci bölüm de en sonunda önümüzde işte.
    Bir öncekini aratmayan bir ustalık ve güzellikle kaleme alınmış bu av hikayesi ve o taşların üzerinde yatıveren güzelim ispendek için tebrikler Emre.
    Her zaman rastgelsin

8. keyfmustafa

keyfmustafa Aktif Üye

Tebrikler Emre Bey,
    Anlatım ayrı balık ayrı bir tat verdi. Sosun yapılışını biraz anlatabilir misin ?

9. CAHİT ACUN

CAHİT ACUN Daimi Üye

Tebrik ediyorum sevgili Emre.Bu güzel avlarının devamını diliyorum.Kendine iyi bak..

10. ozi

ozi Aktif Üye

Tebrikler Emre güzel avlarının devamını dilerim. RAsgele.

11. Orhan Küçükbiçmen

Orhan Küçükbiçmen Daimi Üye

Tebrikler Emre kardeşim, yeni sahten ile daha nice levrekler dilerim, hoşçakal.:harika::harika::harika: