Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Vurgun yemiş balığın hava kesesini patlatmak işe yarar mı?

Konu, 'Genel Konular' kısmında senihcan tarafından paylaşıldı.

1. senihcan

senihcan Daimi Üye

Selamlar öncelikle herkese . Tekne avlarına katılan herkes dip balıklarını yakaladıklarında farketmişlerdir . 20 metre üstü derinliklerde genelde çekilen balıkların hava keseleri kimi zaman gözleri bile şişerek gelirler . Ufak balık çekildiğinde ya da alı konmak istenmeyen (Hanos gibi) bir balık çekildiğinde iğneyle hava kesesi patlatılıp yeniden suya iade edilir. Hava kesesi patlatılan balığın aşşağı doğru yüzdüğünü görüyoruz .

Benim merak ettiğim bu durumla ilgili farklı görüşler var , hava kesesi patlayan balık yaşıyamaz diyenlerde var . Gerçekten bu durumu merak ediyorum büyüsünde gelsin diye saldığımız balıklar hava kesesi patlatılmışsa sizce yaşarmı yaşamaz mı . Bu konuyla ilgili doğru bilgisi olan birileri varsa ve aydınlatırsa çok memnun olurum :)

stratejist bunu beğendi.
  2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. huseyind

huseyind Aktif Üye

Hava kesesi patlayan balık suda askıda kalamayacağı için tabana iner. Bir süre yüzgeçleri yardımı ile devam eder ancak daha sonra yorgunluktan pes eder ve tabana bırakır kendini. Aşağısı ise %99 ölümdür eğer kayabalığı, kalkan vs gibi bir balık değilse. Akvaryum ile uzun yıllar uğraşmıştım. Çok defa hava kesesi sorunu gördüm. Hava kesesi balığın denge organıdır. Zarar görürse balık ya suyun üstüne çıkar ya da tabana iner. Bir süre yüzerek suda askıda kalmaya çalışır ancak sonra da yorgunluktan ölür.

Balıklar her zaman su yüzeyinde hava kesesinden dolayı rahatsız şekilde yüzmez. Bazen solungaç paraziti bazen oksijensizlik bazen de suyun bulanıklığı (çamur, pislik , kirlilik vs ) sebebi ile su yüzeyine çıkabilirler. Ancak hava kesesi sebebi ile su yüzüne çıkan balık suda askıda düzgün duramaz. Alabora olmuş tekne gibi yan yatar devrilir.

Vurgun yemiş balığı kovada bir süre (yaklaşık 20 dakika) bekletirseniz düzelebilir. Galata köprüsünde dipten gelen kefalleri kovada bekletip geri salıyorum. İlk çıktığında sarhoş gibi olan balık 20-30 dakika sonra kovada fırıl fırıl dönmeye başlıyor.

4. scorpion26

scorpion26 Daimi Üye

Bence balık kese patlatma işlemiyle düzelebilecek bile olsa kendini toplayabileceği sürede hayatta kalabileceğini düşünmüyorum. Büyük ihtimalle avcı bir balığa besin kaynağı olacaktır.

senihcan bunu beğendi.
  5. vetburak35

vetburak35 Aktif Üye

Yaşamaz hocam. Bu durumlarla karşılaşmayı en aza indirebilmek için olta sarımını elverdiğince dengeli , yavaş yapmakta yarar var.

senihcan ve huseyind bunu beğendi.
  6. senihcan

senihcan Daimi Üye

Hocam dediğiniz belki 15 20 metrelerde olabilir ama , 30 40 ve daha üzeri derinliklerde yavaş sarımın vurgunu engelleyebileceğini çok düşünmüyorum dip balıklarında.
    Bu durum her avda beni çok düşündürüyor . Sonuçta büyüsünde gelsin diye salıyoruz bir çok balığı ama akıbetleri ne oluyor sadece içimizimi rahatlatmış oluyoruz yoksa gerçekten yaşamaları için bir şans mı veriyoruz.

