Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Yardım ricası

Konu, 'Hobiler' kısmında kefalci tarafından paylaşıldı.

1. kefalci

kefalci Aktif Üye

Aranızda ziraatçi , veya aşagıdaki konu hakkında bilgisi olan ?

1- evde su içinde süs bitkisi olarak yetiştirilen kısa boydaki bambu bitkisi için uzun vadede kompoze sıvı vs gübre gerekirm ? gerekirse ne veriyorsunuz yoksa sedece su ile mi yaşamını devam ettiriyor

2-malumunuzdur rahmetli büyüklerimizin mezarına ektiğimiz bitkiler için sıklıkla gidip sulama imkanı olmuyor , bu durumda yüzeyin bir miktar altına su jeli - perlit - veya volkanik su tutcu taş vs malzeme koysak , bu işlemi nasıl yaparız ne miktarda nerden temin ederiz.. kaç paradır .. detaylı bilgi...

teşekkürlerimle..

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. TEKNOTURK

TEKNOTURK Aktif Üye

Muvaffak Abi merhaba,

Sıvı bitki yemi az miktarda kullanılabiliyor tahminimce bambularda. Sana tavsiyem agaclar.net adresli foruma'da sorman bu konuyu. Her türlü bitki için neler neler tartışıyorlar insan hayret ediyor. Hemen cevap vereceklerdir tüm detayı ile.

Ben de tohum topladığım ve pencere önünde fesleğen v.b. yetiştirdiğim için merak edip dahil olmuştum foruma. Şimdi sadece limon ağacım var saksıda, onu yetiştirmeye çalışıyorum :)

4. onder

onder Aktif Üye

Muvaffak ağabey selam;
    Şanslı bambu bizim evde senelerden beridir duruyor öyle, hanım arada bir üstüne su ekler. Onun dışında bir şey yapmaz, loş bir ortamda da durur ama bir şey olmadı şu güne kadar. Gübre vermek istersen link bu işini görecektir. Bir bitkinin yetişmesi için gereken her türlü malzeme var içerisinde. Diğer soruna gelince, eğer gelişmiş köklü, çok yıllık bir bitki ektiyseniz mezarın başına, pek sulama istemez, çünkü toprakta buharlaşmadan kalan kapiler (toprak gözenekleri arasında kalan) su ve sabah düşen çiğ, kırağı, sis, iklime bağlı olarak havadaki nem gibi doğa olaylarından ötürü bitkiler gerekli nemi alırlar (örneğin: Ben işim gereği sık sık arap yarım adasına giderim, oralarda bazı akşamlar o kadar nem olur ki havada, eğer arabada klima çalışıyorsa ve cama üflüyorsa silecek çalıştırmak zorunda kalırsınız işte bitkiler de bu suyu kullanırlar. Mevla belki yağmur vermemiş ama böyle bir mucize vermiş oralara da). Normal sudan ziyade kapiler su daha faydalı ve ulaşılması kolay olur bitki açısından. Üst katman toprağın kuru olması demek altın kuru olacağı anlamına gelmez, yerin bir 40 cm altında bitki istediği suyu kökleri vasıtasıyla alacaktır. Ama yine de bir şey de katmak isterseniz bana göre kil eklemeniz hem maliyet hem de su tutuculuğu açısından daha tatminkar olacaktır kanaatindeyim ki geçen senelerde benim çalıştığım bölgeye bir gölet kazıldı. Buranın tabanına da sadece kil döktüler öyle su tutmaya başladı. Bendeki bu bilgiler en az 7 senelik olduğu için zaman içerisinde değişiklik olmuş olabilir. Umarım biraz olsun yardımı dokunur verdiğim bilgilerin. Saygılarımla.