Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Üsküdar (Radar Önü) Kıyıdan Surf Avcılığı için nacizane tavsiyeler

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı ve Uygulamalı Teknikleri' kısmında İLKlüfER tarafından paylaşıldı.

1. İLKlüfER

İLKlüfER Aktif Üye

Öncelikle ilk açtığım konu itibariyle herkese merhaba..
    Bugün şakayla karışık sevdiğim bir kardeşimin talebi doğrultusunda ve gelip onlarca rapala,kaşık,kurşun...vb veren balık sevdalısı kişileri görünce nacizane böyle bir paylaşımda bulunmak istedim.
    Konu başlığımdan da anlaşılacağı üzere burada yazacağım tüm öneri ve bilgilerim sadece tek bir meraya ait olup,4 yılın kattığı yapılan hataların bir nevi kazanımları sonucu edindiğim tecrübelerimdir.
    Bu av stili için kullandığım ekipmanları yazmak istiyorum,
    Kamış: VEGA Potenza Supercore 3 parça 4.25 100-270 atarlı 475gr.
    Makine: SHIMANO Biomaster SW8000PG 550gr.
    Misina: Sufix Tritanium 0,28-0.30
    Kullanılan rapala: Yıldırayın ve Yarvant abinin kaşıkları,Bluefish,Eurofish,Oscar,Sniper,Strike pro ve max. Kendo (buraya dikkat)
    Bu bilgileri yazmamdaki sebep,avlanma koşulları,akıntı ve rüzgar durumu,tekne ve yaya geçişleri,ilişken ve nam-ı değer ''arap'' faktörü...vb sebebiyle gerçekten zor meramızda herşeyden önce marka ve modeli ne olursa olsun kendinize uygun,konforlu ekipmanları seçmeniz gerekmektedir.
    Bunları seçerken de rapala avcılığının zor ve masraflı olduğunu ama Üsküdar da dahada zor olduğunu gözardı etmemeniz gerekmektedir.
    Ava başlarken geçmişte hepimizin başına gelen 'takıldı,sarmadan oturdu,yine koptu...vb' gibi sorunlarla karşılaşıp, biraz canınız sıkılacaktır...
    Maalesef ki konum itibariyle Üsküdar kıyısı,diğer meralara nazaran çok derin olmayan, setlerin ve ilişkenlerin bol bol olduğu,akıntının zaman zaman değişti bir mera olmasından dolayı bu sorunları ne ilk ne de son yaşıyacaksınız.
    Her şeyden önce derin suyu yakalamak ve ilişkene girmemek ve ya girip hızlı kalkış için mutlaka uzun mesafeli atış surf tipi tercihen 3 parça bir kamış ve çekeri kuvvetli ekonominizin de el verdiği sürece kaliteli bir makinenizin olması gerekmektedir. Bu ikilinin birbirlerine göre dengeli olması da size avantaj,bir av gününde en az 20-30 daha fazladan atış sağlıyacaktır.
    Ama her sebeple olsun hedef balığımızın nispeten derin suda hatta kimi zaman ilişkende olduğunu da düşünürsek,en usta abilerimizin bile günde 1-2 takım verdiğide bir gerçektir..
    Bu sebeplerden dolayı mümkün olduğunca maria,yo-zuri,duel,duo,usami,ima...vb gibi maliyetli sahtelerinizi ilk etapta kullanmayıp, daha ekonomik ama gerçektençok iyi iş yapan bluefish,oscar,pelican,kendo..vb gibi sahtelere yönelmenizi tavsiye ederim.
    Mümkün oldukça uzağa atıldıktan sonra sıra sıra radara doğru yürüyen arkadaşları gördüğünüzde şaşırmayın çünkü akıntıyla birlikte kurşunun dibe yanı deniz tabanına oturması hemen hemen radarın önüne kadar sürebiliyor ve lüfer ve familyası sıklıkla dipten kalkış anında veya ilişkenden kurtulup,hızlı-yavaş,dur-kalk yaparak kandırılıyor.
    Bunları yaparken edindiğim tecrübe, balığın mümkün oldukça akıntı önünde yani akıntı hizasında takımı yüzdürerek avlanması olup bunu ancak su tutmayan ve hemen dipe yatmayan bir misinayla sağlamanızdır.
    Bundan dolayı derin su olmadığını da hesaba katarsak,Üsküdar için benim tercihim misina kullanılmalı,örgüden uzak durulmalıdır.
    Son olarak yukarıda aktardığım tüm detayları bir fiil yerine getirseniz bile; dibi bulduktan sonra 10sn bir beklemenin bile takımla vedalaşmanız anlamına geldiğini,bizlerin hatta en usta balıkçının bile bu merada takım verebileceğini,bunun aksine takılan rapalanızın,ilişkeni kaldırarak size sürpriz ganimet getirebilecğini, mayıs ayına kadar zaman zaman indir-bindir kimi zamansa seyrekte olsa balık yakalıyabileceğinizi,bu merada avlanan balıkçının İstanbul'un diğer meralarında zorlanmadan avlanabileceğini de unutmayın!..
    Üsküdar'ımızda kimilerine göre bu avcılık;"hamallık" seviyesinde olsa da eğlenceli insanlarıyla,güzel dostluklarıyla,çaycısından börekçisine,takımcısından simitçisine kadar denemeniz ve tecrübe etmeniz gereken bir avcılık yeridir...
    Bunlar benim nacizane deneyimlerimdir ve muhakkak kişiden kişiye farklılıklar ve ya ayrı düşünce ve yorumlar olacaktır...
    Bundan dolayı benim ilk başlarken yaptığım gibi meraya gelin,gözünüze birkaç kişiyi kestirip nereye atıyor? ne kadar bekliyor? nasıl kalkıyor ? ne hızda sarıyor ? gibi teoride işi sora sora gözlem yaparak ama en önemlisi en azından kalabalık yokken ilk etapta boş kurşunla atış talimi yaparak pekiştirin...
    Hepinize rasgelsin,
    Saygılarımla...