Bir çok arkadaşımlada bu konuyu tartışıyoruz kimisi hava kesesi zarar gördüğü için yaşayamayacağını söylüyor kimisi yaşayacağını ama gerçekten bilimsel olarak bilgisi olan biriyle bu sohbeti daha yapamadım :)

7. ino

ino Aktif Üye

cevabı aşağıdaki linkte bulabilirsin.

How Anglers Are Learning To Save Fish That Get 'The Bends'

uzun lafın kısası: vurgun yiyen balığı en kısa zamanda yakalandığı derinliğe göndermek lazım yaşaması için.
    burada kafes ve ağırlıklı klips kullanmışlar ama aşağıda nasıl geri salınmış anlamadım, pratik olarak nasıl yaparsın artık onu sen düşün...

senihcan bunu beğendi.
  8. senihcan

senihcan Daimi Üye

İnanç abi okudum makaleyi cidden aydınlatıcı . Kullandıkları yöntemi tam anlayamadım ama 2. videoda biraz daha açık gibi . Değişik bir yöntemleri var ama bu düzeneği kurabilirmiyiz bakmak lazım :) Yaşasın diye attığımız balıklar büyük ihtimal ölmüşler hep. Yazı gerçekten aydınlatıcı. Birde yazıda dediğine göre bizim hava kesesi dediğimiz şişiklik balığın midesiymiş :) En azından yazıda öyle diyor.

9. Önder Kanığ

Önder Kanığ Moderatör Yönetici

Sevgili @senihcan
    Senin düşüncelerini seni yakinen tanıyan birisi olarak çok iyi anlıyorum.Elinden gelse limit altı balıkları zarar görmemesi adına suyun derinliklerine kendi ellerinle koyarsın.Bende bu konuda farklı düşünmüyorum.
    Yukarı da hava kesesi dediğimiz balığın midesiymiş en azından yazıda öyle diyor demişsin.
    Balığın midesi ile hava kesesi(yüzme kesesi) ikisi farklı organlar,Öncelikle balığın hava kesesi nedir ne işe yarar ona bakalım.

BALIKLARDA HAVA KESESİ VEYA YÜZME KESESİ

Hava kesesi, balıkların su içerisinde vertikal olarak seviyelerini ayarlamalarında ve denge sağlamalarında rol oynayan önemli bir organdır. İnce bağırsağın bir ilavesi olup, çok ince zar şeklinde bir cidarı vardır. İçinin hava dolu olması nedeniyle bazı omurgalıların akciğer boşluklarına benzemektedir. Bu organlar bazen tek başına bir solunum organı olarak da fonksiyon görmektedir (Örneğin Dipnoi’lerde). Çalışma tarzı denizaltılardaki prensibe çok yakın benzerlik göstermektedir. Nasıl ki bir deniz altı belli derinliklerde kalabilmesi için safrasındaki suyu boşaltır veya safrasına su doldurursa, balıklar da su içerisinde sabit bir seviyede kalabilmeleri için hava keselerindeki gazı boşaltır veya keseye gaz doldururlar.

Bu kese, bir deri kıvrıntısından meydana gelmiş ve etrafı gayet sık kan damarlarıyla donatılmıştır. Kese üzerinde diffüz şekilde dağılmış bulunan kılcal kan damarları, içerdeki gazı absorbe etmek veya atmak niteliğindedir. Bu nedenle, balık hava kesesindeki gazı istediği zaman doldurup boşaltabilir.

Cyprinidae familyasında hava kesesi iki loplu olup, ön lop ile iç kulağın denge-işitme merkezi arasında bir bağlantı bulunmaktadır. Bu bağlantıyı, 4 küçük kemiğin yan yana gelmesinden oluşan ve Weber apareği denilen özel bir yapı sağlamaktadır. Bu sayede dış ortamdaki basınç değişimleri hava kesesi yoluyla iç kulağa iletildiğinden Cyprinidlerde titreşimlere karşı duyarlılık artmıştır.

