Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Yamaha 25 HP 4 zamanlı tekleme sorunu

Konu, 'Tekne ve Motor Bakımı' kısmında onat tarafından paylaşıldı.

1. onat

onat Üye

Merhaba arkadaşlar. Motoru ikinci el aldım. 2014 model yamaha. Alırken karada çalıştırdık sorun yoktu ancak bugün itibarı denize indiğimde motorda düşük devirde tekleme veya gaz yememe gibi bir sorunla karşılaştım.
    Motorun ilk çalışmasında problem yok. Hemen marş alıyor, vitese takıp gitmeye başladığınızda düşük süratlerde ( 6-10 km ) motor arada sendeliyormuş gibi bir ses ve hareket ediyor. Bu sürekli değil belli aralıklarla oluşuyor ( 30 sn de bir gibi ) Ancak bu esnada stop etme gibi birşey de yok. Motoru yüksek devre aldığınızda hiç bir sorun olmadan kesintisiz ivmeleniyor. Tabi böyle bir motorla denize çıkmak tedirgin ediyor insanı. Bilgi sahibi arkadaşların önerilerini beklerim.

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. Lüfer53

Lüfer53 Aktif Üye

4. mutlu1754

mutlu1754 Aktif Üye

Ben öncelikle söylemem gerekir ki arabalara ilgim var o nedenle yardfımcı olabildiğimce olmaya çalışacağım. Motorunuzda üfleme olabilir ve bu nedenle motor pislik atar genelde sarı bişey olur ve buda havayı engeller. Havayı engellediği içinde gaz yemez. Tahminimce böyle bir arıza vardır. Tamire götürürseniz sebebinin ne olduğunu ve nasıl tamir ettiklerini özelden veya bu konuda söylerseniz memnun olurum. Hayırlı bayramlar

5. Ogiveogi

Ogiveogi Daimi Üye

Sadece tahmin olarak söylüyorum karbüratör pislik almış olabilir geçen sene. Buna benzer bi sorun yaşadığımda conta patlamıştı

6. night fisher

night fisher Aktif Üye

Bujileri değiştir,ateşleme problemin var hallolmazsa,bobin (beyin) değişecek.

7. mutlu1754

mutlu1754 Aktif Üye

aynen. Beninm dediğim gibi arabalardada aynısı oluyor. Daha fazla yaptırmassan patlatma yapıyor. Bir kere patlatma yapınca bi kaç kere daha patlatıyo ve motor yaptırman gerekiyor.

8. onat

onat Üye

Konuya ilgi gösteren arkadaşlara teşekkür ederim. Şimdi motor servisiyle görüştüm. Düşük devirlerde bu problem hava ayarsızlığı nedeniyle olur dedi. Başka bir servisle de konuşacağım.

Kıssadan hisse: Motor denizde test edilir :)

9. mutlu1754

mutlu1754 Aktif Üye

lütfen yapılınca sorunu ve nasıl yapıldığını özelden veya konuya yazar mısınız?

10. AngelandteaR

AngelandteaR Aktif Üye

@onat galiba sorun devam etmektedir. Sorun çözülmüşse eğer nasıl olduğunu yazarsanız konunun ucu açık kalmaz bilgi paylaşılınca amacına ulaşırmış.

11. onat

onat Üye

Merhaba arkadaşlar. Motorumla ilgili sorun çözülmüş durumda. Şu anda motor saat gibi çalışıyor. Evet, sorunun çözümü basit. 2 adet buji ve benzin filtresinin değişimi, karbüratörün temizlenmesi, yeni yapılan hava ve rolanti ayarı. Tüm titreşim ve teklemeler giti. Arkadaşlara tavsiyem bu tür bakımlarda özellikle buji ve benzin filtrelerini mutlaka değiştirmeleri. Çıkanlara bakıp idare eder demeyin lütfen. Zaten ucuz sarf malzemesi. Bu arada bujileri iç piyasadan, benzin filtresini ise Aliexpress üzerinden aldım. Toplamda Karbüratör temizliği içinse 50 tl maliyetim oldu. Herkese çok selamlar.

coner ve Mehmet Fatih bunu beğendi.