Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Üç Su Üstü Kandırıcı,Üç Levrek(3)

Konu, 'Balık Avı ile İlgili Fotoğraflı Av Hikayeleri' kısmında müthişaman tarafından paylaşıldı.

1. müthişaman

müthişaman Daimi Üye

İma’nın Skimmer serisi geçen sene tanıştığım ve avlarımda suyla ilk buluşan başarılı bir ispendek avcısı. Özellikle tatlısu için üretilmiş Bluegill renk kodlu Skimmer çok başarılı bir kandırıcı.Bu sezon başında edindiğim Salt Skimmer serisine oldukça fazla şans vermeme rağmen bu avıma kadar herhangi bir levreği kandıramamıştı.

Teknik anlamda şimdiye kadar kullandığım su üstü sahtelere göre pek çok avantaja sahip.Her manada tam puan verdiğim Skimmer’in atış performansı 2500’lük (0,25 mm misinadan 100 metre alan bir kafa) makaramdan 50-60 metre misinayı boşaltacak kadar mükemmel.Rüzgarı arkama aldığımda ise Skimmer,70-80 metrelere kadar kanatlanıyor.Kamışımı 70 metrelik bir kamçı olarak kullandığım bu avlarımda bazen makaramdaki misinanın dibi bulduğu da oluyor.Karnının altındaki iki iğne ile avcıyı ürkütmeden saldırıya teşvik ediyor.Bu kandırıcının temel hareketi ise çok geniş olmayan,yemin başı ile yaptığı zigzaglar.Kamış ile yeme verilen kısa kısa,seri ve sürekli tekrarladığımız küçük asılma hareketleriyle Skimmer,dans etmeye hemen başlıyor.Çok ilginçtir,şimdiye kadar Sikimmer ile kandırdığım levreklerin çoğunu kandırıcıya aksiyon vermeden düz ve olabildiğince ağır devirde tuttum.Elimde yedekleriyle beraber bol miktarda bulundurduğum Skimmer’in,sardalya taklidi olan renk tonları ve Bluegill,renk tasarımı anlamında levrek avında aranan ve tutulan renk tonları.

Bu balığı tuttuğum gün ava oldukça geç inmiştim. Gelgitin çekilme zirvesi saat dokuza kadar uzamış,bu da ava geç başlamamda bir avantaja dönmüştü.Çekilen sular,salkımsaçak otların ve eriştelerin uçlarını iyice suyun üstüne çıkarmış;taş,kaya ve kum ile yoğrulmuş avlağımı hafiften bulandırmıştı. Levreğin teke için cirit attığı sığ gelgit sularında her sahteme on ile onbeş atış arası şans vererek çantamdaki bütün su üstü kandırıcıları deniyordum.Kıyıda elli metre ara ile etrafına taşlar dizilerek sabitlenmiş iki şüpheli kapkara varili fazlaca merakıma rağmen incelemeden etrafından dolanarak geçtim.

Erma’nın çok beğendiğim bir su üstü yemi olan tombul,sarılı kırmızılı çizgili besili kaya balığı taklidi yemini klipsimden çıkararak Salt Skimmer’i taktım.Skimmer’e önce aksiyon vererek çekiyor,etrafıma da olası takipler için göz ucuyla bakıyordum.Bu sefer eriştelerin uçlarının saçaklandığı iki kocaman kayanın arasından dümdüz,aksiyonsuz çok yavaş gelen Skimmer,acemi bir İspendeği kandırdı.Yine ilginç geliyor.Neden aksiyon yokken balığı kandırdı?Kayaların arasından geçip parkurunu tamamlamak üzereyken dümdüz,düpedüz hatta düsdüz gelen Skimmer,sağ tarafındaki ot ve eriştelerin arasından fırlayan bir İspendek tarafından şimşek gibi bir saldırıya uğradı.Büyük bir ihtimalle teke için pusuya yatmıştı,kısmette Skimer varmış.Fakat iğnenin tadına bakan balık bin değil onbin pişman.Yemi ısırdıktan sonra ağzında yem ile suyun üstünde foşurtulu taklalar atıyor,ağzı dili varsa ulan seni de kandırıcını da misinanı,makaranı da diye başlayan zarfı açılmamış küfürler edecek gibi başını sağa sola sallayarak bana doğru geliyordu.Sudan çıkardıktan sonra boyunu,kilosunu yaşını başını ölçtüm.Upuzun bir yol balığı daha.41 cm ama çok kilo vermiş,kurumuş,bitmiş neredeyse.Evet,kupkuru 650 gram anca gelen bir yolcu.Bu sezonun ikinci yolcusu.

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. BİROL

BİROL Daimi Üye

Belgesel tadında bir av raporu daha.Tebrikler Emre.
    Bende de komomo slim vardı.Vardı diyorum çok talihsiz bir şekilde Ayvalık sularında bıraktım..
    İnanılmaz güzel bir sahte idi.Hem atımı hem aksiyon alımı ile çok beğenmiştim.
    İma'lar gerçekten güzeller sahte konusunda.

4. duzensiz

duzensiz Daimi Üye

çok keyifli raporlar emre abi :) devamını ve daha irilerininde sahtene yapışmasını dilerim.

5. Bahadır Sarıca

Bahadır Sarıca Daimi Üye

Uzun ve ince bir cengavermiş "skimmer" ın tadına bakan;)
    Çok güzel...
    Teşekkürler sevgili Emre. Çok keyifliydi. :)

6. Selahattin

Selahattin Moderatör Yönetici

Tebrikler Emre abi yine çok keyifli bir rapor devamını da sabırsızlıkla bekliyoruz ellerine emeğine sağlık.Rastgele:)

7. CAHİT ACUN

CAHİT ACUN Daimi Üye

Tebrikler sevgili Emre.Yine güzel bir av raporu.Avların daim olsun.

8. Aybata74

Aybata74 Aktif Üye

Güzel bir üçlemeyi takip ettik Emre sağolasın, Skimmer'in ortadaki iğnesini çıkartıyormusun ?

9. löngöz

löngöz Daimi Üye

sevgili Emre tebrikler,çok güzel balıklar...bereketli olsun.....

10. Hamdi

Hamdi Admin Site Admin

Emre tebrikler, av serisi güzel gidiyor :)

11. Faruk Usta

Faruk Usta Daimi Üye

Tebrikler Emre üç seriyide zevkle takip ettim ellerine sağlık