Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Uzun Kayalar Arasında Saklı Koy

Konu, 'Balık Avı ile İlgili Fotoğraflı Av Hikayeleri' kısmında Latif Uğurluçimen tarafından paylaşıldı.

1. Latif Uğurluçimen

Latif Uğurluçimen Aktif Üye

Cuma akşamından gitmek üzere iki gün olarak planladığım etkinlik, bitiremediğim işlerim sebebiyle cumartesiye kalmıştı. Öğleden sonra kardeşim bütün hazırlıkları yapmış ‘’ağabey neredesin hazırlıkları bitirdim’’ diye telefon açtığında Adana’ya bir saatlik yolum kalmıştı. Acele etmeye gerek var mıydı? Hayır, nasıl olsa tahminime göre güneş batmadan az evvel meraya varabilecektik denize açılmak için vakit olmayabilirdi.
    Tahminimden önce meraya ulaştık botumuzu şişirip bütün takımlarımızı hazır ettiğimizde saat 18.30 civarıydı. Kamp için gerekli hazırlıklarla uğraşmayı planlıyordum Fakat kardeşim çıkmakta ısrarlıydı onu kırmadım, hem deniz de çok güzeldi şöyle bir hava alır sonra döneriz diye düşündüm. İki spin, iki sürütme kamışı alarak açılmaya başladık. Birazdan hava kararacaktı fazla açılmayı düşünmüyordum bu yüzden kıyı şeridine yakın seyir etmeyi tercih ettim. Zaman, zaman kumsal ve bir kilometreyi bulan uzunluğu ile birçok oltacının mekân tuttuğu kayalara doğru ilerledim. Akşam saati ve hafta sonu olmasına rağmen kimse yoktu, bu yüzden kenarını çok iyi bildiğim, balık çeşitliliğine birçok kez şahit olduğum bu kayalara iyice yaklaşarak sürütmeye devam ettim. Kardeşim ile bir yandan sohbet ediyorduk günün nasıl geçtiğinden başladık kamp için unutulan bir şey olup olmadığının yoklamasını yaptıktan sonra ‘’Şu ilerideki küçük koydan dönelim’’ dedim. At nalı şeklinde ki etrafı kaya duvarıyla çevrili bu koyun küçük kumsalında küçük bir dere akıyordu. Güneş bu kumsalın sırtındaki küçük tepeden yüzünü yeni saklamışken dönüşe geçtim. Mini koyun içerisinde küçük kaya kümelerinin sırtında yükselen dalgalar köpükler yapıyordu ama benim baktığım tarafta oluşan ve halen süregelen dalgalanma bir balığa aitti ayağa kalkarak daha net görmeye çalıştım. Aynı anda birkaç yerde daha oldu. Kardeşimden sürütme takımını toplamasını istedim ve benim gördüğümü görebilmesi için işaret ettim. Niyetimi hemen anlamıştı. İçinde barındırdığı kayalardan ve sığ yapısıyla manevraya olanak sağlamayan bu koyun içerisinde bot üzerinden at çek yapacaktık. Avlanan balığın cinsi ne olursa olsun üzerine giderek rahatsız etmemek ve sürütme yapmaktansa avlandığı yerin üzerine at çek yapmak akıllıca olacaktı. Ben uygun manevraları yaparak botu at çek yapmaya en müsait hale getirdim. Manevra yapma olasılığına karşılık motoru söndürmedim ve çapa atmadım. Balık tekrar oynak yaptığı sırada kardeşim hazırladığı 13 cm. boyundaki voblerini o yöne doğru attı daha birkaç sarım yapmıştı ki voblerin arkası karıştı ve üzerine binen yük ile eğilen kamışın tekrar boşa düşerek doğrulması bir oldu 0,30 mm. Dynaema standardındaki olta ipi kesilmişti. İkimiz birden ‘’lüfer’’dedik hemen aynı voblerden birer tane takarak at çek yapmaya başladık kardeşim bir tane daha oltasına bindirmiş mücadeleye başlamıştı ben hemen ona yardım etmek için oltamı hızla çekerek kepçeyi aldım. Lüfer oldukça hızlı ve bir o kadar güçlü olduğunu göstermek istercesine yaptığı hamleler sonuçsuz kalmış ve kepçedeki yerini almıştı. Onu balığı ile baş başa bırakarak penseyi uzattım ve at çek yapmaya devam ettim su üzerinden gelen yemimin arkasına çıkmasını izlemek için gözümü bile kırpmıyordum. Ve işte peşindeydi şimşek gibi bir hareket yaparak vobleri kaptı. Mücadele sırası bendeydi 0,22 mm. lik olta ipime güveniyordum ama az önce olanlar beni düşündürmüyor da değildi. Kepçeleme sırası kardeşimdeydi ve hazırdı ikinci lüferi bota aldığımızda hava kararmıştı mini bir fenerin ışığında ben lüferin ağzından iğneyi çıkartmaya çalışırken Kardeşim bir vobleri daha lüferin dişleri arasında bırakmıştı. Etrafımızda kaçışan yavru balıklar lüferin sofrasına konuk olduğumuzun ispatıydı. O günün son atışını yaptığımı umduğum balığı yakaladığımda yanıldığımı bilmiyordum. Balığı zapt etmek için ambreyajı sonuna kadar sıktığımda halen ip alırken boşa düştü. Gelen voblerin ön iğnesinin split halkası ezilmiş arka iğnenin de halkasıyla beraber yok olduğunu görmek beni müthiş şaşırtmıştı. Paketi üzerindeki yazılı 25 kg. çekerli cannelle marka halka nasıl olurda açılırdı ya da voblerin gövdesindeki halkadan sıyrılırdı. Bunu halen bilmiyorum ama ben şaşkınlığımdan hemen sıyrılmalıydım yemi değiştirerek tekrar at çek yapmaya başladım. Kardeşim ikinci ve son balığını oltaya bindirmiş mücadelesinin keyfini çıkartıyor, iki yem kaybetmiş olmasının kaygısıyla temkinli davranıyordu. Üçüncü balığı bota aldığımızda, kardeşim dümene geçerek bana uygun atış için gerekli olan manevraları yapmaya başlamıştı. Çok uzun sürmemiş yeniden bir lüferi kandırmayı başarmıştım. Son balığımızı aldıktan sonra ayrılmaya karar verdik. Denizin sakinliğinde seyir ışıklarımızı yakarak kamp yerimize doğru yol almaya başladık.
    Kullanılan kamış
    Balzer spın 40 300m boy 10-40 atar
    Balzer matrix spın 75 2.70 boy 30-75 atar
    Kullanılan olta ipi
    Balzer royal 0,22 mm.
    Sufıx matrix pro 0,30 mm.
    Kullanılan makine
    Banax helicon 500G
    Kullanılan vobler
    Rıver 2 sea Rover 128
    Strike pro poper
    Yo-zuri poper
    Balık boyları
    73 ile 78 cm. arası

