Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Yalova Sahili Kefal Günlüğü

Konu, 'Balık Avı ile İlgili Fotoğraflı Av Hikayeleri' kısmında mustaga tarafından paylaşıldı.

1. mustaga

mustaga Yeni Üye

Merhabalar, aranıza yeni katıldım. Farkı balık avlarına çıkmış olmama rağmen yakalama zorluğu açısından olsun vs. nedenlerden dolayı kefal avına merakım uzun süredir devam ediyordu. Araştırdığım kadarıyla bir çok yöntem denedim ve bu yöntemlerde bir türlü yeterli randımanı alamadım. Bütün gün uğraşıp en fazla 3 balıkla eve dönerdim. Geçen gün sahilde bir abimin ikili iğne tekniğinde kısmen kendi yapımı farklı şamandıra sistemini gördüm ve evde o şekilde bir olta hazırladım. Farklı şamandıra sistemi dediğim sistem de şu işe yarıyor. Balık yeme vurduğunda şamandıranın battığını ve veya hareketini zamanında görerek zamanında tasmalayıp başarı ihtimalini artırıyor. Aslında benim de en büyük handikapım buydu.

Yeni hazırladığım oltamla büyük bir heyecanla 19.09.2013 Perşembe günü öğleden sonra kefal avına çıktım. Şaşılacak şekilde işe yarayan bu yöntemle çok keyifli bir av geçirdim. Sabahtan akşama kadar sarma atat abilerim hiç tutamazlarken ben 5 saatte 9 tane aldım. Balıkların fotoğrafı da aşağıda. Herkese en az böyle güzel avlar dilerim. Haydi rast gele.. :)

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. hasandh

hasandh Aktif Üye

tebrik ederim güzel av. Yapmış olduğun takımı daha ayrınıtlı bir şekilde yazarsan ve de resmini koyarsan iyi olur teşekkürler...

4. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Tebrikler
    Avın sayı açısından oldukça başarılı.

5. Mert Yılmaz

Mert Yılmaz Daimi Üye

Tebrik ederim.Bende takımı merak ettim.Fotoğrafını yüklermisin.

6. hızır şeref gültekin

hızır şeref gültekin Daimi Üye

merhaba hoşgeldiniz :) o abi nin adı şenol veya şeref mi ? iki kardeşler yaşça 38 42 olmaları gerek ama çocukluktan beridir o sahillerin çocuklarıdırlar eğer o kimseler ise onlar iki şamandralı iki saçaklı takım kullanıyorlardı :)

7. Nefrelius

Nefrelius Yeni Üye

Eğer yalova/merkez'de ve badgodes veya eski gondolun arkası civarında yapıldıysa bu av görülen kişiler ben ve diğer 2 arkadaşım olabiliriz.
    Kısmen kendimize has olta bağlama şekli ile denildiği gibi bütün gün sarma atanlardan katkat fazla kefal tutmaktayız ki hatta yalova merkezde bizden fazla kefal tutan olduğunuda sanmıyorum.

Olta şekli ise şöyle.
    5 gramlık içi su doldurulan fosforlu yeşil renkte orta boy şamandra arkasından 50 cm beden iner. Bu 50 cm sonunda genelde lüfer için kullanılan parlak köpügün 3/2 si kadar kesilir ve kesilen kısım bedene geçirilip kürdanla sıkıştırılır.Ardından cok ufak bir fırdöndü baglanır ve bu fırdöndüden sonra 20 cm lik 1 köstek sallandırılır yanınada 10 cmlik baska bir köstek.. İğneler 8 numara misina Balza k9 0,18 lik.

Yakup Ahmet Yıldırım.

Yalovada kefal avlamak isteyen ulaşabilir :)

DİPNOT: Yalovada herkez kefal'e b*klu kefal der ama kulaklarında sarı benekleri olan kefaller gayet lezzetli ve güzel balıklar.Bu tarz cahil yorumlara kulak asmamanız dileğiyle.Ayrıca kefalde av sınırı olmadıgını herkez biliyor torbacılık muhabbetiyle arkadaşın konusuda kirlenmesin ben örnek resim gösterdim.

8. menopiko

menopiko Aktif Üye

Maşallah ama göze çok geliyorlar gibime geliyor. Av limiti nedir bilemiyorum tebliğe bakmak gerek ama göz limitine uymadığı kesin...

9. Nefrelius

Nefrelius Yeni Üye

Aslında tek bir kişinin tuttugu balık olarak bakılırsa cok denecek miktarda bir balık fakat biz bunları 2 kişi tuttuk ve 1 kişinin ailesi 6 diğerininde 5 kişilik.. Hali hazırda komşularda nasibini alınca okadarda cok miktar degil :D Boyut olarakta hep 1 karış üstü balıklar

10. Selahattin

Selahattin Moderatör Yönetici

Hey maşallah hayatım boyunca bu sayfadaki kadar kefali bir arada görmedim desem yalan olmaz :D

11. Emir Şengezer

Emir Şengezer Daimi Üye

Güzel avlar. Takımda su üstünde duran 2 şamandıra ve 2. şamandıradan inen 2 köstek var doğru değil mi? Yem olarak ne kullanıyorsunuz ?