Balık bu keseleri gaz ile doldurduğunda daha az bir yoğunluğa sahip olacağından suyun yüzeyine çıkma imkanı bulacaktır. Eğer hava, kese içerisinden atılıcak olursa bir öncekinin aksine balık suyun derinliklerine inecektir. Böylece balığın su içindeki seviyesi, yüzme kesesi içindeki havanın durumu ile tanzim edilmiş olacaktır.

Salmonid ve Cyprinid’lerde bu kese, gayet ince pneumatik bir kanal ile özafagusa bağlanmaktadır. Fakat bazı balıklarda (Percidae familyasında) doğumdan biraz sonra bu kanal dejenere olur. Yumurtadan henüz çıkmış yavruların hava keselerinde önce hava bulunmaz ve bu yüzden kese sönük vaziyette durur. Fakat yumurtadan çıktıktan kısa bir süre sonra aklı başına gelen küçük yavrular su yüzeyine çıkarak ağızlarını açar ve bu keseyi hava ile doldururlar. Percidae familyasında genç yavrular yumurtadan çıktıktan sonra 5-8 gün asla su yüzeyine çıkmadıklarından pneumatik kanal giderek kaybolur ve hava keselerinde hava kalmaz.

Kesenin normal fonksiyonunu yapabilmesi için hava ile dolup boşalması şarttır. Bu nedenle hava kesesi kapalı olan balıklarda kesedeki havanın emilmesi veya tekrar keseye doldurulması kesenin etrafında yer alan kılcal damarlarla sağlanmaktadır. Hava kesesinin bazı kısımlarından meydana gelmiş olan pneumatik bezler, su basınçlarına otomatik olarak uyan, özel bir basınçtan etkilenen reflekslerle tanzim edilerek bu fonksiyonu yerine getirirler.

Zeminde yaşayan balıkların çoğunda hava kesesi ergin safhada mevcut değildir (Blennius fluviatilis, Cottus gobio, Pleuronectes flesus, Gobius sp)

BALIĞIN ANOTOMİK YAPISINI İNCELEYELİM
    ic_kesit_2.gif
    Yukarıdaki fotoğrafta,mide ve hava( yüzme) kesesi ayrı birer organ olarak net bir şekilde görülmektedir.

Sonuç olarak;
    Vurgun yiyen balığı suyun derinliklerine geri döndürmemiz için hava kesesinin boşalması gerekiyor,bizlerde onun aşağıya hızla inebilmesi için,hava kesesini iğneyle patlatma yöntemiyle ona yardımcı olmaya çalışıyoruz.Suyun dibine inip vurgunu atlatan balık hava kesesi patlamış bir şekilde yaşayabilir mi,özellikle dip balıkları bence yaşayabilir,hava kesesi zamanla düzelir mi niye olmasın.her canlının kendini onarması,yenilemesi mümkün :)

Burada balığın vurgunu çabuk atlatabilmesi adına kurşunlu bir el oltasıyla,belki çabuk kurtulabileceği bir iğne ile suyun derinliklerine gitmesine yardımcı olabiliriz.
    Bunu kaç kişi yapar,İşte bunu senin yapacağına yürekten inanıyorum. :)

Son düzenleme: 25 Mart 2016
    kIRIK OLTA, ino, senihcan ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  10. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Ben yaşar diye düşünüp patlatıp salıyordum eskiden tekbe avları yaparken.
    Genelde de bunlar hanos oluyordu..
    Eğer ölecekse bile martıya yem olacağına başka bir balığa yem olur.
    En azından o beslenir, büyür..

senihcan bunu beğendi.
  11. süheyl

süheyl Aktif Üye Gold Üye

bende aynı şeyleri yapıyorum ama olur diye düşünüyorum...

senihcan bunu beğendi.