Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Ufak Bir Haftasonu Kaçamağı

Konu, 'Balık Avı ile İlgili Fotoğraflı Av Hikayeleri' kısmında Selahattin tarafından paylaşıldı.

1. Selahattin

Selahattin Moderatör Yönetici

Değerli Dostlarım,

Sizlere geçen aylarda yapmış olduğum avımı anlatmak istiyorum. Adrenalinin tavan yaptığı, hayal kırıklığıyla başlayıp mutlu sonla biten çok ama çok eğlendiğim ve keyif aldığım bir av yaptım. Bu avda yanımda olan hatunuma ayrıca teşekkür ederim çünkü kepçelemeyi büyük bir ustalıkla başardı, herkese balığı, denizi ve doğayı seven bir eş nasip etsin Allah’ım :)

Bu av tamamen plansız ve programsız sadece yoklama amaçlı yapıldı.. Minekop buradayım diyerek bizleri sevindirdi..

Ayrıca başından sonuna hemen her avımda yanımda olmasa da telefonla moral, bilgi ve destek veren benimle birlikte heyecanlanan İrfan ağabeyime candan teşekkürü borç bilirim.

Herşey biz yoldayken başladı.. İş icabı gezerken deniz kenarına kaçıp iki olta sallamak artık adetimiz olduğundan tam hazırlıklı olarak, spinning ve yemli tatlı ve tuzlu su takımlarım her zaman bagajda, canımızın istediği yerde denemeler yapmaktayız.. Tam acaba nerede deneme yapsak diye karar aşamasındayken arayan İrfan abi de kararımızda etkili oldu.. Hedefte iki mera vardı.. Biri taşlık ve bol takılma yaşanan, diğeri de kumluk daha garanti idi.. Zaten kısıtlı zaman olduğundan biz kumu tercih ettik.. Kumluk meralarda mevsiminde minekop ve mırmır hedef idi.. Yem sülünez veya borukurdu.. Biz sülünezi tercih ettik, hem daha ucuz hem de daha fazla yem sağladığından ,hem de esas hedef minekopa yoklama yapmak olduğundan tercihimiz bu yönde oldu.. Takım 2 ve 3 köstekli, kurşun rüzgar durumuna göre 50 ve 75 gr.. Misina Nippon 0,28 favorim..
    Yemleri tedarik ettikten sonra hızlıca meraya ulaştık.. 1 haftadır kullanmaktan cılkı çıkmış eşkina takımlarımın şamandıralarını çıkartıp hiç uğraşmadan yemleyip denize yolladım.. Seviyorum yemli avı..Oltalar beklemede ben ise sigaramı yakmış keyfimdeyim.. Mera aslında zor bir mera zira hemen hemen devamlı bir rüzgar var.. İnsan arada sersemliyor rüzgardan.. Bol miktarda ufak balık yemleri tırtıklamakta.. Bu sebeple her 5 veya 10 dakikada bir yemleri tazelemek gerekiyor.. 5 paket sülünez harcadım bu avda..

Amaç sadece yoklama olduğundan çok da bir beklenti yok içimizde.. Nerden bilelim yoklamanın dolu çıkacağını.. Oltamın ucunda bıraktığım misinanın boşluğu gitgide azalmaya ve kamışın ucu iyi ce gerilmeye başladı.. Hemen anladım büyük bir balık olduğunu zira 75gr kurşunu alıp da gidecek bir balık ender olur değil mi? Kamışı kaldırmamla kafa atışları beni zevklendirmişti. Balık ben minekopum uleaayynnn diye bağırıyordu adeta :)
    Kenara kadar kalama vermeden getirmeyi başardım ancak ne olduysa ondan sonra oldu.. Balık birden çıldırdı arkadaşlar.. Dibe doğru ani fişeklemeleri görür görmez verdim kalamayı.. Kamışın ucu seri şekilde dibe dogru eğilmekte adeta iki büklüm vaziyetteyim.. Bir yandan hatuna kamerayı ve kepçeyi getirmesini söylüyorum. Balığın kaçamayacağından o kadar eminim ki yaklaşık 2 3 dakika balıkla ufak ufak oynuyorum kamerayı beklerken.. Ancak kamera gelmediği gibi balık dibe doğru olan hamlelerini yüzeye paralel şekilde artırıyor bu çok riskli bir durum farkındayım, hemen kepceyi istiyorum ama bir türlü gelmiyor :) Ve o esnada olan oluyor balık zaten çürük olan takımın alt iğnesinin bulunduğu kösteği iğne düğümünden patlatıp maviliklere geri dönüyor..

