Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

WTD'ciler Yardım Lütfen

Konu, 'Kamışlar, Kamış Çeşitleri ve Özellikleri' kısmında dr.zeki tarafından paylaşıldı.

1. dr.zeki

dr.zeki Aktif Üye

Sevgili Amatör Balıkçı arkadaşlar;
    Bu forumun en güzel yanı bilmediklerinizi açıkça sorabilmeniz ve sizden önce bu sorunları çözen arkadaşlardan samimi yardımlar alabilmeniz diye düşünüyorum.

Gelelim sorunuma, ne zamandır yeni bir levrek yakalayamadığım şu günlerde ( ki levrek de kısmet işi) yeni bir spin disiplinine merak sardım. Cihan arkadaşımızla Ayvalık'ta yaptığımız yoklamalar da bunda etkili oldu. Taşıma açısından başta olmak üzere iki yıldan beri kullandığım Shimano Catana Bx 2.70 MH telespin kamıştan çok memnum. İki yıl içinde 3 kilo civarı onlarca levrek ve bırakılanlarla birlikte toplam 70 a yakın levrek yakaladığım bu kamışla. Ama gördüm ki WTD yaparken oldukça yoruyor insanı. 3-5 wtd sonrası kolumda ağrılar ve yorgunluk belirtileri başlıyor. wtd yapılmıyor mu yapılıyor- gayet de güzel olduğunu düşünüyorum. Ancak kamışın aşırı esnemesinden sanırım kısa zamanda "köpeği dolaştırmaktan çok köpek beni dolaştırmış" gibi oluyorum:p

Birkaç marka-model kamış hakkında ön olumlu düşüncem var. İp misina da ilk klavuzda sorun yaşadığım Catananın yerine klavuzu Fuji olduğunu öğrendiğim Okumanın birkaç modeli ilk aklıma gelenler. Önerebileceğiniz diğer marka-model
    kamışlar için yardımlarınızı bekliyorum.

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. ykbilen

ykbilen Aktif Üye

4. drasty41

drasty41 Aktif Üye

Bence WTD için sert aksiyonlu ve kısa kamışlar tercih edilmeli 2.10 yada 2.40 gibi.

5. sunny1403

sunny1403 Daimi Üye

Okumanın 240 cm. V sistem 3 hafta önce 140 tl idi şimdi 103 tl ye düşmüş Bu hafta almayı düşünüyorum Sizede tavsiye ederim..

6. oktay16

oktay16 Moderatör

Merhaba zeki, spin avcılığa çok sık gitmesemde zaman zaman beni çekmiyor değil, nadirende olsa kısa avlarda tercih ediyorum. Senin yaşadığın kol ve bilek ağrıları bir dönem benimde yaşadığım sıkıntılar arasında, şuan okuma salina 2.70 kullanıyorum sana 2.40 tavsiye ederim, çok rahatsız etmesede 2.70 biraz uzun kalıyor, model olarak hangi tercihi yaparan yap parçalı kamış olsun, bu küçük ayrıntı gerçekten önemli, şimdiden hayırlı olsun :) rastgele.

7. KayaBalığıKaya

KayaBalığıKaya Daimi Üye

Sadece kamış mı makine de önemli bu durumda. Devri yüksek ve hafif bir makine işinizi oldukça kolaylaştırır. Artı bide denge olayı var, yani makine kamışın ağırlık uyumu ki bu bile yorgunluk üzerinde çok önemli bir etkendir. Dengesiz bir kombinasyonla oldukça yorulursunuz. Benim şimdiye kadar tecrübe ettiğim en dengeli ve hafif kombinasyon 6.2.1 devirli shimano sahara ve 2 parça shimano catana 2.40 10 - 30 mh di. Çok güzel wtd yapılır ve oldukça dengeli ve yormayan bir takımdır.
    Uluç iyi günler diler.

8. eczserkan

eczserkan Üye

Uzunca süre okuma v sistem 2.70 (10-35) kullandım sonra onu yedekte tutarak catana cx 2.40(10-30) telespine geçtim (boyum1.90) catana kuş gibi geldi cx olduğu için vibrasyona daha hakimim . Bence boyunuzu,avlandığınız meralarıda düşünerek elinizdekinden farklı boy ve atarda bir kamış bakın.yakın çevrenizde arkaşlarınızın kamışlarınıda bir deneyin çok yardımcı olur

9. Emir Şengezer

Emir Şengezer Daimi Üye

10. HAWG

HAWG Üye

shimano beastmaster seabass 2.40 7-35gr. ya da shimano yasei seabass 2.40 7-35 tavsiye edebilirim.yasei 156 gr. beastmaster 164 gr. ve kullanılan malzemelerde ufak farklar olasa da biri diğerini pek aratmaz.hassasiyet olarak her ne kadar medium olsa da piyasa da ki bir çok medium kamıştan bir kaç tık daha sertlerdir diyebilirim.Ayrıca her iki model de de kullanılan klavuzlar çift ayak ile desteklenmişler.

11. müthişaman

müthişaman Daimi Üye

WTD çalışmak için sert kamışlar daha ideal;ancak kamış sertleştikçe atar/aksiyon değerleri de artmaya,
    hafif yemlerde atış menzilinin düşerek avcı için dezavantaja dönüşecek durumlar ortaya çıkmakta.
    Bazı düşük atar/aksiyon değerine sahip kamışlarda esneme noktası şaşırtıcı bir şekilde kamışın ucuna doğru ilerleyebiliyor.
    Kullandığımız çubuk/kamış ne kadar uçtan esnerse WTD'de bizim için avantaj oluşturur.Fakat bu avantaj atış eriminin kısalması sonucunu da doğurur.
    Atarken esneklik kazanan çekerken ağır ve sert bir karekter kazanan bir kamış icat olmadığı için birden fazla kamış edinerek bunu aşmak olası.
    Kamışların esneme noktaları ve güçlerini ifade eden harf sembolleri bize yardımcı olabilir:
    Power:(Atış karekteri,Atar değeri)
    UL - Ultra-Light
    (Çok hafif)
    L - Light
    (Hafif)
    ML - Med/Light
    (Orta Hafif)
    M - Medium
    (Orta)
    MH - Medium Heavy
    (Orta ağır)
    H - Heavy
    (Ağır)
    XH - Extra Heavy
    (Ekstra ağır)
    UH - Ultra Heavy
    (Çok Ağır)
    Action:(Esneme noktası)
    Slow
    (Yavaş/ Orta kısmının altından,sapa yakın seviyelerden esneyen kamışlar için.)
    Moderate
    (Orta/Ortaya yakın bölgeden esneyen kamışlar)
    Fast
    (Hızlı/Uç kısma yakın bölgeden esneyen kamışlar)
    Extra Fast
    (Çok hızlı/Neredeyse hiç esnemeyen kamışlar)

Elimde değişik hız ve esneme kabiliyetine sahip altıdan fazla kamış mevcut.
    Bunlar 5-25'ten başlayıp 20-60'a kadar esneklik gösteren kamışlar.
    İki parçalı kamışlar aynı boy ve esneklikteki telespin kamışlara göre daha hızlı ve WTD'ye yatkın.
    WTD'de daha verimli olmasını istiyorsanız aynı boy ve esneme kabiliyetine(atar değerine)
    sahip telespin ve parçalı kamışlardan iki parçalı olanı tercih ederek kendiniz için avantaj oluşturabilirsiniz.
    Bu avantaj metrelerce olmayacak,aradaki farkı hissettirecek derecede olacaktır.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 18 Şubat 2013