Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

"Vira Bismillah" Öncesi Lüfer ve Palamutta "Bereket" Sinyalleri

Konu, 'Balık ve Avcılığıyla ilgili Makaleler' kısmında tuncay-ay tarafından paylaşıldı.

 1. tuncay-ay

  tuncay-ay Aktif Üye

  Kayıt:
  13 Ağustos 2013
  Mesajlar:
  270
  Beğeniler:
  18
  Şehir:
  ÇANAKKALE™
  Denizlerde ve iç sularda av yasağının sona ereceği 1 Eylül'ü sabırsızlıkla bekleyen Çanakkale ve Balıkesirli balıkçılar, "bereketli sezon" sinyalleri alıyor Çanakkale Su Ürünleri Kooperatifleri Bölge Birliği Başkanı Uysal: "Piyasada lüfer, palamut olacak mı, olmayacak mı beklentisi var ama göstergeler çok iyi, inşallah olacak" "Karadeniz'deki balıkçı arkadaşlarımızdan gelen bilgiye göre lüfer ve palamut akımı şu anda bizim bulunduğumuz Marmara yönüne doğru geliyor. Özellikle lüferin bol olacağı yönünde bulgular var" Altınoluk Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Ataç: "Çanakkale Boğazı'ndaki bazı teknelerin çalışanları, bol palamut olduğu haberini iletti. Bu, Karadeniz'den balık akımı başladığını gösteriyor. Bu yıl balıkta bolluk bekliyoruz. Tatilcilere son 15 günlerinde bol ve ucuz balık yedirmek istiyoruz"
  [​IMG]

  Marmara Denizi'nin güneyi ile Ege Denizi'nin kuzeyinde, yaz aylarında tekne, ekipman, yakıt, personel ve diğer eksiklerini gideren balıkçılar, av yasağının sona ereceği 1 Eylül'de "Vira Bismillah" diyerek denize açılıp sezonun ilk mahsulünü toplamak için gün sayıyor. Balıkçılar, lüfer ve palamutta bereketli bir sezon geçireceklerinin sinyallerini alıyor.

  Çanakkale kıyıları ve Edremit Körfezi'nde balıkçılar, durgun bir dönemin ardından denize ağlarını bırakacakları, motor gürültüsünün "Vira Bismillah" seslerine karışacağı gün için hazırlıklarını tamamladı.

  Tekneleri ve ağlarını onarak geçirdikleri yaz döneminin sonunda, yasağın bitimine birkaç gün kala son hazırlıklarla ilgilenen balıkçılar, sezonun bereketli olmasını dileyerek 1 Eylül sabahına doğru ağlarını suya bırakacak. Balıkçılar, günün sonuna doğru sezonun ilk mahsülünü toplayacak.  -Denizde "harman dönemi"  Çanakkale Su Ürünleri Kooperatifleri Bölge Birliği Başkanı Hasan Uysal, AA muhabirine yaptığı açıklamada, su kaynaklarının korunması ve sürdürülebilir şekilde işletilmesini sağlamak amacıyla balıkların üreme dönemi göz önüne alınarak 15 Nisan'da başlatılan su ürünleri av yasağının sona ermesine sayılı günler kaldığını, balıkçıların da denize çıkmak için hazır olduğunu söyledi.

  Kendi tabirleriyle "harman" döneminin başlayacağını belirten Uysal, bu sezon lüfer ve palamutta bolluk beklendiğini, göstergelerin ise olumlu göründüğünü anlattı.

  Geçen sezon piyasada palamut bolluğu yaşandığını hatırlatan Uysal, şöyle devam etti :

  "Bizim 'harman' olarak adlandırdığımız, eylül ve kasım ayları arasında lüfer ve palamut sezonu başlıyor. Bununla birlikte gırgır avcılığı da serbest bırakılmış oluyor. Geçtiğimiz sezon çok güzel palamut oldu. Lüfer de nispeten diğer yıllara göre fena değildi. Karadeniz'de olmadı ama Marmara'da da hamsi bol oldu. Yaz döneminde küçük tekneler ve dalyanlarda avcılık çok kötü değil. Bu yıl aşırı sıcaklarla ramazan ayının yaz dönemine denk gelmesi nedeniyle balık tüketimi biraz azaldı ."  "Özellikle lüferin bol olacağı yönünde bulgular var"  Trol avcılığı yasağının 15 Temmuz'da açık uluslararası sularda sona erdiğini anımsatan Uysal, çevrelerinde ciddi sayıda trol teknesinin çalıştırıldığını dile getirerek, 1 Eylül'de gırgırlar ve diğer balıkçı tekneleri denize çıkmaya başlayınca avcılığın hareketleneceğini vurguladı.

  Av sezonu yaklaşınca balıkçılar ve tüketiciler arasında ayrı bir heyecan yaşandığını anlatan Uysal, şöyle konuştu :

  "Şu anda piyasada lüfer, palamut olacak mı, olmayacak mı beklentisi var ama göstergeler çok iyi, inşallah olacak. Karadeniz'deki balıkçı arkadaşlarımızdan gelen bilgiye göre lüfer ve palamut akımı şu anda bizim bulunduğumuz Marmara yönüne doğru geliyor. Özellikle lüferin bol olacağı yönünde bulgular var. Göç, bugünlerde artık iyice başlar, balık İstanbul Boğazı'nı ve Marmara Denizi'ne geçerek Çanakkale Boğazı'na doğru gelecektir. Tüketicilerimiz de kaliteli balığı hem bütçelerine hem de sağlıklarına uygun olarak tezgahta bulabilecektir. Karadeniz'de şu anda lüfer gözüküyor. Lüfer buradan vakti zamanı gelince göç etmek zorunda. Çünkü lüfer belli bir sıcaklıkta bulunmak zorunda. Zamanı gelince Marmara'ya doğru göç edecek. Görüntüler şu anda çok iyi."  "Bu yıl balıkta bolluk bekliyoruz"  Balıkesir Altınoluk Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Halil Ataç ise üyelerinin, Çanakkale'nin Ayvacık ilçesine bağlı Küçükkuyu beldesinden açılıp Çanakkale Boğazı'nda avlanacağını anlattı.

  Küçük tekne ve gırgırların, 1 Eylül için hazırlandığını dile getiren Ataç, şunları kaydetti :

  "Edremit Körfezi'nde gırgırların yanı sıra yaklaşık 150 küçük tekne var. Çanakkale Boğazı'ndaki bazı teknelerin çalışanları, bol palamut olduğu haberini iletti. Bu, Karadeniz'den balık akımı başladığını gösteriyor. Balıkların gelmesini bekliyoruz ancak yine de Çanakkale Boğazı'nda karşılamaya gideceğiz. Önümüzdeki üç aylık süreci, Babakale, Bozcaada ve Çanakkale Boğazı'nda balığı karşılayarak, Karadeniz'den gelecek lüfer, palamut ve toriği avlayarak geçireceğiz. Bu yıl balıkta bolluk bekliyoruz. Tatilcilere son 15 günlerinde bol ve ucuz balık yedirmek istiyoruz. Bölgemizde turizm halen hareketli ve turistler de 1 Eylül'ü, yasağın kalkmasını bekliyor. İlk balıkları tatilciler yiyecek ."

  Yapay resiflerin, balık çeşitliliğini artırdığı belirten Ataç, Ege Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi uzmanlarının bu konuda araştırmalar yaptığını aktardı.

  Bazı resif bölgelerinde bol tür ve miktarda balık bulunduğuna işaret eden Ataç, "1-2 yıl içinde resifler sayesinde balık sayısı ve türleri daha da artacak. Bunun sinyallerini bugünden alıyoruz. Resiflerin, oluşumunu tamamlaması ve doğal hale gelmesi gerekiyor. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına sonsuz teşekkür ediyoruz" ifadesini kullandı.
  ALINTIDIR
  "Vira Bismillah" Öncesi Lüfer ve Palamutta "Bereket" Sinyalleri
   
 2. Sponsorlu Bağlantılar