Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Usta Abiler Acemi Kardeşinize Bilgi Verin Lütfen

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı ve Uygulamalı Teknikleri' kısmında yunus1432 tarafından paylaşıldı.

1. yunus1432

yunus1432 Üye

Selamunaleykum. 17 yasındayım ve balık tutmaya merakım var. Yaklasık 2 sene once bir kamış aldım ve galata koprusunde istavrit tutuyorum ancak çapari bağlamayı ve yemli takım kullanmayı bilmiyorum. Galata Köprüsünde veya Boğazda istavrit avı için çaparinin nasıl olması gerekiyor yani rengi - bedeni - iğne no su filan bu konu hakkında bilgilendirilmek istiyorum ve çinekop mevsimi yaklaşıyor çinekop tutmak için nasıl takım lazım? Balık tutmaya gittiğim yerler Balat - Galata Köprüsü - Kabataş - Beşiktaş .Usta abilerden tecrübeli bilgilerini bekliyorum . Birde mesela çinekop a yemli atarken başka oltalarla karışmamak için ne yapmalıyım ? Bilgilendirirseniz sevinirim

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. Şemsipaşalı

Şemsipaşalı Aktif Üye

Öncelikle aramıza hoşgeldin keyifli paylaşımlar dilerim. Çapari yapımı ve düğümlerle ilgili bilgileri sitede bazı başlıklar halinde rahatlıkla bulabilirsin çaparilerin beden,köstek ve renk gibi faktörleri yer, zaman gibi faktörlere dayalı olarak değişir. Bu deneyimle giderilecek bir durumdur. Balık tuttuğun bölgedeki diğer balıkçıları izleyerek bu eksiklerini giderebilirsin.

4. ahmetsinav

ahmetsinav Yeni Üye

Senin yaşında bende çok hevesliydim. Şemsipaşalı'nın dediği gibi bunu ancak deneyimle öğrenebilirsin. Ben mesela devamlı birine sorar yada onları izlerdim. öyle öyle kaptım işi. hala da tam usta sayılmam ama elimizden geldiğince yapıyoruz bir şeyler :)

5. YaşaR

YaşaR Moderatör Yönetici

Yunus kardeşim merhaba, bizde bu şekilde başladık bu işe. Sana tavsiyem bu siteyi iyice kurcala bütün sorularının cevapları defalarca verilmiş durumda. Ahmet Sınav'ında da dediği gibi biraz gözlem ve takip yaparsan kısa sürede olayı kavrayabilirsin.

Rastgelsin.

6. özcan bolat

özcan bolat Daimi Üye

tüm cevaplara katılıyorum sadece 1 noktanın bile onca ve okadar konuşulup tartışıldığı yerde sorduğun sorular için cilt cilt ansiklopedi yazmak gerek ,ki oda zaten sitemizde mevcut bütün sorularının cevabı başlıklar halinde yada başka konular içinde var :)biraz sabır biraz araştırma işte hepsi bu :)

7. yunus1432

yunus1432 Üye

Bir de şunu sormak istiyorum. İnternetten çapari bağlamayı öğrendim bugünde denemek için galata köprüsüne gittim ( not : hic balık yoktu :) ). Takımı mı su ile buluşturdum ve geri çektiğimde takımım bayağı bir bozulmustu duzelttim tekrar attım yine aynı durumla karsılastım . Kösteklerin bozulmaması için ne yapmam gerekli ?

8. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Kurşunu dibe yatırmayacaksın. Kurşun dibi bulur bulmaz onu hemen yerden keseceksin

9. özcan bolat

özcan bolat Daimi Üye

kendim bağladım demişsin düğümlerinde bir sıkıntı olmasın bir diğeride köstekler arası mesafen sakın yakın olmasın yani şunu diyorum kösteğin birini çek uzat elinle diğer kösteğin düğümüne kadar,sıradaki diğer kösteğin düğümüne yakınsa sıkıntı,geçiyorsa sıkıntı ,köstekler arası mesafen yakın olabilir buda dolaşmaya nedendir ne dersin

10. özcan bolat

özcan bolat Daimi Üye

bir şey daha suda dikine yapılan avlarda sende olduğu gibi aksiyonların gayet yavaş olmalı yavaşça yukarı çekip yavaşça geri salacaksın abanmak yok paniklemek yok o iğneleri bir balerin edasında suda dans ettireceksin kardeşim :)

11. Şemsipaşalı

Şemsipaşalı Aktif Üye

Benim tavsiyemde takım yaparken kullandığın malzemeler takım yapmaya uygunmu satılan her misina takım yapmaya uygun olmaz serti var yumuşak olanı var bazıları düğüm atarken zedelenebilir bir tabiki takımda kullandığın misinalar makaraya sarılıdır bu sebebten dolayı gamını almanız gereklidir.
    (Not.: bir sorunuza farklı olarak 3 cevap aldınız sanırım bu daha önce sorduğunuz soruyada bir örnek olmuştur her şey zamanla )