Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

ustalar, tekne su alması hususunda yardım.

Konu, 'Tekne İle İlgili Genel Bilgiler' kısmında ozgurarslan tarafından paylaşıldı.

1. ozgurarslan

ozgurarslan Daimi Üye

beyler;

geçen sene tam 50 sayfa bir konu açmıştım yazlık balıkçılığı için. bu sene ara ara gidebiliyorum, tuttuğumuz da pek matah bir şey yok. uzak kaldım forumdan. :)
    bir sorum var, yanıtı da kolay değil. bu işten anlayanlar bir akıl versinler lütfen.
    3 senelik 450 cm isatek ege fiber teknem var. teknemin tapaları bir adet kıçta miçoz, iki adet livarda. bunlar contalı ve pirinç. orijinal tapaları. bazen livar için plastik tapalar da kullanıyorum yalan olmasın.

tekne 10 gün suda kalınca 6-7 maşrapa su yapıyor, kıyıya çektiğimde eğimli dururken kıçtaki tapayı açtığımda su fırlıyor. 6-7 maşrapa diye ölçmedim ama tahminen böyle. su sızmıyor yani oluktan fışkırıp yarım dakika sonra ancak duruyor. belki fazlası bile...

geçen sene de bu durum vardı. zehirliyi atmadan önce, tekneyi havaya kaldırdım. kıç tapasından içeri hortumla su bastım ve bir yerden sızmasını bekledim. bildiğim kadarı ile iki cidar olmalı teknede. bir denize değen kısmı bir de ayak bastığımız, yani iç ve dış cidar. bunun ikisinin arasını komple su doldurdum ama sızmadı hiçbir yerden. tıpayı kapattım tıpadan da sızmadı...

-biz mimarlıkta bu testi balkon havuzlama yalıtımını kontrol etmek için yaparız-

bir yerden giriyorsa bir yerden de çıkmalı diye düşündüm ama bu deney sonuç vermedi. teknenin su kesiminin üzerinde açıklıklar elbet vardır belki, ancak yağmur suyu ile ya da yol yaparken sıçrayıp giren su ile bu kadar su yapamaz diye düşünüyorum.

bir ihtimal livar tapaları cidar arasından içeri veriyor olabilir diye düşündüm ama o da bu testte livarın içine su vermeliydi, o da olmadı.

bu suyun nereden girdiğini nasıl bulurum, ya da bu normal midir? normal ise nereden girer bu su?

şimdi tekne kıyıda, belki astar ve zehirli vuracağım önümüzdeki hafta, önce bu işi çözmek istiyorum. bunun bir testi bir yolu var mıdır?

fikirleriniz lütfen...

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. Yakamoz

Yakamoz Aktif Üye

Gecmis olsun. Muhtemelen gizli catlak vardir. Kendi teknemizde dahil birkac kez yasadigimiz bir durum. Fiber teknelerde bu gizli catlaklar genellikle teknenin alt kisminda olusuyor. Olusum nedeni yuksek hizla dalgaya carpa esnasinda olusan siddetli darbe olabilir. Yuksek hizli tekne degilse teknenin yuklu oldugu ve dalganin sert oldugu bir havada da olusabilir. Diger bir ihtimalde vincin indirme esnasinda olusan baskiylada olabilir.

Disaridan bakildiginda kesinlikle gorunmuyor. Elinizle bastirsaniz bile belli olmiyor. Cidar arasina su doldurdugunuzda sizmamasi da beni sasirtmadi. Catlagin olusum sekli disaridan bir baskiyla oldugundan catlak sekli geregi sadece iceri dogru su almaya meyillidir. Fiberin kivrimli yapisinin olusturdugu baskiyla da bu tek tarafli su girisi ve giren suyun disari ayni catlaktan sizmamasi normal olabilir.

Sanal ortamda bunu tam aciklamak kolay degil ama daha once yasadigimiz bir durum bu.

Cidar arasina bir duzenek yaparak hava basarak kacagi bulmaniz daha mumkun olacaktir. Basincli havanin catlagi aralayarak hava kaciracagindan eminim. Yinede isiniz baya bi zor diyebilirim :) Biz catlagi bir haftada zor bulmustuk. İceriye su girer ama hicbir delik yoktur. Baya sinir bir durum. Tamiri de baya bir zor olmustu. Allah kolaylik versin..

4. Ahmet R. ÖZDEMİR

Ahmet R. ÖZDEMİR Daimi Üye

kenan beyin düşüncelrine katılıyorum çok mantıklı geldi inşallah kısa zamanda bulursun özgür kardeşim

5. Turuncu

Turuncu Aktif Üye

Ayni tekneden bende var isaretledigim yerleri bi kontrol edermisin ozellikle siyah kusagin altini.

6. Arif

Arif Aktif Üye

Belirtilen fikir ve önerilere aynen katılıyorum. Çok uzun yıllar Sandy Boat 4.25 kullanmış biri olarak, denize her çıkışta kıç tapasını açar su boşaltırdık. 6-7 maşrapa su sizi batırmaz, ama küçük sineğin mide bulandırması gibi bir durum. Kolay gelsin..

