Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

UYUMLU ve KULLANIŞLI SURF-SPİN KAMIŞ ve MAKİNA ÖNERİLERİNİZ

Konu, 'Makineler, Olta Makaraları Özellikleriyle Açıklamaları' kısmında ufuk yücesoy tarafından paylaşıldı.

1. ufuk yücesoy

ufuk yücesoy Yeni Üye

Değerli arkadaşlar. Genel olarak hafta sonları Edremit körfezinde 7 mt lik ahşap teknemle olta avcılığı yapmaktayım. Genelde kasnağa sarılı bedenlere ava ve meraya uygun olta takımı bağlayarak belık tutmaktayız. Ayrıca 1 adet çıkrık makina,1 adet shimano navi 8000 pg,1 adet alba kk70 makina ile lineafe master kamış ve eskiden kalma kamışlar ve makinalar mevcut. Ancak bunların hepsi tekne için geçerli. Sadece hafta sonu avlanabildiğimiz için biraz bozuk rüzgarlı havalarda malesef açılamıyoruz. Böyle durumlarda veya başka yerlere gittiğimde kıyıdan kullanmak üzere bir surf birde spin takım yapmak istiyorum.
    Biraz araştırarak oluşturduğum taslak hakında yorumlarınızı veye alternatif önerilerinizi bekliyorum
    Surf takım: Shimano Nexave BX TE 420 kamış-Biomaster 8000XTA makina
    Spin takım: ShimanoBeastmaster BX 270 MH kamış-Stradic 3000 Makina
    Önerilerinize şimdiden teşekkürler

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. tanbays

tanbays Aktif Üye

Ben spine başladığımdan beri surf takımları kullanmıyorum paslanacaklar neredeyse :):)

Spin Makina ve Kamış konusuna gelince hangi ağırlık aralığında sahteler kullanacaksanız o atarlarda kamış edinmenizde fayda var yani aslında işin içine girdiğinizde farklı atarlarda kamış edinmek olmazsa olmaz değil ama ihtiyaç oluyor.

Kamış konusunda elimdeki opsiyonları henüz kırdıramadığımdan çok fazla bir bilgim yok ama
    Lineafee S-Curve Upto 60 / 2,70m-Daha ağır sahteler için
    Lineafee RedMamba 5-20 / 2,10m-Medium Light
    ve Colmic Trıumph 20-60 / 2,40m- Atarına göre kullanım lüksü hafif bir kamış
    ve tatlı su içinde daha hafif atarlı Abugarcia ve Albamatrix kamışlarım var.

Makine konusunda Spine shimanoyla başladım bende Soltage ve Sonora kullanıyorum gayette memnunum ama Okuma Salina ve RAW da ağır spin için güven veren iki makina Salinanın tek handikapı yedek kafasının bulunmaması.

Tatlı su makinaları Remixon Trout 1000 ve Mıtchell Mag-pro2000.

Kafanız karışmış olabilir ben hem tatlı suda hem denizde avlandığım için tüm yelpazeyi belirli aralıklarda bakım yaptıktan sonra iki taraftada kullanabiliyorum...

Denizde de Tatlı suda da değişik boy ve ağırlıkta sahtelerle atış ve aksiyon çeşitliliği ve verimlilikleri açısından değişik kamışlar edinmek gerekebiliyor ki bu konu bayağı teknik ve ağır bir konu.

4. BİROL

BİROL Daimi Üye

seçtiğin setler güzel ama ben olsam;
    Surf makina için Ultegra 5500 XTB alırdım.
    Spin için ise alternatif olması bakımından bassterra kamışı öneririm.
    ekleme parçası ile 240lık kamış 270 oluyor
    yada 270lik 300 cm oluyor. Beastmaster sert karakteristiğe sahip,
    bassterra nispeten sah yumuşak.
    Spin makinalar için ise Shimanonun CI4 özelliği barındıran stradic, twinpower
    yada rarenium modellerini şiddetle tavsiye ederim.CI4 özelliği hafiflik ile özdeşleşmiştir.

5. ufuk yücesoy

ufuk yücesoy Yeni Üye

Birol bey biz avın bol , olta çeşidinin az olduğu zamanların avcıları olduğumuzdan şimdiki çeşitlilik başımızı döndürüyor.Eskiden rica minnetle bir makina ,kamışı yurtdışından getirtebilirsek bizden büyük avcı yoktu.Avların çoğu kasnak ve kol gücü ile yapılırdı.Ama şimdi devir değişti.Az olan avı kandırmak için gereken ne ise yapılması lazım.İstanbula bir gelişimde sahilde avlananları görünce (kulelinin ilersinde) orada minibüste malzeme satan birisinden hemen kamış makine takım düzüp avlandım. Ama bilinçsiz olarak alınan malzeme kısa sürede dağıldı. Şimdiki avcılıkta malzeme büyük önem taşıyor. Ama kaliteli malzemede ucuz değil.Bu nedenle almadan önce iyice araştırma yapılıp uzun süre idare edebilecek ve ideal veya ideale yakın malzemeleri seçmek gerek. O zamanda kullanıcı memnuniyeti ve tecrübeye danışmak gerekiyor. Bu durumdada sitemiz ve sevdalı dostlarımız devreye giriyor. İlginize ve tavsiyelerinize çok teşekkür ederim.sizin ve bilgilerini paylaşak dostlarımız sayesinde en doğruyu bulacağıma inanıyorum
    iyi gün dileklerimle

6. Emir Şengezer

Emir Şengezer Daimi Üye

Selamlar
    Nexave ve ultegra 5500 çok keyifli ve hafif bir takım olur fakat surfte hedefiniz büyük balıklarsa biomasterla balığı daha rahat çekersiniz.