N’olamazzzz!! Artistlik yapayım derken balıktan oldun iyi mi?? Ulen bari al birinci balığı sonraki kaçarsa da kaçsın be.. gibi düşüncelerle büyük bir hayalkırıklığı ve utanç içindeyim, zira avımı hafife aldım, onunla alay ettim, heyecanım yok denecek kadar az ancak hayalkırıklığım çok büyük..Normalde bilmediğim bir merada bilmediğim bir balık kaçsa, dizlerimin bağı heyecandan çözülür ve uzun süre toparlanamam.. Ancak şimdi durum farklı, resmen utanıyorum kendimden, çürük takımla alay eder gibi tuttuğuma mı üzüleyim, göz göre göre balıktan olmama mı?.. Heyecanım olmaması kendime ağır eleştirilerde bulunmama engel değil lakin geçirecek zaman yok, balık çok kısa süre içinde geçip gidebilir.. Bu hırsla bir 3 iğneli takımı mükemmel bir şekilde sıfırdan bağlayıp yemlemem 10 dakikamı almıyor.. Tekrar oltam denizde.. Bu sırada hatunum bir seyler almak için markete geciyor.. O sırada balık oltada.. Ancak nereye cekeceksin.. Bu avda bir kişi de kepçeci olmadan balığı alman imkansız gibi çok zor.. Çünkü sadece merada biz yokuz.. Aynı zamanda balığı göstermeden insanlar başına üşüşmeden çıkartmak zorundasın ve daha da önemlisi bulunduğumuz iskele denizden biraz yüksekte.. İki kişi olmak her açıdan elzem bir durum.. Derken bir 10 dakika balığı oyaladıktan sonra hatunum geliyor.. Daha arabanın kontagını kapatır kapatmaz hemen kepceyi almasını söylüyorum.. O da bir önce ki balığın kaçmasına çok üzüldüğünden hemen kepçeyi alıp koşuyor.. Bu arada çok sessiz ve sakin kalmaya özen gösteriyoruz.. Adeta hastasını ameliyat eden doktor gibiyim.. Algılarım ve zihnim açık, elim titremiyor balığın her hareketini gözden kaçırmadan kalamayı sıkarak ve gevseterek onunla oynuyorum.. Balık tam 5 sefer fişekledikten sonra sonunda kepçeye giriyor.. Hele şükür aldık nihayet.. Hemen kepçeyi çaktırmadan yerde sürterekten arabanın altına sokuyorum.. Sanırım reklam olmadık :) Balıkla tam resim çekilemedim maalesef çünkü birkaç kere bu meraya uğrayacağım afişe olmasını istemiyorum.. Sonuçta mutluyum mutluyuz, kötü sürprizle başlayan av mutlu sonla bitti.. Bu arada balık hız kesmiyor.. Diger oltamda da balık var.. Hemen digerine koşuyorum.. Kaldırıyorum ancak kalkmıyor.. Dipte takılmış gibi ağır.. İki kafa darbesi ve çaatt misinam resmen patladı arkadaşlar.. Maalesef balık bizim haddimizi aşan bir balıktı ve gitti :) Ama asla üzgün değilim bu balık 60 cm ve 2 kg civarı yani 4 kişi rahatca tüketilecek bir balık fazla malda gözümüz yok :) Mutlu bir şekilde eve dönuyoruz.. Birkaç da foto eklemek istiyorum.. Umarım beğenirsiniz dostlar..

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 19 Temmuz 2012
  2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. caberia

caberia Aktif Üye

benim anlamadığım kaçamak mı ufak balık mı :p

4. oktay16

oktay16 Moderatör

Sen yine yat kalk fulya ya dua et, fulya olmasa kepçesiz alırdın sen o balıkları:D

Mutlu ol güzel kardeşim, sen bu güzellikleri hak ediyosun.. herzaman rastgelsin..:)

5. Selahattin

Hepsi ufak be ya aza kanaat etmeyen çoğu bulamaz :p

6. Selahattin

Sağolasın abim senle de güzel avlarımız olacak kısmetse, tam gaz devam :)

7. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Tebrikler Selahattin
    Kaçamak nerdeyse unutulmaz bir gün olacakmış.
    Bu haliyle de hiç fena değil aslında. :)
    Afiyet olsun

8. Glenium34

Glenium34 Aktif Üye

KUTLARIM HERZAMAN NEŞELİ VE BEREKETLİ OLSUN.

9. ryetik

ryetik Aktif Üye

Tebrikler Selahattin. Tuza yatırman lazım o kuzuyu :)

10. ekvator1907

ekvator1907 Aktif Üye

tebrikler güzel bir minekop :)

11. Aybata74

Aybata74 Aktif Üye

Güneşte çok durmuşsun Selo :) Bereketli olsun kardeşim afiyet olsun....