Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Ülkemiz Denizlerinde Levreklerin Üremesi Üzerine Bir Deneme

müthişaman

Daimi Üye
Adı
Emre
Aralık ayının sonunda topluca bir havyar dökme merasimi yaşıyorlar sanırım bu ayda sonra tuttuğum balıkların çoğunluğu havyarsızdı. Ama yumurtalarını döktükten sonra tekrar çiftleşmeye başlayıp yumurta dökmeye başlıyor olabilirler ama bilemem tabii. Balıkların özel hayatı fazla kurcalamamak lazım. 40 cm küçükleri atacaz işte.
Bölgeye göre değişiklik gösteriyor olabilir.Fakat benim aralıkta tuttuklarımın hemen hepsi havyarlı idi.Yumurta döküldükten sonra çiftleşmenin çok da kısa bir dönemde gerçekleşeceğini düşünmüyorum.
Bence iyice kurcalamak lazım.
35 idi ne zaman 40'a çıkardık?:)

müthişaman

Daimi Üye
Adı
Emre
abi farklı mevsimlerde olabilme ihtimali varsa bu böyledir demek istiyorum geçen yıldan bu yana levrek yakalıyorum spin avı yanında yemli avlarımda da yakaladıklarım var bu işe ilk merak saldığımda yalova da oturuyordum ihtiyar balıkçılar ile bolca vakit geçirdim kulakları kesik ağızları sıkı abiler di bunlar :D kefaller ile aynı dönemde yumurtladığını kefaller ile aynı yerlere yumurtladığını biraz boylanınca kefaller ile beslendiğini söylemişlerdi tabiii sadece söylenti ama bana da mantıklı geldi neticede iki kurnaz tür ve su üstü taaruzlara açık gözlü olmak zorundalar her ikiside sığlıklarda
üreme tabirine de değinelim sizin bahsettiğiniz gibi üremeyi nitelendirirsek tahminen 7 ay kadar tutabilir dökme ile tekrar dökmeye hazırlık başlamış olacaktır önce iyice beslenmeye koyulacak sonra tekrar sağlığını kısa sürede düzenleyecek ve verimli erişkin olarak yapması gereken neslini devam için tekrar aynı yolu kat edecek
İlgili su ürünleri fakülteleri araştırana kadar kulakları kesiklerin dediklerine inanmaya devam.Kefaller ile aynı dönemde yumurtlamaları mantıklı.

Nedim Ceylan

Daimi Üye
Adı
Nedim Ceylan
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Konuyu bir hortlatalım bakalım.
Ekim,Kasım ve Aralık aylarında Tekirdağ'da verimli geçen aylardı bu sene.
Ocak ayı ile birlikte bıçak gibi kesildi. Levrek olmadığı gibi küçük balıklar da kıyıları terk etti.
Geceleri bilmiyorum ama sabah suyunda Ocak ve Şubat aylarında kıyılarda hiç bir balık yok.