Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

uzun olta için kamış

Konu, 'Tekneden Balık Avcılığı ve Genel Teknikleri' kısmında aliozaltin tarafından paylaşıldı.

1. aliozaltin

aliozaltin Yeni Üye

Arkadaşlar Merhaba,

Uzun olta avlarinda malumunuz hem tekneyi idare etmek hem oltayi tutmak vs. bazen çok yorucu olabiliyor. Hem kendi kullanimim hemde düzenlemeyi planladigimiz balik avi turlarinda kullanilacak kamiş düzeneği yapmak istiyorum tekneye.

Aşağıdaki video'sunu gördüğünüz arkadaşin kullandigi tarzda kamiş ve makina önerileriniz varmidir maliyeti fazla yüksek olmayacak fakat lüfer vs. gibi avlardada bizi üzmeyecek hassaslik ve dayanılıkta olabilecek tavsiyelerinize ihtiyacim var.

Teşekkürler.

Lüfer bölüm 1 - YouTube

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. Rapalacı

Rapalacı Daimi Üye

Lüferin en zevkli yanı vuruş anıdır, Uzun olta kamış ile olmaz bence.
    O anı hiç bir şeye değişmem.

flap bunu beğendi.
  4. aliozaltin

aliozaltin Yeni Üye

Tek başına çıktığınız avlarda tekneyi idare eden birisi yoksa gerçekten eziyete dönüşebiliyor :)

5. Rapalacı

Rapalacı Daimi Üye

Zamanla alışılır bu duruma,
    ben hep tek çıkıyorum motoru ayarlayın hızını ve dümenini siz işinize bakın. Esas kamışla bu işi yapmak daha zor,
    videoda sadece balığın gelişleri gösteriliyor, yem takmak oltayı dibe indirmek, sonra tekrar kamışı yerine koymak,
    sonra diğerini ayarlamak bence zor, ayrıca suyundan getirmek kamışla zor olur dibe takılırsa ya takım kopar yada başka şekilde zarar verir.

6. echoes

echoes Aktif Üye

Genelde uzun oltada kamış kullanılmaz ama özellikle tekne yandan dümenli olmayıp direksiyonluysa uzun olta kullanımı tek başına zor olur.

İllaki kullanacağım derseniz oltayı uzun bir tel veya parçalarından ayrılmış tek kamış ucunada bağlayabilirsiniz veya kamışı komple kullanayım diyorsanız 1,80 veya daha küçük boylarda kamış kullanmanızı tavsiye ederim.Yalnız kamışın çok hassas olması gerekir.Fakat uzun oltadaki balığı en iyi insan eli hisseder...

7. aliozaltin

aliozaltin Yeni Üye

Malesef Direksiyonlu olduğu için çok sıkıntı geçiyorum zaten. Kollu dümenlerde dediğiniz gibi sıkıntı olmuyor.

8. İsottevfik

İsottevfik Aktif Üye

Teknede yapılacak avlar için, 1.65 ile 1.80 kamış boyları idealdir. Başlangıç olarak silikon dolgu olanlarını düşünmekte yarar vardır. Teknede Uzun kamış, tekne kullanmasanız bile, handikapların en büyüğüdür. :confused:

Makina ise, bütçenizle yakından alakalı. 100 liraya da olur, 2.500 lirayada. :)

9. gurcansap

gurcansap Daimi Üye

Tekneden "uzun olta" atmak için kamış arayışı var arkadaşın!..
    Bahsettiğiniz kamış boyları çok uzun.
    Kaldı ki uzun olta da kamış kullanılmalı mı, kullanılmamalı mı? Tartışılıyor.

Konuyu açan arkadaş bir video paylaşmış zaten.
    Video da kullanılan çubuklar sanıyorum 50 cm. ya var ya da yok.

10. aliozaltin

aliozaltin Yeni Üye

Aynen öyle. Video'daki uzunlukta max 50-60cm'lik bir kamış ve makina takımına ihtiyacim var

11. gurcansap

gurcansap Daimi Üye

Uygun sertlikte ucuz en kısasından bir teleskopik kamış bulurdum.
    En uç kısmını açar, diğer parçaları kapalı şekilde bantlar makinemi takar kullanırdım. "Senin yerinde olsam"