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. kalamarcı

kalamarcı Üye

Çok detaylı ve güzel bir paylaşım olmuş, hoş geldiniz.

4. İLKlüfER

İLKlüfER Aktif Üye

Hoş bulduk, teşekkürler...

5. Selahattin

Selahattin Moderatör Yönetici

Hoşgeldiniz keyifli paylaşımlar, raporlarınızı da bekliyoruz :)

İLKlüfER bunu beğendi.
  6. Mesut1903

Mesut1903 Daimi Üye

Hocam bende Üsküdar konusunda size katılıyorum ama cami önünden yemliciyim rapala beceremiyorum ama yer olarak vazgeçilmezim kısmet olursak bir gün denk gelirsek rapalayla ilgili nacizane bir kaç tüyonuzu almak isterim.

İLKlüfER bunu beğendi.
  7. üsküdarlı balıkçı

üsküdarlı balıkçı Aktif Üye

Üsküdarda surf usulü ile avlanacakların kulağına küpe olsun bunlar. Güzel olmuş, elinize sağlık..

İLKlüfER bunu beğendi.
  8. coner

coner Daimi Üye

Kasım ayının sert yağmurlu,rüzgarlı bir günü sizinle ayak üstü kısa bir sohbet etmiştik.Makinayı kendi stilinizde sararken dikkatimi çekmişti.Size spin yapıp yapmadığızı sormuştum.Siz yapmadığızı söylemiştiniz.Sonra potenzadan memnun olup olmadığınızı sormuştum tabiki memundunuz.Bankın üstünde duran takım çantanızdan ucuz eğri bir kaşığı takıp balıkları almaya başladınız bir kovada lüferler,diğerinde sarı kanatlar vardı. Tam 7 kişi takımlarını taktı canım marialar,imalar,rapalalar denizde kaldı .Ben ogün avlanamamıştım uzun bir süre daha avlanamayağım. Sağ kolumdaki sinirlerin kesilmesi neticesiden. üçüncü amaliyatım iyi geçti ümidimi kaybetmeden eksersizlere devam. İşte o gün kardeşim tuttuğun her balığı ben tutmuşum gibi sevindim.Kamışı her vınlattığında içim içime sığmadı mutlu oldum.
    Rast gelsin daim olsun İlker kardeşim sevgiler,saygılar.
    (c)

Son düzenleme: 5 Aralık 2014
    egeden, İLKlüfER, Ersin1903 ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  9. Ersin1903

Ersin1903 Aktif Üye

Güzel ve kritik bilgiler paylaşmışsınız şemsipaşa - radar arası mekan için :harika: gerçekten boğazdaki en zorlu meralardan biri, surfle rapala yüzdürmeye ilk orda başlamıştım bende... Hatalarımızdan dersler çıkartarak devam edip geliştirdik kendimizi bu konuda.. Rastgelsin, keyifli forumlar ve güzel avlar dilerim :)

İLKlüfER ve coner bunu beğendi.
  10. coner

coner Daimi Üye

Siyah beyaz film gibi biraz...

İLKlüfER bunu beğendi.
  11. çinekolog

çinekolog Aktif Üye

Güzel paylaşım ilker... üsküdar için kısa ve öz :)

popeye1907 ve İLKlüfER bunu beğendi.