Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Varivas sea bass 8 misina

Konu, 'Misinalar ve Çeşitleriyle Özelliklerine Genel Bakış' kısmında TROFER tarafından paylaşıldı.

1. TROFER

TROFER Aktif Üye

Değerli dostlarım sevgili vedat babanında herzaman övgüyle bahsettiği bu japon malı varivas sea bass 8 ip misinalar hakkında düşüncelerinizi alabilirmiyim.

Genelde en çok japonyada kullanılan bu misinanın ana rengi sarı ve kutusuna baktığınızda PE 0.8---1.5---2 gibi rakamlar görüyorum zannedersem çekerleri 10 lb den başlıyor

mesela resimlerini eklediklerimden 0.8 olan 20 lb

evet fiyat olarak tuzlu ama şunu anlayamadım 0.8 ne demek 1,5 nedemek 1,5 mm mi? ki olmamalı 0.8 0.80 mi demek anlamadım gitti

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. balıkoltası

balıkoltası Daimi Üye

Varivas örgüler en kaliteli örgüler arasındadır. 8 kattan örülerek yapılırlar. Diğer örgüler 3-4 kattan örülürler.
    PE No..mm
    0.6...0.128
    0.8...0.148
    1.0...0.165
    1.2...0.185
    1.5...0.205
    1.7...0.218
    2.0...0.235
    2.5...0.260
    3.0...0.285
    3.5...0.310
    4.0...0.330
    5.0...0.370
    6.0...0.405
    7.0...0.435
    8.0...0.470

4. TROFER

TROFER Aktif Üye

sağol dostum yine sen yetistin

bu arada misinalar hakkında duyumların nasıl kalite olduğu bilgisini aldım ve karışma düğüm olma olayları olmuyormuş

bak güzel videoyuda yeni buldum

vah sardinim vahhh

http://www.youtube.com/watch?v=tl4T26O0eq0

5. TROFER

TROFER Aktif Üye

birol bunun hangi kalınlıkta olanı alayım düğüm olmasın diye ne dersin birde hangi modelini sarı yeşil vb var yardım edermisin.

6. balıkoltası

balıkoltası Daimi Üye

En kaliteli örgüler arasındadır Varivas. Ama dolaşma olayı makinenin sarım sisteminden kaynaklanıyorsa Varivas ta dolaşır.
    Diğer büyük üstünlüğü ise normal örgülere oranla çok daha pürüzsüz olmasıdır. Dolayısıyla daha uzak atış sağlar ve fincanlardan daha az sürtünme sesi gelir. Tabiiki daha az dolaşma sorun vs.
    Ama aşırı pahalılar.

7. TROFER

TROFER Aktif Üye

sağol birol genelde açık yeşilleri var bunlar at çek levrek avı için uygun düşermi genelde japonyada hirasuzukileri bu yeşille avlıyorlar ama bana çok belirginleşir geliyor,

ayrıca bendeki düğümlenme olayı kesinlikle aldığım vasat kalite örgüden kaynaklanıyor iki adet örgü aldım 2 makinaya biri 8 defa düğüm oldu diğeri ise 1 defa ,bunlar 3 saatlik avlanmada.

be misina biraz daha kalın olursa dolaşma düğüm olmameselesi çözülür gibime geliyor,

8. balıkoltası

balıkoltası Daimi Üye

O konuda bir yorum yapamayacağım.
    Levrek konusunda pek tecrübem yok. Çinekopta farketmiyor korkusuz balık çünkü:)
    Gerçi örgülere fluorocarbon misina ile birkaç metre şok uygulaması yapılabiliyor ama ozamanda atışlarda sorunlar çıkabiliyor. Düğümden fincanlara sarmalar oluyor.
    Levrekte örgü kullanan arkadaşlarımız elbet vardır onlar daha iyi yorum yaparlar bu konuda. Zira bende merak etmekteyim. Örgüyü sahteye direk bağlayınca görünürlük açısından sorun çıkarmı...
    Spinde fazla kalına kaçma derim. Uzak mesafelere atabilmek için sahteyi.
    Benim makinede çünkü 0.08 fireline crystal olmasına rağmen düğüm sorunu yaşamıyorum hiç.

9. ragıp oy

ragıp oy Aktif Üye

Varivas' ın genelde kullanılan iki çeşit PE ipleri mevcut. Beyaz olan(avani max power) 8 örgüden oluşur. Yeşil olan ise 4 örgüden oluşur. Şu anda 12 libre ve 16 libre yeşil olanını kullanıyorum. Bu iplerin önüne 80 cm veya 1 metreden oluşan şok leader kullanıyorum. Bu şok misinanın kalınlığı 20 libre yani yaklaşık olarak 0.37 mooflament misinaya karşılık geliyor. Bu şok misinalar balığın vuruşunu absorbe ettiği gibi aynı zamanda FC misinadır.Bu şok misinaları ana PE iplerine bağlamada kullanılan düğüm şekli, jig takımında kullanılan düğüm şeklinin aynısıdır. Yaklaşık 2 yıldır bu sistemi kullanıyorum ve hiç bir sorun yaşamadım.

10. Vedat Abayoğlu

Vedat Abayoğlu Daimi Üye

Ben ve partnerlerim 10 veya 12 lb yeşille avlanmaktayız.
    Su üstü gagasız sahtelerle avlanılıkrken bence ilave FC misinaya gerek yok.Ancak gelirken batan sahtelerde bir miktar FC ilave etmenin faydasıda var.
    Sevgiler

11. TROFER

TROFER Aktif Üye

vedat amca ben zaten senin yazını okuduktan sonra ve japonyada gördükten sonra düşünmeye başladım bu misinayı

vedat amca ben genelde at çek levrek için kullanabilirmiyim,birde düğüm olurmu vedat amca,

bu arada çok babacan görünüyorsun vedat amca