Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

x kg çekerli misinayla atılabilecek maksimum kurşun ağırlığı y=?

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı ve Uygulamalı Teknikleri' kısmında adbakt tarafından paylaşıldı.

1. adbakt

adbakt Aktif Üye

Arkadaşlar merhaba
    100-220 gr arası çeşitli kurşunları, tamamen abanarak atarken misinaya/ipe güvenmeniz için çekerinin kaç olması gerekir?
    Ben arada tutturamayıp patlatıyorum.
    (Mesela 100-125-150-175-200-220 gramlar için... hangisini çok kullanıyorsanız)

----------------------------------------
    Gelen Cevaplardan:

Patlamalar :)
    -0.26 mm Mono Trabbuco esnek sazan misinası (7 Kg çekerli) : 112 gram uzun mesafe sazan kurşunuyla abanınca patladı.
    -0.37 Powerline: 220 atabiliyor fakat uzun ömürlü olmuyor. Belli bir süre sonra patlıyor.

200 gr

-0.37 Powerline: Sorunsuz kullanılıyor

220 gr

-0.25 kendo 8x braid. 220gr da abanarak dayanıyor.

Son düzenleme: 17 Aralık 2014
  2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. anton

anton Aktif Üye

0.25 kendo 8x braid. 220gr da abanarak dayanıyor. 0.37 Powerline 220 atabiliyor fakat uzun ömürlü olmuyor. Belli bir süre sonra patlıyor.

adbakt bunu beğendi.
  4. Burak Kızılırmak

Burak Kızılırmak Daimi Üye

Geçen hafta sonu aceleyle bir takım yapmıştım. Bölgede bulunan bir avcının hocam burada solucan çıkıyor az eşele kaz bulursan onu tak demesi üzerine suyun kenarındaki taşların altını kazdım. Buldugum solucanı iri bir iğneyle birlikte malesef o an elimde olan 0.26 mm olan 7 Kg çekerli mono trabbuco esnek sazan misinasınyla hazırladım. 112 gram uzun mesafe sazan kurşunuyla abaninca patlattım.

Sonrası mı?

Giden kurşunu ve o kadar uğraşarak bulduğum solucan takılı takımın suya düşmesini elimde oltayla üzüntüyle izledim :-(

Uzun bir süre bana hiç düşmeyecek gibi geldi bir daha dönleyecek bir yolcu edasıyla takımıma veda ederken giden yeme mi yanayım, kursuna ve iğneye mi yanayım yoksa o oltaya vurabilecek balığa mi üzüleyim bilemedim.

Sonra bir daha aceleyle takım hazırlamama kararı aldım.:) iyi bir ders oldu.

adbakt ve coner bunu beğendi.
  5. sessizdenizci

sessizdenizci Daimi Üye

Kutuların üstünde çekeri kg veya lb değeri yazar. (1 lb = 0.453 592 37 kilogram)
    Misinayı koparan ağırlığı hesaplamada yer çekimini ağırlığını kullanıyorlar. Buradan kuvveti şöyle çıkarabiliriz; F=m*g
    Burada;
    F: Kuvvet (Nevton)
    m: Kütle (Kg)
    g: yerçekimi ivmesi 9.8m/sn2 (Kolay hesaplama için 10 alınabilir)

Şimdi misina kutusunda 4kg yazan bir misina ile 4*10=40 Nevtonluk kuvveti çekebiliriz. Ama atış anında yer çekimi ivmesi geçerli değil, kamış ucunun ivmesi geçerli.
    (İvme : Hızın zamana göre değişimi, yani bir zaman dilimi içinde ne kadar hızlandırdığınız.)

Örneğin 1 saniye içinde duran kurşunu 30metre/saniye hıza çıkarıyorsanız ivmelendirmeniz 30m/sn2 dir. Ve kurşununuz 200gram ise misinaya uygulanan kuvvet=30*0.2=6kg (kutuda 4kg yazıyordu - misina patladı:) )

Tabi burada verdiğim 1sn ve 30metre/saniye gibi rakamlar kafadan atma - örnek amaçlı. Şimdi gelelim bu ivmelenmeyi nasıl hesaplarız. Çok hassas bir gözlemle kamışı kaç saniyede (veya milisaniyede) hareket ettiriyorsunuz - Duruş konumundan kurşunun fırlayıp gitme konumuna kadar. Buna "t" diyelim.
    Sonra bu atış için kamışın ucu ne kadar yol kat etti, bunu ölçelim buda "x" olsun. İvmelenme=2*X/(t2)
    Yani kamış ucunun kat ettiği mesafenin iki katı bölü zamanın karesi. Not tüm birimler metre ve saniye cinsinden olacak. Buradan hesapladığınız ivmelenme değerini kurşun ağırlığı ile çarpın (Kg cinsinden) sonuç olarak uyguladığınız kuvveti bulursunuz.

İnşallah rakamlarla kafanızı çok karıştırmamışımdır :):)

Hepinize iyi avlar.

syner, adbakt, cengiz coşkun ve 4 kişi daha bunu beğendi.
  6. Burak Kızılırmak

Burak Kızılırmak Daimi Üye

Eline sağlık çok güzel bilgiler ancak sahsen ben bu kadar hesapla ugrasacagima 3 kuruş fazla verip kaliteye geçerim daha iyi

sessizdenizci bunu beğendi.
  7. Mesut1903

Mesut1903 Daimi Üye

Abi ben bu kadar hesabı yapana kadar millet valığı alıp gitmiş olur. :)

sessizdenizci bunu beğendi.
  8. Selahattin

Selahattin Moderatör Yönetici

Boğazda yapılacak en mantıklı şey şoklama , 0,35- 0,40 bir misina ile, ana beden de 0.12-0.16 arası bir ip, böylece atış erimi de düşmüyor..

levent31 bunu beğendi.
  9. anton

anton Aktif Üye

hesaplamalar güzel fakat biraz örneklerle güçlendirmek gerek. Burdaki asıl ölçü kullanıcı tecrübeleri olacaktır. 0.37 powerline misina 200gr kurşunla çaparide sorunsuz çalışabiliyor. Ayrıca dibi takan yerler için kalın ip misina kullanmaya başladım. Dibe takınca şoktan patlamıyor. Ne varsa söküp getiriyor. Tabi atışlar biraz kısa düşüyor.

adbakt ve Mesut1903 bunu beğendi.
  10. anton

anton Aktif Üye

yedek kafada ise 0.14mm ince örgüye 0.25 ip şok. Balık çok açıkta olursa yedek kafaya geçiyorum.

adbakt ve Mesut1903 bunu beğendi.
  11. adbakt

adbakt Aktif Üye

Takıldığında kaşık/rapala/takım vs gidiyor; şok genelde kurtuluyor, ama yine de bazen şok'tan patlamasını ben tercih ediyorum aslında. Çünkü bazen çok uzakta takılıyor. Bu durumda şok'tan patlarsa bari ipi kurtarmış olurum diye düşünüyorum. Bu gün uzakta takıldı ve neyse ki patlamadı; 40 santimlik bir metal çubuk çektim :) Limit üstü olduğu için alıkoydum :)

Yavuz Aydın ve anton bunu beğendi.