Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Uçan Balık.(Parexocoetus brachypterus)

Konu, 'Deniz Canlıları ve Balık Çeşitlerine Genel Bakış' kısmında Kaan15 tarafından paylaşıldı.

1. Kaan15

Kaan15 Üye

Uçan balıklar çok gelişmiş olan göğüs yüzgeçlerini açarak bir-iki dakika su üstünde uçabilirler. Yaşadığı yerlerde su kuruduğu zaman balçığa gömülüp akciğer solunumu yapabilen, sürünerek gölden göle geçebilen, kısa bir süre havada uçabilen, elektrik ve ışık üretebilen çeşitli balık türleri mevcuttur. Balıkların pulları birbirleri üzerine kiremit gibi dizilmiş, kemiksi, kaygan ve antiseptiktir. Antiseptik mukus salgısı, üzerine yapışan bakteri ve sporları yok eder.
    Balıkların hareket etmesinde önemli rol oynayan değişik kuyruk tipleri mevcuttur. Çatallanmış kuyruk tipine “difiserk”, çatallı olup eşit parçalı olana “homoserk”, köpek balıklarında olduğu gibi çatalları eş olmayan kuyruk tipine de “heteroserk” denir.
    Balıklar omurgalı canlılar içerisinde sayıca en fazla olanıdır. Çalışmalarda balık türünün 40.000 kadar olduğu söylenmektedir.
    Balıkların günümüzde sportif ve akvaryumdaki değeri yanında büyük bir protein kaynağı olması ticari değerini arttırmaktadır. Balıkların yeryüzündeki dağılımları o kadar geniştir ki, Antartika sularında, sıcak tropikal sularda, acı sularda, tatlı sularda, ışığın ulaştığı dağ derelerinde veya insanların henüz ulaşamadığı oldukça derin ve karanlık sularda yaşayabilmektedir. Üç türlü beslenme görülür: Herbivor (otçul), karnivor (etçil) ve omnivor (hem et hem de bitkisel besin yiyenler). Yalnız çenelerinde değil, bütün ağız boşluklarında ve yutaklarında sıralanış ve şekil olarak birbirinden farklı birçok diş bulunur. Bu genelde beslenme şekillerine göredir. Bazılarında farinks (yutak) dişleri gelişmiştir. Yalnız Mersin balıklarında ve Demetsolungaçlılarda diş bulunmaz.

Beloniformes takımına ait bir familya olan uçan balıklar (Exocoetidae), yüzgeçlerini kanat olarak kullanıp kısa mesafeli uçabiliyorlar. Bu familyanın Türkiye'deki temsilcisi “Exocoetus Volitans” türü, Ege Denizi'nin güneyi ve Akdeniz'de bulunuyor. Uçan balıklar 1,5 metre yüksekliğe çıkabiliyor ve 250 metreye kadar uçabiliyorlar. Bazen 5 metreye kadar yükselebildikleri için yanlışlıkla küçük teknelerin içine düşebiliyorlar

Bu Balık Hakkında Değerli Yorumlarınızı Bekliyorum. :)

Ekli Dosyalar:

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. SworDFish48

SworDFish48 Aktif Üye

Orkinos ve Kılıçbalığı nın en sevdiği avlardan biridir, hele kılıçbalığı bayılır bu uçan balığa.
    Etrafta uçan balıklar varsa avcının (balıkcının) şansı bir ince daha fazla demektir.
    benim ucan balık hakkında yorumum bundan ibarettir:)

4. KayaBalığıKaya

KayaBalığıKaya Daimi Üye

Benimde aklım şiir yazmak geliyor...

Bir uçan balığın kanadına yazdım ismini
    sevdiceğim
    uç güzel balık uç
    aşkıma sevgilerimi götür
    evden giderken almış olduğun tv var ya
    işte o tv yi geri yolla uçan balıkla
    maynak karı...

gibi.

5. duzensiz

duzensiz Daimi Üye

yenge duymasın bu şiiri :D

6. sabora

sabora Daimi Üye

Hahaha, ne içtin sen Uluç. Ben de istiyorum ondan.

7. Kaan15

Kaan15 Üye

Benim Çok Hoşuma Kaçtı Valla Bu Balık Siz İster Şiir Yazın İster Blue marlin Yakalayın bununla :D

8. KayaBalığıKaya

KayaBalığıKaya Daimi Üye

Valla bizimde sevdiğimiz saygı duyduğumuz bir balıktır bak yanlış anlaşılma olmasın... :)
    Ama bir uçması, bir yüzmesi bize ters... birisini yapsın uçan balıh mı olurmuş cık cık :D

9. Kaan15

Kaan15 Üye

Karabatak hem Yüzüyo Hem Uçuyo :D Bu Balıkta Demiş Bende Uççam :)

10. SworDFish48

SworDFish48 Aktif Üye

ne ise Güzel kafa yapmış:)