Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

WTD (walk the dog)

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı ve Uygulamalı Teknikleri' kısmında evren davut tarafından paylaşıldı.

1. evren davut

evren davut Aktif Üye

Walking the dog yani tam türkçe karşılığı olmasada köpek gezdirme anlamına gelebilir.

Kıyıdan sahteyle avlanmak için bir teknik.

Yakın bir zamana kadar sadece gagalı sahtelerle avlanıyordum.Bende kendimi geliştirmek için elimden geleni yaptım ve şimdi wtd konusundaki deneyimlerimi paylaşmak istiyorum...

Aslında olay çok güzel ve basit.Sivricede limanın derinliği 1 metre kadar ve bir gece at-çek yaparken en seviğim sahtemi (yozuri tobimaru red head 9cm f)taktırmamla basladı wtdyi öğrenmem,allahtan sabah Vedat abiyle takıldığı yerden kurtardık sahteyi...

Gagalı sahteler ne kadar güzel yüzüyor değilmi?Wtd de olay biraz farklı.Hemen hemen hepimiz levreğin kovaladığı yavru balıkları,kefalleri görmüşüzdür,nasılda kaçısırlar,suyun dışına atarlar kendilerini.Aslında olay büyük ölçüde bu olayı taklit etmek ve bir metre derinliklerde bile sahtemizi taktırma korkusu olmadan avlanabilmek...

Bildiğiniz gibi levrek 1 metre hatta yarım metre sularda bile yemlenir şimdi levreğimize yada lüfer vs. avcımıza, kaçan bir yavru balık görünümünü wtd yaparak nasıl verebileceğimize geçelim...

Burda kullandıgımız makina devir oranı ve kamışımızın sertliği önemlidir ben wtd de daiwa2553 makına ve ryobi fuji 2 parça 10-40gr atarlı kamış kullanıyorum...

Gagasız sahtemizi kamışımıza taktıktan sonra atıyoruz,ve boşlugunu sarıyoruz.Temel 3 hareket;

1)kısa ama hafif sert şekilde kamışımızı soldan sağa yada sağdan sola aralıksız vurduruyoruz.Tabi aynı anda makınamız devamlı sarıyor (gagalı sahte çekerkenkinden biraz daha hızlı sarıyoruz)
    Gagasız sahtemiz su üstünde sağa ve sola hareketler yaparak geliyor.

2)Sağdan sola veya soldan sağa uzun şekilde hafif sert vurduruyoruz.Sahtemiz sağa sola yüzüş aksiyonunun açısını daha geniş tutuyor.

3)Aşağıdan yukarı uzun ve aralıksız vurduruyoruz.Sahtemiz suyun dısına atlıyıp geri suya giriyor.(sahtemiz uzaktayken bu hareket sahtemizi suyun dısına cıkarmaz)

4)Şimdi bu 3 aksiyonu karışık yaparsak; sağa sola kaçışan ve avcıyı görmüş gibi suyun dışına atlayan bir yavru balığımız oldu

buda şemamız;

Uploaded with ImageShack.us

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. hunter33

hunter33 Yeni Üye

önemli olan cazibe verebilmeli demekki,teşekkürler

4. ozi

ozi Aktif Üye

Teşekkürler.

5. Surffishing

Surffishing Daimi Üye

Bu aksiyonu en iyi yapan sahte gördüklerim arasanda Zenith Z Claw sahteler..25-30 metre aralığında 90 derceye yakın sağ sol yapabiliyor..Ancak alırken orjinal olması önemli.8-10 eur'a satılan taklitleri hayal kırıklığından başka işe yaramıyor..

Teşekkürler Evren.

6. Cüneyt Hoca

Cüneyt Hoca Aktif Üye

7. Surffishing

Surffishing Daimi Üye

Maalesef ülkemizde satışı yok.Sağolsun bir dostum vasıtasıyla 1 tane edindim.Bu sene 20den fala levrek yakaladı.Aksiyonu mükemmel,tempoyu tutturunca resmen "S" çiziyor suda.

8. Cüneyt Hoca

Cüneyt Hoca Aktif Üye

Erdal yaz aylarında sahteyle levrek alabiliyormusun?

9. Surffishing

Surffishing Daimi Üye

Cüneyt abi yaz döneminde sahteyle levrek çok zor.Çünkü heryer taze,kıpır kıpır canlı yem dolu oluyor ve sahteye pek rağbet olmuyor.Kaldı ki,Yerli levrek beslenmede alışkanlık ediniyor.Yemi nerede bulacağını ve zamanını bildiği için markete gider gibi gidip avlanıyor.Gün içindeki av zamanıda standart zamanlamanın dışına çıkabiliyor.
    Bu nedenle canlı yem daha verimli.Bulanık sularda iri teke yada 8-10cm kefal ile daha verimli oluyor.
    Sahte için şu dönem verimin en iyi olduğu dönemin başlangıcı.Ufak balıklar kaybolmaya başlamış.

10. Yakamoz

Yakamoz Aktif Üye

Paylaşım için teşekkürler.

Küçük bir hatırlatma. İp misina esneme yapmadığı için WDT nin olmazsa olmazıdır.

Ayrıca Cüneyt Bey, Yaz aylarında sıcaklığın son derece arttığı eyyamu buhur dönemlerinde azalsada sahteyle kendi yiyeceğimizi çıkaracak kadar levrek yakalıyorum.

11. Cüneyt Hoca

Cüneyt Hoca Aktif Üye

Yazın sabahın ilk saatlerinde su üstü sahtelerle ara sıra takip alıyorum ama vuruş olmuyor. Takibi görünce hızı arttırıyorum, bir kaç atış sonrası sahteyi değiştiriyorum ama nafile. Aynı balık aynı merada geceleyin tekne arkasından küçük silkonlara bayılıyor. Rölantinin biraz üstünde hızla, dipten çektiğimizde ispendek ve levrek yakalanıyor. Araba taşıyan motorların dümen suyundan oluşan bulanıklıkta silikona saldırırken hiç bir rapalaya bakmıyorlar:confused: