Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Verimsiz bir Lüfer avı daha

Konu, 'Balık Avı ile İlgili Fotoğraflı Av Hikayeleri' kısmında Horozbina tarafından paylaşıldı.

 1. Horozbina

  Horozbina Daimi Üye

  Kayıt:
  17 Ocak 2012
  Mesajlar:
  2.217
  Beğeniler:
  3.453
  Şehir:
  Tekirdağ / İstanbul / Ören
  Tekadam satın aldığı teknenin işlemleri için Cuma günü mesai saatlerinde yetişemedi. Cumartesi Pazar balık avı için uygun olmayan hava ve deniz koşullarında atıp boş çektik. O kadar yoldan gelmişken şansımızı denedik. O geldiği için ben de sahildeydim. Kurutucu geldi dedi, doğru yerlerdeydik ama doğru zamanda değildik. O olmasa ben deniz kenarına uğramazdım, sonuç olarak Süleyman kurutucu değil ayırabildiği an, son zamanlarda uygun olmuyor.

  Pazartesi teknenin devir işlemleri öğleden sonra tamamlandı. Römorkta arka lambalar yoktu, tekerlek rulmanları dağılmıştı, günün kalan süresinde bunları tamamladık. Yemek vs derken 23:30 da erken yatıp bu gün sabah 4:30 da yola çıkıp Çeşme’ye gitti. Orada radar, sonar, monar montajı bitip geri dönerken ben sabahki yağmurun verdiği umutla saat 15 dolaylarında deniz kıyısından onu aradığımda İzmir’e girmek üzereydi.

  19:20 ye kadar olta sallayıp sadece bir lüfer yakaladığımda tekrar aradım. Arabanın arkasında römork üzerinde sandal Dikilideydi. 3 kişi olta salladık ikisi Ayvalığın at çek ustalarından. Sadece benim Savagear kaşık bir balığın yanından geçti o da kıtlıktan çıkmış karnı çökmüş bir lüferdi. Karadaniz’den aşağılara inip umduğunu bulamadan geri dönerken bir demir parçasından beslenebileceğini sanıp yaşamını bitirdi. Denizlerin durumu perişan, bu lüfer de bunun kanıtıdır. Bunca saat oltaya tek denk gelen olması ve açlıktan perişan olmasından belli. Yakalanmasaydı yukarı zor çıkar yatak balığı olarak altıncı kasttan hint fakiri gibi yaşardı buralarda.
  Eve dönerken Tekadamı aradığımda yemek molasın bende ver bir körfez fakiri ye demiştim, İstanbul’a dönüşünü erteleyebileceğimi düşündüm. Olmadı. Yarın randevusu varmış. Uğurlarken hayırlı ve kazasız yolculuk diledim uykusuz Tekadam’a. Yine istedik Allah’tan bir şey daha. İstemek bizi mutlu kılıyor. Olmazsa ona kızmıyoruz, nasıl olsa. Bizim istekler, onun için de kolay bizim için de.

  Evet bunca kandırıcı ve takımlara rağmen verimsiz bir avın sonucu sadece bu zavallıydı.

  [​IMG]

  Süleyman’ın (King Salamon değil Tekadam olsa da bizim Süleyman) küçük akşam yemeği. Fİsh and Chips w/o raki

  [​IMG]
   
  KalamA, muratbozk, Paşşa ve 1 kişi daha bunu beğendi.
 2. Sponsorlu Bağlantılar
 3. Paşşa

  Paşşa Aktif Üye

  Yaş:
  43
  Kayıt:
  24 Eylül 2010
  Mesajlar:
  266
  Beğeniler:
  314
  Şehir:
  İstanbul
  Tebrikler usta daha iyileri rast gelsin, afiyet olsun..;)
   
 4. agartan

  agartan Moderatör Yönetici

  Yaş:
  51
  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  19.752
  Beğeniler:
  6.692
  Şehir:
  İstanbul
  Afiyet olsun.. :)
   
 5. YEKTA

  YEKTA Daimi Üye

  Yaş:
  42
  Kayıt:
  20 Haziran 2012
  Mesajlar:
  2.660
  Beğeniler:
  1.781
  Şehir:
  KOCAELİ
  aga bir daha lüferin yanına patates yapma da ne yaparsan yap :)
   
  hayalet avcısı ve cross bunu beğendi.
 6. Horozbina

  Horozbina Daimi Üye

  Kayıt:
  17 Ocak 2012
  Mesajlar:
  2.217
  Beğeniler:
  3.453
  Şehir:
  Tekirdağ / İstanbul / Ören

  Tekadam yedi.
  Lüferi değil patatesi beğendi.:D


  Kendime et ve patates yapmıştım.
  İngilizlerin yağda kızartma Atlantic cod ve patates kızartmasından esinlenip ızgara lüfer yanına benim patatesten ekledim.
  Fish and chips İngiltere'de yenilebilecek en güzel öğündür. Patates üzerine de elma sirkesi eklerler.
  Bu pırasa çorbasına manca durumundaki etlerine göre süper bir yemektir.

