Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Ülkemiz Denizlerinde Levreklerin Üremesi Üzerine Bir Deneme

Konu, 'Balık Anatomisi ve Balık Davranışlarına Genel Bakış' kısmında müthişaman tarafından paylaşıldı.

1. müthişaman

müthişaman Daimi Üye

LEVREK (Dicentrarchus labrax )

Ülkemiz denizlerinde Levrek ne zaman havyar tutmaya başlar?
    Havyarını ne zaman döker?
    Nereye döker?
    Nasıl döker?
    Elimizde efsaneler ve kulaktan dolma bilgiler dışında veriler olmadığı için
    ustalardan,eskilerden,kulakları kesiklerden-kesilmediklerden duyduklarımızla
    bilgi diyemeyeceğimiz kırıntılarla,tecrübelerini anlatanlardan dinlediğimiz rivayetlerle
    levreğin üremesi üzerine konuşur,tartışırız amatörce.Masal anlatır dururuz.Bilimin henüz süzgecine,kevgirine
    dahi girmemiş bir konuyu,levreğin üremesi konusunu amatörce,avcısının gözünden ve izinden tartışmaya çalışacağım.

Levrek avlayan tüm amatörlerin zaman zaman gündemini işgal eder
    ve hararetli tartışmaların konusu olur levreğin yumurtaya ve üremeye dair
    davranışları,zamanı,dönemi,ayı.Ülkemiz sularındaki levreklerin doğal ortamlarındaki
    üreme davranışlarıyla ilgili bilimsel çalışmalar henüz yapılmış değildir.
    Yapılan çalışmalar da levreğin kültür balıkçılığıyla ilgili doğal olmayan ortamlardaki
    verilerini içermektedir.Dünya denizlerinde yapılan çalışmaların ise Akdeniz,İngiltere ve İrlanda
    denizlerindeki levreğin üreme ve yumurtlama dönemleriyle ilgili verileri içerdiğini görürüz.
    Akdeniz'de yaşayan levreklerin üreme ve yumurtlama faaliyetlerini aralık ve mart aylarında
    yaptıklarını bildiğimize göre hareket noktamız da burası olacaktır.İngiltere'de nisan-mayıs;
    daha da kuzeye çıkıldıkça İrlanda'da temmuz ayına kadar uzadığını görürüz levreğin
    üreme ve yumurtlama döneminin.Yumurtlama ve üremenin levreğin yaşadığı deniz sularının
    ısısı ile yakından ilgili olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.Biyolojik ve hidrolojik anlamda geçiş
    denizi özelliği gösteren Ege'de ve Marmara'da mayıs-haziran-temmuz aylarının levreğin havyarını dökme
    dönemi olduğunu iddia edebiliriz.Ege ve Marmara denizlerine göre daha soğuk ve farklı biyolojik
    özellikler gösteren Karadenizde ise bu dönemin ağustos hatta eylül ayına kadar uzadığını izlenim,gözlem
    ve deneyimlerini dinleğim yazımın başında da belittiğim eskiler ve ustalardan söyleyebilirim.Hatta levreğin
    Karadeniz'de havyar dökmediğini iddia edebilim.

Levreğin havyarlanmaya başladığı sonbaharda,eylül-ekim-kasım aylarında,bolca av vermesini
    iştaha gelen annelerin havyarlarını büyütmek,olgunluğa eriştirmek için duydukları enerji ihtiyacını
    karşılama güdüsüne bağlıyorum.Aslında sorsanız,levrek ne zaman havyarsız,diye.Kısa bir dönem
    dışında yıl boyunca yakalanan bütün dişilerin havyarlı olduğunu görürsünüz.Hele ki şimdi,bu dönemde
    tabiat ananın doğum sancılarını tüm çocuklarında gödüğümüz güzelim bahar mevsiminde bütün
    dişi bireylerin havyarını dökmek üzere olduğunu,dişi bireylerin karnındaki tüplerin
    herkesin bildiği havyarın altın renginde olduğunu görürsünüz.Tüplerini,havyarını,yumurtasını
    her döneminde incelediğim dişi bireylerin yumurtalarının bahara doğru gerçek havyar renginde olduğunu görürsünüz.
    Çanakkale ve İzmit'te sonbaharda yakalanan tüm dişi bireylerin yeni havyar yapmaya başladığını olgunlaşmamış,
    beyaz renkte olan karnındaki tüplerinden anlamak mümkündür.
    Aralık-ocak aylarında yakalanan dişi levreklerin havyarlı çıkması
    havyarların olgunlaştığı;dökülme,döllenme aşamasına geldiği sonucunu da doğurmuyor.
    Bütün bunların iddialardan öte deneyim ve bilgiler olmadığını
    bilimin verilerinin aydınlığa kavuşturacağı muhakkak.
    Bitmek bilmeyen bu tartışmanın ve zihnimizdeki soru işaretlerinin karanlıktan kurtulması
    için yapılacak çalışmaları da merakla bekliyorum.

