Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Yardımınıza ihtiyacım var.

Konu, 'Balık Avı ile İlgili Fotoğraflı Av Hikayeleri' kısmında BESYO tarafından paylaşıldı.

1. BESYO

BESYO Yeni Üye

Herkese iyi akşamlar.gece at çek ( kofana avı) başarı oranı nedir aceba? Ben hep sabaha karşı ve akşam üstü avlanıyorum.Biraz araştırdım gece de kofana vs. alanlar olduğunu okudum.Bu konuda yardımlarınızı bekliyorum acil.

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. γavuz

γavuz Daimi Üye

vallahi spinde yani at çekde kofana direk şansa bağlı.. desen lüfer veya koruk filen şansın daha yüksek diyebilirim
    balık akın ediyo şimdi karadenizden şansını arttırmak için karadenizin boğaza giriş taraflarında spin yapman

4. BESYO

BESYO Yeni Üye

Ben akdenizdeyim. kofana lüfer çatal kuyruk var avlandıgım yerde.Gece randıman alır mıyım aceba

Ogiveogi bunu beğendi.
  5. γavuz

γavuz Daimi Üye

ooo özür.. alışmışız istanbuldan arklarla konuşmaya
    hmm abi o zaman sana şöle bi tiyo verim parçalanmış balık bul biryerlerden koy bi çorabın içine veya nebilim bezde olabilir avlandıgın yere suya degecek şekilde as onu sonra aradan 20-25 dk sonra başla avlanmaya eğerki bir kaç km karede balık varsa emin ol yanaşır kıyıya birde bu avı sabah karşı yaparsan daha verimli olur kanaatindeyim.. bu arada kullandıgın rapalaları iyi seçde arkası iyi sallasın vede acık renkli olsun

6. BESYO

BESYO Yeni Üye

Çok tşklr.

7. emrah3305

emrah3305 Aktif Üye

Özür dileyerek amacimin tartışma yaratmak olmadığını ve doğru bilgi paylaşımı olduğunu belirtmek isterim.yavuz abicim beni yanlış anlamzsan sevinirim .huseyin abicim lüfer levrek ve kofana gibi avcı balıklar görerek avlanan baliklardir .file tarzı koku yayma işlemi çok başarılı olmaz çünkü bu balıklar lesci baliklar değildir .ikincisi kokuyu tatlı suda o dediğiniz alanlara yayabilirsiniz .akdeniz gibi tuzlu sularda kokuyu tuz absorbe eder .ya yilmaz yani örnek biraz kimya ya giriyor ama evde elinizi yikadiginiz sıvı sabunla evde tatlı suda aldığınız kopuk oranının yarısını akdeniz in suyunda kopurtemezsiniz.birde koku duyarlı balıkların hepsi bıyık turu organlari vardır .yayın balığı gelincik gibi bu yöntem genelde turna avında kullanılır .tatlı suda .akdeniz de sahte seçimi kızıla yakın ve kemik beyazı sahte ler en verimli olanlaridir.bunlardan sonra limon renkleride is yapar sahtenizin 12 13 cm olmasına özen göster.huseyin abim en verimli si 13 cm dir.kumluk alanlarda kofanayi daha fazla bulabilirsin kaya kum birleşimi yerlerde balık çeşidini arttırmış olursun.13 cm üzerine çıkma.balık kaçırma konusuna gelince ozel den yazdım hemşerim olarak görüşmek isterim huseyin abim .bende ayın 7 sinden 10 una kadar mersin de bir av turu yapacağım .eee nede olsa memleket denizi bir başka ..

eylmz ve YEKTA bunu beğendi.
  8. milanur

milanur Aktif Üye

lüfer balığı genelde kofana mertebesine eriştikten sonra tek veya ikil üçlü gruplar halinde gezer. Sırtı kara mertebesine ulaşınca ise artık tamamen tek gezer bunun anlamı şans işi olmasıdır biraz. avlandığınız merada var ise ve zamanı ise ve stres de değil ise balık atlayacaktır. Rastgele tabirine uyan bir balıktır ama genelde aksatmadan gezdiği meralar vardır devamlı yokladığı meraları bilirseniz şansınızı artırırsınız ancak gezici bir balıktır bir merada günlerce kalmaz hatta bir gün içinde bir çok merayı dolaşır gece av iyi av verir. Su üstü pencil kullanmanızı öneririm gece için kalama kapalı avlanmasında fayda vardır bu yüzden güçlü drag ister.

Kısacası
    güçlü draglı bir spin makine ile kapalı drag
    pencil sahte (biraz yanar dönerli olursa iyidir gece için)
    İyi bir PE misina (yarım metre çelik işi garantiye alır ama balığa kuyryktan girdiği için tercih edilmeyebilir ancak pencil sahtelerde ip kesme oranı yüksektir tercih sizin)
    birde sahte çekişiniz dur kalk olmalı
    avlak seçimide tatlı su ağızları kayalıkla buluştuğu yerler idealdir

Rastgelsin

9. emrah3305

emrah3305 Aktif Üye

Walla abi mersinliyim göksu nehri ağzında çok ispendek levrek avladim ama kofanaya hiç denk gelmedim.daha çok kizkalesi tarafında susanoglu tarafında çıkıyor .ayriyetten kalama ayarı iyi yapılırsa kamista doğru tutulursa misina patlamaz 50 tl lik setle 10 kg vatoz çekti arkadaşım .balık hiçbir zaman oltaya takıldıktan sonra ağırlığının üstünde ve kendi agirliginda kuvvet uygulayamaz oltaya ve makinanın kalama kuvveti ornegin 6.5 kg ise 2 kg kadarda kamistan yardım alınabilir kalama kapalı olunca kamış iyice s şeklini alacağı için kalama ise yaramaz hale gelip bütün yük suda kalan kısma binecektir.bu balığı kıyıya almanın en doğru yolu balığı sisirmektir kalamadan ip bosalirken siz sarmaya calisirsaniz yine misna büyük ihtimal patlar kamışı levrek te dimdik lüfer kofanada suyun altına sokabiliyosaniz ikinci halkasına kadar en iyi pozisyon budur.balik yoruldukca kalamayi gevsetmeniz gerekir .levrek avında arkadaşlarımın başına çok gelmiştir kalama ayarını balığı kepceye alana kadar unutup kalama sert kalıp balık yorulduğu halde avciyi gördüğü zaman son kalan iki hamlesini yapıp kalama açılmadığı için iğneyi yamultup giden sahte yi koparıp giden balikalrimiz oldu.yani 6.5 kg kalama kuvveti olan bir makinayla 9 10 kg lik bir balığı çok rahat alabilirsiniz fakat işi biliyorsanız .saygılarımla.

10. milanur

milanur Aktif Üye

kalama ayarı kofana için neden kapalı olmalı boşluk vermemek için serttir kofananın kafası çıkarır atar kafa atar kalama kapalı engellersin tabiki kamış iyi olacak geldimi eyimi iyi vereceksin ve makine tabi yorayım dersen balığı kaçırırsın o yüzden farklı bir teknik kapalı kalama gece kofana avı

11. milanur

milanur Aktif Üye

ofana arada sırada rastlayabileceğin bir balık zor denk gelmesi. Dediğin yerleri biliyorum ama hiç denk gelmedi oralarda susanoğlunda hele hiç tutan görmedim ama çok av yaptığım da söylenemez ama bir kaç yer biliyorum o civarda kofananın uğrak yeri ama herşeyi paylaşırım mera paylaşmam