Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

yardım

Konu, 'Makineler, Olta Makaraları Özellikleriyle Açıklamaları' kısmında exxper tarafından paylaşıldı.

1. exxper

exxper Daimi Üye

makinelerdeki devir oranı (4.7.1) bu rakamlar neyi anlatıyor, yada en iyi devir oranı hangisidir, veya hiç bir önemi yokmu :confused:

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. Sökeli

Sökeli Aktif Üye

Neyi anlatıyor ? 1 makinanın kolunun 1 tur çevrilmesini, 7 iç dişlinin tur sayısını, 4 kafanın tur sayısını anlatıyor,

Yani kısaca örnekleme yaparsak 4-1-1 kafanın daha agır dönmesi büyük balığı çekerken kolunuzun yorulmasını önlüyor,

5-1-1 kafanın 1 tur daha fazla dönmesini saglıyor bu da daha küçük boyda balıgı kıyıya veya tekneye daha çabuk almanızı sağlıyor,

Markaların ve makinaların tur sayısı çok değişkendir, 3-7-1, 4-6-1, 4-2-1,
    6,2,1 vs.vs gider

Kendimden örnek verirsem 4-1-1, 4-2-1 turlu kullanıyorum kısacası bu kişinin makinayı kullanma alışkanlığına bağlıdır, fakat düşük turlu agır bir makinayı at-çekte kullanmaya kalkarsanız iş değişir bu defa agır turlu bir makina ile sahteye gerekli aksiyonu veremezsiniz o halde ne yapmamız lazım 6-2-1, 5-1-1 gibi yüksek turlu makina kullanmanız lazım bu defa da bana abi yüksek turlu makinada büyük balık çekersen kolun yorulur demiştin peki ben büyük balık yakaladım ne olacak diyebilirsin o zamanda farklı bir sistem izleyeceksin gücü, bilek, kamış ve makina üçlüsüne dagıtarak çekeceksin sorun olmayacak bu nasıl olur kişi bu yetenegi zamanla kendi, kendine kazanır balık kaçırırsın neyi yanlış yaptım kaçtı, misinayı kopardı neyi yanlış yaptım kaçtı gibi bunlarda kendi aralarında farklı metodlara dayanır ve bunlar zamanla ögrenilir.