Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Üstadlar Lütfen yardım

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı ve Uygulamalı Teknikleri' kısmında 3ray tarafından paylaşıldı.

1. 3ray

3ray Yeni Üye

Selamlar ,

Öncelikle gerçekten çok yararlı bir forum olduğunu söylemek isterim.Her akşam burayı okuyup balıkta bu tecrübeleri denemek faydalı oluyor. Fakat artık istavrit tutmaktan bıktım :) ama çaremde yok gibi öğreten biri olmayınca zor oluyor

Bu işe başlayalı 2 hafta oldu diyebilirim bir oltacı dükkanından 35 liraya aldığım surf olta ile başladım olta elimde kırılınca Kısa bir araştırmadan sonra

lineaeffe sorrento surf kamış 4.30mt (vip) ile Okuma trio55s makina aldım daha sonra bu hevesle gidip bir balık av malzemeleri satan dükkana rapalalar kurşunlar igneler zokalar aldım ve bugün kandilli iskelesine sabah 5.30 da gittim sonuç hüsran tam akıntının üzerine 10 kancalı bir olta atan ve sürekli akıntı yönü tersine çeken bir amcama belki 50 adet zargana kefal ve adını bilmediğim bir çok balık geldi aynı kancadan aldık belki 3 saat denemeden sonra 1 tane anca yakaladık oda misina dolanmış hayvana :) şimdi ben genelde pendik sahilde marina taraflarında avlanıyorum burada çoğu kişi akşamları eşkina pususuna yatıyor hangi abime sorsam sallama cevaplarla geçiştiriyorlar..aslında 2 hafta olmasına ragmen dümdüz ve kamışım sayesinde herkesden daha uzağa atabiliyorum 1 çapari ile kaldığım süre boyunca zararsız avlanıyorum fakat büyük balıkta sıkıntım var avlanmayı bilmiyorum ve siz üstadlardan yardım istiyorum...

şimdi dediğim gibi pendik marina taraflarından ne ve nasıl çıkarabilirim ?
    rapala yada kaşık kullanılırmı buralarda ?
    teke dediler kepçe aldım 1 gün sırf uğraştım ben teke fln bulamadım nerden çıkar bu teke ? :)
    birde bu rapala kaşık vs. nasıl bağlayabilirim.?

aklımda aslında bir çok soru var fakat bunu acemilikten olduğunu bilerek ve bitmeyeceğini düşenerek başınızı ağrıtmak istemem sizden bu yüzden bir yol göstermenizi istiyorum.

Saygılarımla.

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. fthdmr

fthdmr Aktif Üye

öncelikle merhaba hoşgeldin eray bende bu balık merakına başlayalı 1 ay oldu sen istavrit tutmaktan bıkmışsın 2 haftada ben tutamadım bile haftada 2 gün balığa çıkarım tutamadan gelirim deneye deneye göre göre okuya okuya öğreneceğiz ama en önemli unsur sabırdır bence sen kandilliye gitmekle biraz hata etmişsin oralar ustaların mekanıdır boğazda balık tutmak her babayiğidin harcı değildir

pendik tarafından kıyıdan rapala kaşık bir işe yaramaz diye düşünüyorum bundan 2 hafta önce falan benim yanımda 50-60 yaşlarında bi amca 2li yemli lüfer takımı ile 30 cm lüferi alınca bende hırs yaptım ama iş öyle olmuyor önce inceliklerini öğrenmek lazım acele etmemek lazım daha bilmediğimiz o kadar çok şey var ki

4. Kaan KIVRAK

Kaan KIVRAK Üye

:) ah şu acemilik yokmu bende aynı durumdayım beyler. yaklaşık 4-5 senedir sadece istavrit tutarken bu sene ne oldu bilmiyorum gözüm başka türlere kaymaya başladı.. yoğun araştırmalar içersindeyim. iğne bağlama teknikleri ile alakalı dünya kadar video izledim :) istavrit çaparisi bile bağlıyorum :) ama gel görki istavritten başka balık avlayamıyorum. ilerleyen zamanlarda kısmetin açılacağından eminim :) bu zamana kadar rast gelmemiş ama umarım bundan sonra rast gelir :)

5. 3ray

3ray Yeni Üye

hocam ben biraz çabuk öğrenmişim yada balık bolluğuna denk geldim hep en az yarım kilo ile döndüm eve istavrit konusunda pek sıkıntı çekmedim sadece en başta beyaz kancalı çapari kullandım tutamıyordum bir abim siyah kanca kullanmalısın dedi yaptım harika sonuçlar aldım , bir gece şamandıralı çapari attım yanımda bir amcam gene aynı şekil attı muhabbete daldım yanımdaki arkadaşımla birden bire geldi fln diye bağırdı bende güldüm istavritin geldigine bu kdr sevinilirmi diye amma olta ters U şeklini alınca anladım olayı çıkan balık eşkina idi ve baya iri hemen pılımı pırtımı toplayıp kaçtım :)

6. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Bu tarz avlanma (çarpma derler) hiç centilmence değil..
    Amaç sürüye denk getirip hızlı hızlı çekerek (balıkların neresine denk gelirse gelsin) bir taraflarına iğneleri saplamak. Yani seçici bir yöntem değil.

