Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Uzun Olta Lufer Avında Sıralı Sistem Nasıl Yapılır

Konu, 'Tekneden Balık Avcılığı ve Genel Teknikleri' kısmında shimano tarafından paylaşıldı.

1. shimano

shimano Daimi Üye

Merhaba arkadaslar uzun olta lufer avında sıralı sıstem olta duzenegı nasıl yapılır...

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. agartan

agartan Moderatör Yönetici

O ne ki Vural?
    Benim duyduğum tek sıralı sistem otogaz sistemi.. :D

İğne bağlama yöntemini mi soruyorsun?

4. oktay16

oktay16 Moderatör

Sıralı sistem derken.? malzeme sıralamasından bahsediyosun sanırım...

12 numara okuma fırdöndü 2 kulaç beden, gagalık iğnesi (gezer), stoper, tekrar 12 numara okuma fırdöndü, çelik tel ile bağlı mustad 1veya 2 numara iğne iğnelerde yine aynı büyüklüktü fırdöndü ile birbirine bağlı anlatabildim mi bilmiyorum ama düzenek bu şekide :)

bu takımdan sonra 5 veya 6 kulaş beden verilip selma kurşun...

5. shimano

shimano Daimi Üye

Abı bızım burda hatta bır cok yerde uzun olta lufer avı ıcın sıralı sıstem kullanarak balık alıyorlar bende bır turlu fırsat olupta soramadım duzenegı nasıl yapıyorsunuz dıye belkı forumda bılen bır arkadaslar vardır dıyerekten konu actım..

Sıralı sıstem :kıstırma kursunlardan olusuyor belırlı kursun agırlıkları ve beden aralıklarından olusan bır sıstem bu sıstemı kullananlar guzel balık alıyor adınada sıralı sıstem demısler...atıyorum 1 adet 75 gr kıstırma kursun sonra 5 kulaç 0,30 yada 0,40 mısına sonra yıne kıstırma kursun bu sefer agırlık yıne atıyorum 50gr sonra yıne 5 kulaç 030 yada 040 mısına gıbı olusuyor tabı bunun sıralaması nasıl oluyor bılmıyorum...

6. agartan

Bayramoğlu, Çayırova Cam önlerinde bu düzenekle yakalardık lüferleri bizde.
    Sıralı sistem uzun olta deyince hiç aklıma gelmedi bu düzenek.
    Bu yöntemi rapala ve kaşık çekmek için kullanırdık, canlı yem ile klasik uzun olta yöntemi en iyisi.
    İlk kurşunla iğne arası 4 kulaçtı, sonra ikişer kulaçlık birbirine fırdöndü ile bağlanmış misina ve sonra daha ağır kurşunla desteklenmiş üçüncü parça.
    En uçta hafif, en arkada da en ağır kurşun olurdu.
    Biz 50-75 ve 100 gr kullanırdık. Takım çok uzun olduğu için sık sık tekneler birbirine dolaşır. Ha Üsküdar'da Cumartesi pazar olta atmışsın, ha merada bu düzeneği çekmişsin.. :)
    Meranın derinliğine göre ele yakın olan kurşun ağırlaştırılabilir.

7. shimano

shimano Daimi Üye

abı hıc dolastırmıyorlar tekne ıle uzun oltaya cıktıgımızda bır kac kısıde bu duzenegı kullandıklarını goruyorum hatda bu gun bır teknede 2 kısı yanyana aynı duzenegı kullanıyordu ve bır bırlerıne hıc dolanmıyorlardı ve cok guzel balık alıyorlardı pes pese ..

8. agartan

Biz de bir teknede iki kişi atardık ama dönüşlerde birimiz takımı kurşun seviyelerine kadar çekerdik.
    Takım uzun olduğu için diğer teknelerin sıraya riayet etmesi, aradaki mesafeyi koruması çok önemli.

9. oktay16

oktay16 Moderatör

Bu bahettiğiniz takım boğaz için geçerli olsa gerek, veya akıntının yoğun olduğu meralarda, bu takımı düzgün kullanabilmek için belli bir hız ile takımı çekmek gerekli.

10. agartan

Bölgede akıntıya ihtiyac yok ama dediğin gibi belli bir süratle çekiliyor takım.