  Lüferin yanına nasıl oldu bilmem. Bence yol üstü restoranda bulunabilecek iyi bir atıştırma oldu. Dağ başında ancak bunu yapabildim.

  Lüfer de bayattı zaten öleli 1.5 saate yakın olmuştu.
  Önceden planlasaydım lüferle sarımsaklı mantı hazırlardım.:eek:


  Sağolasın şifre üstadı. beni geçen gün çok şaşırttın.
   
  Paşşa bunu beğendi.
 7. hakan3506

  hakan3506 Aktif Üye

  Yaş:
  32
  Kayıt:
  27 Ağustos 2013
  Mesajlar:
  544
  Beğeniler:
  348
  Şehir:
  İzmir KARŞIYAKA
  Afiyet olsun bende sana katılıyorum balık ve patates bence uyumlu didime yolunuz düşerse bol bol yersiniz :) her daim rast gelsin en kötü avınız böyle olsun
   
 8. gurcansap

  gurcansap Daimi Üye

  Kayıt:
  14 Haziran 2010
  Mesajlar:
  1.722
  Beğeniler:
  966
  Şehir:
  İstanbul
  Umarım daha bereketli avlar nasip olur.
  Geçen sene bu zamanların daha verimli avlarını sizden işittikten sonra bu raporlarla karamsarlığa kapılmıyorum desen yalan olur!
   
 9. fthdmr

  fthdmr Aktif Üye

  Yaş:
  33
  Kayıt:
  5 Haziran 2013
  Mesajlar:
  623
  Beğeniler:
  201
  Şehir:
  İstanbul\ tuzla
  Bülent abi tebrikler bunu bulamayanlarda var ne yazık ki ben ve benim gibilerin talihine bak 1 senedir bu hobiye gönül verdim gel görki her yer perişan yapacak bir şey yok
   
 10. HastaRuH

  HastaRuH Daimi Üye

  Kayıt:
  29 Mart 2013
  Mesajlar:
  1.067
  Beğeniler:
  394
  Şehir:
  Tekirdağ
  Tebrikler Bülent abi.


  Tapatalk aracılığı ile gönderildi
   
 11. Horozbina

  Horozbina Daimi Üye

  Kayıt:
  17 Ocak 2012
  Mesajlar:
  2.217
  Beğeniler:
  3.453
  Şehir:
  Tekirdağ / İstanbul / Ören

  Kaynakların sonsuz olduğunu sananlara
  Geçen yıl bu zamanlar iyiydi. 2-3 yıllık kıyaslama ile değerlendirerek doğru sonuçlara ulaşamayız ama denizlerin artık öldüğü kesindir. 50 yıllık kıyaslama bunun kanıtı. Gidişatta insanın payı çok yüksek gözüküyor. İklim değişiminin de etkisi büyük bunda da insan yaşamı kaynaklı etkilenme büyük.

  Bir zamanlar Dr. Haluk Nurbaki ve Semih Sergen perşembe akşamları tv de program yaparlardı. O zamanlar farkına varılan ozon deliğinin nedeni olarak soğutucularda kullanılan freon12 ve sprey itici gazları olarak tespit edildi. Bizim program konuşmacıları Allahın kurduğu düzeni insanın bozmayacağını bilim adamlarının cahil olduklarını söyleyip, gülüp alay ederek anlattılar.

  Cehalet böyledir, doğruyu ret eder. Günü kurtarmayı yeğler. Şimdi sorunlar ve az çok bunların nedenleri bilinmesine rağmen, alınması gereken önlemleri ABD düzenin devamı için almıyor. Bizim gibi yerlerde ise günü kurtarma, göstermelik çoğu yerde de masraflı olduğu için çalıştırılmayan arıtma tesisleri ile yaşamımıza devam ediyoruz. Gelişmiş teknolojiyle donatılmış balıkçı gemileri, daracık alanda yüzlerce küçük ağcılar doğanın dengesini bozuyor. Küçük ağcılar günde iki kez ağ atıp, birkaç kg satılan balık için satılmayan balıkları yok edip fauna ve floranın düzeni bozuyor. Ağlar kayalara takılınca kesip orada bırakıyor. Aşırı pislik durumunda da kesip denize atanlara tanık oldum. Çöplüklerden uçan başıboş naylonlar denizin dibini doldurdu. Denizden market arabası, kuş kafesi içinde muhabbet kuşu, kara yılanı, çıktığını gördüm. Olta ile kadın pedi yakaladım. İstanbul boğazında da prezarvatif çıktığını sizden duydum. Kalamış koyunun tabanı erişte yerine naylon torba ormanı.

  Verimli av bundan sonra hayal. On binlerce oltacı içinden senede birkaç kişinin rast geldikleri balığın bollaştığını göstermez.
  Doğadan topladığımız besin sadece denizlerden kalmıştı. Diğer tümünü bitki ve hayvan olsun yetiştiriyoruz. Denizler de yakında aynı duruma gelecek.
   
  hayalet avcısı ve KalamA bunu beğendi.