Ekli Dosyalar:

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. sa®gozmehmet

sa®gozmehmet Aktif Üye

Sırtıkaralar çok güzeller :) Güzel bir av güncesi olmuş...Sevgili Latif avlağının kıymetini bil...bu boylarda sırtıkaraları yakalamak için avcılar neler vermez :) Sevgiyle kal...

4. muratbodrum

muratbodrum Yeni Üye

ellerinize sağlık şansınız daim olsun
    geçtigimiz hafta bodrumda sahil kenarında otururken o canavarlardan iki tanesi kefal ssürüsünü gözümüzün önünde karaya çıkardı ama işten fırsat bulpda kendilerine ilgi gösterememiştik
    siz çok güzel ilgilenmişsiniz
    tekrar elinize sağlık dahada irileri rastgelsin:harika:

5. ryetik

ryetik Aktif Üye

Latif Bey avınızı ve bu avlar esnasındaki duyguyu , avlandığınız mera ve meranın güzelliğini yine harika bir şekilde gözümün önünde canlanırcasına aktarmışsınız. Lüferler harika , elleriniz dert görmesin , tebrik ederim. Bizim sularımızda hala böyle kabadayı lüferlerin olduğunu görmekde ayrı bir sevinç. Raporlarınızın devamını dilerim..

6. Surffishing

Surffishing Daimi Üye

Latif bey, avınız için tebrik ederim..Uzun zamandır lüfer avları azalırken bu mükemmel avınız hakikaten alkışı hak ediyor.Alkışı hak eden diğer bir nokta ise, keyifle okuduğum raporunuz ve bunun içinde ayrıca teşekkür etmek isterim.
    Kısmetiniz daim olsun..:)

7. müthişaman

müthişaman Daimi Üye

Harika bir av güncesi ve onun kadar harika balıklar...
    Tabii anlatım için de...

8. marasliozkan

marasliozkan Aktif Üye

Vay bee birisi ağızımı kapatsın açık kaldıda :D
    Helal olsun..

9. Selahattin

Selahattin Moderatör Yönetici

Mükemmel bir av olmuş sizi ve kardeşinizi kutlarım. Böyle av raporları görmeyi özlemiştik hakikaten emeğinize sağlık:)

10. duzensiz

duzensiz Daimi Üye

çok güzel rapor ve tabiki çok güzel balıklar. tebrikler latif abi :) kaptımı parmak koparır o dişler aman dikkat :eek:

11. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Tebrikler
    Kardeşinizin ısrarı size çok güzel bir av şansı vermiş.
    Yakaladıklarınız balıklar hepimizin hayallerini süsleyenlerden.
    Her zaman rastgelsin.