Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

ultegra 5500 xtb yardım....

Konu, 'Makineler, Olta Makaraları Özellikleriyle Açıklamaları' kısmında yamtar tarafından paylaşıldı.

1. yamtar

yamtar Üye

shimano ultegra 5500 xtb makinam kolu sararken tıkırtı yapmaya başladı...daha yeni bakımını (bakımlarını orjinal shimano sprey yağları ile yapıyorum)yaptım ama gözle görülür herhangi birşey yoktu bu konuda bilgisi olan yardımcı olabilecek biri varsa sevinirim....

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. trakonya79

trakonya79 Daimi Üye

Selamlar makine suya dustu ise kolun girdigi (şase ve kapak uzerinde olan) Rulmanlardan biri okside olmus paslanmis olabilir,

Makine akışkanliginda donukluk varsa rulman sorunu vardir,

Zorlanma sonucu zarar gormusse tıkırtıyı ana veya pinyon dişliside yapiyor olabilir ama zayif ihtimal.

Fazla tecrubeniz yoksa servise gonderin derim.

yamtar bunu beğendi.
  4. yamtar

yamtar Üye

Geçen akşam makinayı full söktüm rulmanlarına varana kadar rulmanlarda sorun yoktu..dişli grubunuda inceledim herhangi bir sürtünme yada dişlerin kırılması söz konusu değil...ama makinayı sardığımda kafa aşağıya inerken sürtünmeyle karışık hafif bir tıkırtı yapıyor...makinayı yanlış toplama gibi bir sıkıntıda yok ama anlamış değilim...

Ekli Dosyalar:

Levreko bunu beğendi.
  5. muratmurat

muratmurat Aktif Üye

birde kafayı takmadan dene kafa geride sürtme yapabilir

6. trakonya79

trakonya79 Daimi Üye

Selamlar makineyi sökmeden önce o tıkırtı varmıydı ??

7. trakonya79

trakonya79 Daimi Üye

makineyi komple söküp dağıtabiliyorsun tebrik ederim,

Özelliklede Tek taraflı rulmanı söküp hatasız takabiliyorsanız helal olsun,malum parçalar yaylar ayarlı orda hep...

tekrar soruyorum : makineyi sökmeden önce o tıkırtı varmıydı ??

8. yamtar

yamtar Üye

Tıkırtı vardı evet zaten o yüzden söküp bakım yaptım....
    Mekanik konularda iyiyimdir eski mesleğim...Parçaları kısım kısım söker sökmeden öncede parçaları işaretlerim...
    Yani söküp takarken herhangi bir yanlışlık yok buna eminim...

arkadas bunu beğendi.
  9. Levreko

Levreko Aktif Üye

Benzer sorun benim shimano exage makinemde olmuştu kolu sararken makara sanki gövdeye sürter gibi ses çıkarıyodu neyse, servisi aradım faturasıyla beraber aldğınız yere yollayın onlar bize yollayacak biz tamir edip tekrar onlara onlarda size geri yollayacaklar dediler.direk sizden almıyorlar faturanız duruyodur umarım. Benim makinayı o zaman servisi yaptı ama daha sonra makina nem kapsa üstüne yağmur suyu damlasa aynı şeyi tekrarlamaya başladı, sonra bi defada ben söktüm yağını yeniledim düzeldi ama sonra yine nemden yağmur suyundan baktım yine aynısı oluyo başka marka bi makina aldım shimanoyuda yedek makina yaptım

10. yamtar

yamtar Üye

Makinanın faturası mevcut değil amacım aynı sıkıntıyı yaşayan arkadaşlardan bilgi alıp arızalı parçayı kendim değiştirmek....Yoksa benim 3 nolu makinam ama pimpirikli olduğum için o şekilde bir kenarda durması içime sinmez....

11. trakonya79

trakonya79 Daimi Üye

Selamlar madem tıkırtı olayına kafayı takmışssın ben sana kıssadan hisseye yazayım,

öncelikle şunu söyliyeyim makine belirli bir kullanıma ulaşmışsa kolun girdiği 2 kapakdaki rulmanlar var makarayı ileri geri alan şaft milin rulmanı aşınmışdır,belki paslanma oksidasyon yokdur ama rulman ilk zamanki mukavemetini kaybetmiş mikrometrik boşluklar yapmaya başlamışdır,baştada yazdığım gibi makine bayağı kullanılmış ise rulmanları yenileyin kaliteli rulmanlar ortalama 15tl civarı buyuk bir para değil,

gel gelelim diğer hususlara çarklar çalışa çalışa aşınmaya mahkumdur, sizin hissetiğiniz tıkırtı marakara arkasında misinayı arkaya kaçırmazlık düzeneğinden gelmiyorsa pinyon çarkı ve ana çarkdan geliyordur, bu çarkları benzinle tinerle iyice temizleseniz bile çarkların dişlilerindeki aşınmayı algılayamssınız, bu iki çark binlerce belki milyonlarca birbirlerine tur attıkları için artık dişlileri alışmışdır, bakın aşınmışdır demiyorum alışmışdır diyorum,

şimdi diyeceksinizki demir alışırmı :)

evet! zamanla demir bile alışıyor, uzun zaman kullanılmış sıfır tıkırtılı bir makine sırf bakım için açılıp kapatıldığında bile dişli tıkırtısı kolda dişli dönmesi hissi verir, bunun nedeni montaj esnasında aynı çarkların farklı dişlilerinin birbirine denk gelmesinden olur, (pozisyon farkı) anladığım kadarı ile sizin böyle bir sıkıntınız yok ama diyeceğim oki kapağı açın ana çarkı bir diş ileri alın kapağı kapatın tekrar deneyin olmadımı kapağı açın ana çarkı bir diş ileri alın kapağı kapatıp tekrar deneyin yine olmadı ise bunu defalarca deneyin en sonunda doğru şekilde birbirine alışmış dişlilere denk geleceksiniz,

tıkırtının bir diğer nedeni ana çarkın pinyon çarkına olan Dişli boşluğundan oluşur ana çark hemen sağında ve solunda ince paslanmaz pullar sonrasındada rulmanlar gelir bu pulları azaltarak yerini değiştirerk yada pul ilavesi yaparak ana çarkın pinyon çarkına olan mesafesini mikrometrik şekilde değiştirip deneme yanılma yolu ile dişlilerin birbirini sevdiği pozisyonu bulabilirsiniz,

yok ben bunlara uraşamam derseniz yapacağınız şey çok basit ana çark pinyon çarkı ve 3 adet rulmanı değiştirmek olacakdır,

unutmayınn sadece pinyon çarkı yada ana çark değişmesi ile olmaz bu iş çünkü çalışa çalışa her iki dişlide aşınmışdır,

vaktim bol değil hızlı yazdım imla hataları affola.

wolf37, coner, Levreko ve 1 kişi daha bunu beğendi.