Bu yöntemle avlanan balıklar oltadan kurtulsa bile yaşama şansı pek az.

Pendik marina etrafında eşkina avlamak istiyorsan eğer hafif bir takım yeterli olur.
    Makaraya sarılı misinaya klipsli fırdöndüden önce bir adet stoper ve önüne de ışıklı şamandıra bağladın mı ana beden hazır.
    Olta için de 1 metre kadar misinaya 15-20 cmlik kolllara bağlı 2-3-4 no iğnelerden ve en altta da 15-20 grlık kurşundan oluşan bir düzenek avlanmaya başlamak için yeterli.

Şimdilik yapamam diyorsan Pendik merkezde bir balıkçı var. Hem birkaç hazır takım alırsın, hem de makinadaki bedene stoper ve şamandıra taktırarak nasıl yapıldığını görürsün.

Bu takımı kıyıdan 8-10 m ileri atarak avlanmaya başlayabilirsin. Doğru derinlik ayarı için şamandıranın dik durmasını sağlamalısın. Derinliği stoperi geri çekerek ayarlayabilirsin

7. TekAdam

TekAdam Moderatör Yönetici

Teke için limana ya da barınağa gitmelisin.

Gündüz vakti teke çıkarabilmen için uzun saplı bir kepçeye ihtiyacın olacak ve gölgelik yerlerde, teknelerin altlarında ve liman duvarlarının diplerinde aramalısın.

Gece ise kepçe ile birlikte bir tane fenere ihtiyacın olacak. Akşam hava karardığında yüzeye daha yakın yerlerde, özellikle teknelerin iskeleye bağlandığı halatlarda bolca göreceksin. Tabi görmek için fener ile bu bahsettiğim yerlere ışık tutmalısın. Tekelerin gözleri ışık tutulduğunda minicik led ampuller gibi ışık saçarlar, görememen imkansız

Ve, tekeleri kepçelerken kuyruk tarafından kepçelemelisin. Kaçarlarken kepçeye girdiklerini göreceksin :D:D:D

Her zaman rast gelsin...

8. TekAdam

Aklıma gelmişken,

Tekeleri canlı takmalısın ve testereye benzeyen burunlarını dibinden kırmalısın ;)

9. 3ray

3ray Yeni Üye

çok teşekkür ediyorum aslında biz acemilerin istediği bu tarz bilgiler oluyor Açık sade anlaşılır ve kolay , Çok net bir şekilde anlatmışsınız size teşekkür ediyorum...bir dialogumu anlatayım

-Hocam bu teke denilen ve balıkların dayanamadığı böcek nerden bulurum

- kaynarcada bir yer var

-eyvallah ama ben kendim uğraşıp yakalamak zaman harcamak isterim aldıktan sonra bir anlamı yok ki

- Hee o zaman kepçe alacaksın suya daldıracaksın çıkar

- Bu kadar mı ?

-Evet .

Bu dialogdan sonra 3-5 kere denize düşme tehlikesi geçirdim elimde telefonun flash ışığı denizin dibindeki kayalıklarda teke arıyorum :)

Aslında biliyorum ki onu o şekilde anlatmadı belki ama bu konuda hiç bilgisi olmayan birinin sergileyeceği davranış böyle oluyor :) mazur görün ama balık tutmak kadar avcılığınızı etkileyecek ekipmanları kendiniz hazırlamanız kadar eğlenceli bir şey yok :)

10. KalamA

KalamA Daimi Üye

Arkadaşıma kesinlikle tam anlamıyla katılıyorum Süleyman abi, verdiğin bilgiler benim de çok işime yarayacak. Üslubun ve samimiyetin için ayrıca teşekkür ederim, herzaman en güzelleri rastgelsin.

11. TekAdam

Bize nasıl öğrettilerse öyle anlatmaya çalıştım, yardımcı olabildiysem ne mutlu bana :)

Denize düşme tehlikesi bu işin cambazlık kısmı, denize düşmemeyi başarabiliyorsan sorun yok ama bir de denize düşmek var, o zaman yandın demektir :D:D

Bu arada iki tüyo daha vereyim ;)

Su geçirmez bir feneri kepçe sapına iliştirebilirsen çok daha rahat edersin. İki elini de rahat kullanacağından dolayı düşme tehlikesi minimuma iner ;)

Yaz aylarında ya da sıcak havalarda tekeleri canlı tutabilmek için dondurulmuş buz petlerini piknik dolabının dibine yerleştirdikten sonra eski bir battaniyeyi ya da çuvalı deniz suyuyla ıslatıp petlerin üzerine koyacaksın. Sonra süzdüğün tekeleri de bunun üzerine ama deniz suyu koymayacaksın. Battaniye ya da çuval yerine kalın yongalı talaş da olabilir. Dolabın kapağını açık bırakmadığın sürece canlı kalırlar ;)

Teke konusunda şimdilik bu kadar tüyo yeter, haydi rast gele :)