Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

YAĞMURLA GELEN PAŞALAR

Konu, 'Balık Avı ile İlgili Fotoğraflı Av Hikayeleri' kısmında CAHİT ACUN tarafından paylaşıldı.

1. CAHİT ACUN

CAHİT ACUN Daimi Üye

Yine yağmur var.Hava dolu dolu.Bulutlar yine simsiyah.Ama çare yok.Gideceğim,sırılsıklam olacağımı bile bile..Giysilerim Istanbul’da unutuldu,ne yazık ki..Ne olursa olsun deyip,yola koyuldum.Av merama geldiğimde ileride yine birisinin olta attığını gördüm.Ama bu sefer ben gitmedim,o geldi.”Çok şükür bir insan yüzü gördüm,yahu”dedi bu yaşlı amcam.Tanıştık.Sonra devam etti.”uzun zamandır avlanıyorum beyim,ama çok verimsiz bir yer burası..O kadar olta attım,bir tane olsun oltama takılmadı..Şans işte” deyip oltasını yine salladı.İşte hepimizin ders çıkaracağı bir durumla karşılaşmıştım.Dün aynı yerde iki kocaman levreği burada avlayan bendim.. ”hangi balığa atıyorsun” dediğimde”Neye olursa” diye cevap verince amcamın pek bilinçli bir avcı olmadığına karar verdim.Sonra”ileride bir liman var.Burada Levrek-mevrek yok,beyim.Boşuna atma! Oraya git!”dedi.İşte bir ders daha.Bu tip konuşmalar sizi aldatmasın.İnandığınız o meradan sizi vazgeçirmesin.Azminizi bitirmesin sakın.Devam edin ve merayı iyice tanımaya çalışın.Azminiz ve sabrınız sizi her zaman başarıya götürecektir,unutmayın!Ben böyle yaptım ve hep kazandım.Yeterki azimli olun.Sabrınızı sınayın.
    Oltalarımı açtım ve ilk atışımı yaptım.Daha sonra diğerlerini.Bir saat sonra amcam yine yanıma geldi ve “ben sana dedim beyim,burada bir şey yok diye” dedi ve rapalalarıma bakmak istedi.İzin verdim.O bakarken müthiş bindirme geldi.Balık çok kuvvetliydi.Belliki iri bir Levrek.Amcamın gözleri faltaşı gibi açıldı.”ne oluyor beyim,oltan mı takıldı”deyince gülmeye başladım.”Hayır oltamın ucunda kocaman bir Levrek var”dedim.Bana “Emin misin? Karıştırmayasın”deyince amcamı öpesim geldi.Amcam ilginç bir kişilik ama çok sevimli.Hani tonton cinsinden.İnsan kızamıyor.Neyse uzun bir uğraştan sonra Levreği kıyıya getirmeyi başardım.Amcam berbat bir vaziyette” çok şanslı bir adamsın.İlk defa burada Levrek görüyorum.Tarihe geçtin evlat”deyip uzaklaştı.İnanıyorum ki burada ne Levrekler avlanmıştır.Ne maceralar yaşanmıştır.Ne mangallar yakılmış,ne rakılar içilmiştir.Ne sevinçler,ne üzüntüler yaşanmıştır.Ah be amcam..
    Bu levrek’ten sonra yağmurla birlikte avım devam etti.Islandım.Sırıl sıklam oldum.Ama avımdan vazgeçmedim.İkincisi,peşinden üçüncüsü geldi.Zevkin doruk noktası işte buydu.Bende bu zevki çok çok hakederek yaşadım.Allahım hepinize yaşatsın bu muhteşem avı..

KULLANILAN TAKIM….

KAMIŞ….OKUMA HELLOS 2.40 m 10-35 ATARLI

MAKİNA..SHİMANO EXAGE 2500 FD

İP MİSİNA..POWER PRO 0.13mm

RAPALA..SAVAGE-GEAR PANIC PREY 13.5 CM 26 GRAM

KISA NOTLAR…..

1.Levrek avlarınızda gittiğiniz merayı çok iyi tanıyınız.Taşlık,kırmalık,çayırlık yerler yerine,yem balıklarının çok olduğu bölgeleri tercih ediniz.

2.Levrek avlarınızda,gagalı rapalardan çok,gagasız yani su üstü rapalaları tercih ediniz.Çok daha cezbedici ve etkilidir.

3.Levrek kamışlarınızı alırken en uç noktadaki halkanın bir klipsin geçebileceği genişlikte olmasına dikkat ediniz.Aksi halde makinanızı temizlemek istediğinizde klipse bağlı ipi her defasında kesmek zorunda kalırsınız.Buda hep ip misina kaybı demektir.

4.Makina ve kamışınızı her avdan sonra tuzlu sudan arındırmak için yıkayıp,temizleyiniz.

5.Rapala alırken rapala iğnelerinin damaklı olmasına dikkat ediniz.İğneleriniz damaklı değilse,Levreği kaçırma riskiniz çok yüksektir.

6.Makinanıza ipi sararken ıslak ve sıkı sarınız.Bu sıkı ve ıslak sarım atışlarınızda ipin halkalardan kolay çıkmasını sağlayacaktır.

7.Levrek avlarınızda rapalanızı uzağa atabilmek için,ipinizin ince,rapalanızın ağır olmasına özen gösteriniz.

8.Levrek avlarınızda,sahilde avlanıyorsanız,belli bir yerde sabit kalmayınız.Olta attığınız süre15 dakikadan fazla olmamalıdır.Gezip avlanınız.

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. Lüferman

Lüferman Aktif Üye

Tebrikler Cahit abi çok faydalı bilgiler. Suların durgun olduğu bir sahilde levrek alma şansımız yüksek midir? Yoksa aynı yer için çalkantılı günleri mi beklemek gerekir.

4. spindoctor

spindoctor Aktif Üye

Cahit abi şahane bir av olmuş maşallahın var Allah nazardan saklasın, avların daim olsun tebrik ederim...

5. scorpion26

scorpion26 Daimi Üye

Şahane bir av, şahane roman tadında bir anlatım. Tebrikler ve teşekkürler Cahit abi.

6. CAHİT ACUN

CAHİT ACUN Daimi Üye

Resimdeki Levrekler durgun suda alınmıştır.
    Suların durgun olduğu bir sahilde Levrek avlama şansın, o alandaki yem balıklarının var olmasıyla yükselir.Bir ikincisi de rapala seçimi ve aksiyonların çok iyi verilmesidir.

Şansın bol olsun...

7. CAHİT ACUN

CAHİT ACUN Daimi Üye

Bana katıldığın ve paylaştığın için teşekkür ederim.Beyendiğin içinde çok mutlu oldum.Sanada inşallah trofeleri nasip olur.Sağlıcakla kal..

8. CAHİT ACUN

CAHİT ACUN Daimi Üye

Teşekkürler ediyorum ve gönülden sevgilerimi gönderiyorum.Herşey gönlünce olsun..

spindoctor bunu beğendi.
  9. cruel-24

cruel-24 Aktif Üye

tebrik ederim abi harikasın gene...

10. adbakt

adbakt Aktif Üye

3.madde için ben şöyle bir çözüm kullanıyorum.

11. ErdalYildiz

ErdalYildiz Aktif Üye

Tebrikler Cahit Abi. Levrekler oltana atlamak için can atıyor bu aralar.