Nereye ve nasıl döker mevzusu ise buradki hemen hemen tüm amatörlerin aşina olduğu
    bir konudur.Kumlu,çamurlu,eriştelik,kırmalık sığ sularda ve tabii ki dere ağızlarında ve hatta içlerinde,dalyanlarda ve
    lagünlerde üreme ve yumurtlama faaliyetlerini gerçekleştirir.Yaz aylarında çok sığ sularda deniz gözlükleriyle
    gözlem yapma fırsatı bulursanız biraz sabır ve dikkatle parmak kadar levrek yavrularını rahatlıkla gözlemleyebilirsiniz.
    Levreğin en güzel dönemidir bence bu dönem.Üzerlerindeki siyah noktacıklarıyla oldukça sevimli ve meraklıdırlar.
    Yaz aylarında kuruyan ve denizle bağlantısı kesilen derelerde bolca ispendek ve daha küçük boylardaki
    yavru levrekleri gözlemleme fırsatı bulabilirsiniz.Bu da levreğin fısatını bulursa tatlısularda ürediğinin
    önemli bir göstergesi.

Levreğin bahar başında av vermesini üreme dönemindeki bireylerin kıyılamasına ve içgüdülerine
    bağlıyorum.Dişi levreklerin erkeklerle halvete girdiği bahar başı levrek avının kısa ve sezon döneminde
    göre daha çılgınca av verdiği bir dönem;fakat bu kısa periyodu yakalamak ustalık ve tecrübe istiyor.
    Yazımda yazdıklarımın hepsi üzerine ülkemizde bilimsel bir çalışma yapılana kadar ispatlanmamış
    bir tez ve iddiadan öteye gidemeyecektir.Tartışmaya bilgi ve tecrübeleriyle renk katacak arkadaşlara şimdiden
    teşekkür ediyorum.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 31 Mayıs 2012
  2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Daha önce bazı yerlerde de tekrar ettiğim gibi benim yakaladığım hemen hemen tüm levrekler de havyarlıydı.
    Ocak, Şubat, Mart veNisan da yakaladım, Temmuz ve Ağustosta, Kasım ve Aralıkta da.. Her biri de farklı yıllardadır bu avların.
    Yakaladığım yerler ise Çanakkale ve İzmir kıyıları ile güney marmara..

4. hızır şeref gültekin

hızır şeref gültekin Daimi Üye

merhaba emre abi ben daha önce de bir kaç kez söylemiş olduğum sözün ne kadar doğru olduğunu anladım bu balık havyar zamanı şimdi avlanılırmı ? avlanılır , mı ? bana kalsa avlanılır çünkü yıl boyunca havyar için yaşıyor bu hayvan hani son hadde neresi son engel nedir bilsek orada müsade edilir belki de hayvana ancak belirtiğiniz gibi ne kadar dişi gelse karnında tüp oluyor sanırım kışın ortasında ocak ayının 20 sinde yakaladığım balıklar da süt olduğu için ava bir kaç ay ara verdim tamamen vicdanen hiç bir gerçek bilgim olmadan sadece sütlü hayvanın havyar dönemine çok yaklaştığı hissi verdi bana, başka bir öngörü yoktu bende gördüğüm eğer doğru ise ocak -mart aylarında balık çiftleşme yumurtlama döneminde diyebilirim en iri yemlerle sert yemlerle ...erkek sütlü daha küçük silikon yemler ile dişileri kandırabildim ...

5. hızır şeref gültekin

hızır şeref gültekin Daimi Üye

eklemek istediğim bir şeyde ispendek ve az azmanı diyebileceğim tüm balıklar havyarlı idi her ay ve daha iri olanları güzel boy ve heyecan sahibi olanları ise son baharda karınlarının şişliği göze çarpmaya başladı

6. Sökeli

Sökeli Aktif Üye

Yumurtalarını bulanık balçıklı suya döker, daha sonra agzı ile itekliyerek yumurtasını top şekline getirerek tüm üst kısmın çamurla kaplanmasını saglar bunda ki amacı yumurtaları gizleyerek başka balıklar tarafından yenmesini önlemektir.

7. kılıçaslan

kılıçaslan Aktif Üye

Geçen sene mayıs ayında ve bu sene mayıs ayına yakaldıgım levrelerin hepsinde havyar vardı.Fakat o ay içinde bir dönemde balıklar kıyıya ve su üstüne okadar yakınlardı ki livar ile zorlansa tutulacak gibiydi.üzerinde drduğumuz kayaların etrafında bolca kum ve çakıllların üstündeydiler.içlerine ne sahteler ne yemler bıraktım dönüp bakmadıla bile gözümün önündeler halbuki.ben de ozamn kendimce sanırım üreme dönemi ondandır dıye bır psikolojıye kapılmıstım ve avlagı bırakmıstık.

8. Selahattin

Selahattin Moderatör Yönetici

Ellerine sağlık Emre abi ayrıca katkıda bulunan bütün arkadaşlarıma da teşekkürler:)

9. müthişaman

müthişaman Daimi Üye

Havyarsız levrek tutmak mümkün değil sanırım.:)

10. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Sıfır olanıyla karşılaşmadım desem yeridir ama hiç olmayanda ince ve sayıca azdılar.

11. müthişaman

müthişaman Daimi Üye

Şimdi,yani mayıs sonu ve haziran başının levreğin üreme dönemi.
    Hangi manada üreme?
    Dişilerin erkeklerle bir araya gelerek yumurtalarını dökmesi anlamında.
    Dikkat edilirse baharda yakalanan dişi levreklerin karınlarındaki tüplerin iyice şiştiğini gözlemlemek mümkündür.Ya da tam tersi karın bölgeleri kupkuru,boşalmış hissi verecek kadar zayıf da olabiliyor.
    Tabii sezondaki göç levrekleri istisna.
    Göç balığı da havyarlı;ancak havyarlar dökülecek olgunluğa erişmediği için
    balık havyarsız izlenimi de verebiliyor.