7. ozgurarslan

ozgurarslan Daimi Üye

çok teşekkürler...
    yazılanları okudum, mantık olarak doğru gibi geliyor gerçekten de, ancak sonuca götürmüyor. evet illa bir yerden bir sızıntı var, bu yağmur suyu sıçrama suyu ile açıklanamaz bir durum.
    teknenin bölmelerinin içinde yer yer aralıklar var, diyelim benzin bölümüne (kıç taraftaki büyük bölme) kafayı uzatıp sağa sola baktığınızda dış cidar ile iç cidarın tamamen kapalı olmayan yerleri var, su kesiminin üstünde, bu açıkca görülüyor. bu nedenle herhangi bir biçimde hava basmak (benim teknem için) sonuç vermez. bunun dışında suyun kendi basıncı ile yapılan testte de damlatmadığına göre çatlak alenen büyümeden (gözle görünür ya da su basıldığında su kaçırır olmadan) bulmak mümkün değil elimizdeki koşullar ile, yani kumsalda...

fotoğrafa baktığımda görülen yerleri kontrol edeceğim göz ile. siyah kuşak (ki bendeki gri) boydan boya dolaşıyor. orası 2-3 cm çıkıntı bir fiber, zannediyorum -emin değilim- ama dış cidara eklenmiş ayrı bir eleman, oradan sızdırması zor ancak o çıkıntının hemen altında olabilir, kuşağın üzerindeki sert plastik de görmeyi engelleyebilir. komple 13 mt filan boyu olmalı, kontrol etmek lazım. diğer işaretli yer ise gerçekten fiberin delindiği ender yerlerden biri. su kesiminin üzerinde kalmasına rağmen süratte suyun sürekli vurduğu , başta oturan olursa bunun arttığı bir yer. bakılmalı.

yine de, bulmak şansa kalıyor.

6-7 maşrapa batırmaz, ancak bu 10 günde oluyor. bir de bir ay çalikmediği çok oluyor karaya, o zaman su bunun 3 katı. gözle görülür bir hantallık getirebilir. 6-7 maşrapa benim tahminim. belki fazladır bile, ölçmedim. can sıkıcıdan daha vahim yani durum. ara ara kıyıya almak ve boşaltmak gibi palyatif bir çözüm de üretilebilir de, hangi tekne sahibi bunu ister?

eğer bulunamazsa bu kaçak, şu hususta bir fikir vermenizi rica ederim.

ben her sene eski zehirliyi el ile zımparalıyorum. astar ve zehirliyi yeniliyorum. altının midyelenmemesi için zaten bu işi yapıyorum. zımpara kısmı zor, onu da 4 kişi girişiyoruz, belki bu sene ilk kez el taş motoru (spiral -canavar- jet motoru) na zımpara takıp büyük alanları öyle yapmayı deneyeceğim. nihayetinde bu çatlağı her neredeyse kapatacak sürme bir malzeme var mıdır? illa vardır da bunun adı nedir, pahalı mıdır, amatör eller ile uygulaması kolay mıdır?

bu durumda su kesiminin bir karış üstüne kadar çektiğim malzeme ile çatlak her nerede ise kapatmak en mantıklı çözüm gibi geliyor, arayıp bulmak mümkün olmadığına göre...

şimdi bu konudaki fikirleriniz lazım bana...

8. Can_Ordu

Can_Ordu Aktif Üye

Tamamen bilmediğimden çok komik bir şey söylüyor olabilirim ama aklıma gelen bir fikri söylüyorum. Bu çift cidarın arasına poliüretan köpük sıkılsa ağırlığa çok büyük katkısı olur mu? Köpük olduğu için suda giremez haliyle.

9. Aldirmaz

Aldirmaz Aktif Üye

Merhaba poliüretan sızmaya engel olamaz fakat yüzerliği artırır ayrıca bu malzeme su çeker ve boşalmayı yavaşlatır. En iyisi zaman zaman boşaltmanız olacaktır.

Sent from my iPad using Tapatalk

Can_Ordu bunu beğendi.
  10. ozgurarslan

ozgurarslan Daimi Üye

betonun üzerine bile sürme yalıtım yapıyoruz epoksi bazlı filan bir çok kimyasal ürün var. zımparalanıp tozu alınmış fiber üzerine mutlaka rulo ile tatbik edebileceğimiz bir su yalıtım malzemesi mutlaka vardır diye düşünüyorum. ya da yapı kimyasallarından bazıları bu iş için de yararlı olabilecek niteliktedir mutlaka.

işte bu noktada işi bilen ve uygulamış biri bize hangi ürün olduğunu nasıl uygulandığını, sonrasında astar ve boya tutma sorunu olup olmadığını elbet söyleyecektir.

tekneye ara ara gideceksem, İstanbul'a döndüğümde zaen çekiyorum kuma, boşaltırım, dert değil. ya da hava feci olduğu zamanlar özellikle sert lodoslarda da çekiyoruz bazen. ancak kim ister böyle bir durumu bilip teknenin içinde ne kadar su olduğunu bilmeden denize çıkmayı.

çözebilirsem içim rahat edecek...

başka fikirleri olan varsa bekliyorum...

11. Lodosum

Lodosum Aktif Üye

özgür bey
    kullanacağınız malzeme gelshield 200 dür. international bayilerinde var.
    anlattığınız sorun bende vardı. tekne 1 ay suda kalsın iki cidar arası su doluyordu. nerden girdiğini anlayamıyordum. 1 kova su çıkıyordu arka miçoz tapasından.
    bunun osmoz denilen olay olduğu kanısıa vardım. fiber bir şekilde suyu emiyordu.tekneyi elden çıkarmaya karar vermiştim.

bu gelshield200 denilen malzemeyi teknenin su kesimi seviyesine 2 kat sürdüm.3 sezondur su almadığını hayretle izlemiş vaziyetteyim.
    bu malzeme oldukça pahalı. ama işe yaradı.epoksi bazlı bir şey rulo değil fırçayla uyguladım. hemen kuruyor. serinde fırçayla yaptım.
    malzemeyi bir inceleyim derim.

ozgurarslan bunu beğendi.