Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Yarin ilk takimimi toparliyorum.

Konu, 'Kamışlar, Kamış Çeşitleri ve Özellikleri' kısmında Seyyah tarafından paylaşıldı.

1. Seyyah

Seyyah Yeni Üye

Evet abiler, cocuklugumdan beri bekledigim an geldi ve yarin uskudardaki evime tasiniyorum. Universiteye gelmeden once denizlide yasadigimdan ve de geldikten sonra iki sene yurtta kaldigimdan dolayi baslayamamistim ama uzun suredir hayallerini kurdugum bir olay olta balikciligi. Artik balik tutabilecegim yani. Cok da uzatmadan sizleri sikmadan asil mevzuya geceyim.

Ya yarin ya da yarindan sonra cengiz balikcilik ya da o civardaki dukkanlarin birinden uskudar sahillerinden olta balikciligina baslamak amaciyla ilk takimimi toplayacagim. Bu konuda tecrubelerinize siginarak yardimlarinizi bekliyorum. Bir de birkac sorum var;

Diyelim ki ufak baliklar icin surf kamisli bir takim topladim (capari takimi icin), bu oltayla levrek ya da lufer gibi biraz daha irice baliklari tutabilir miyim ucuna farkli takim takarak?

Buyuk baliklara ilgim daha cok ama capariyle baslamanin daha masrafsiz ve ogretici olacagi kanisinda oldugum icin bastan spin olta almayayim dedim. Sizin bu konudaki gorusleriniz nelerdir?

Bilgisizligimden kaynaklanan yanlis ifadelerim olduysa kusura bakmayin.

Iyi aksamlar dilerim hepinize.

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. kamilvariser

kamilvariser Aktif Üye

Lüfer gibi balıkları yemlide tutma şansı yakalayabilirsin. 200 gram ile uzak atışlar yaparak rapala ile tutman biraz zor. He denersin kısmetine gelir :) çünkü istavrit takımıyla uzak atış yapman ya da 200 gram abanman çok zor. Üsküdara inceçizgi açıldı orayada uğra derim. Çok ilgili ve bilgili kişiler çalışıyor.

GT-N7100 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Seyyah bunu beğendi.
  4. gurcansap

gurcansap Daimi Üye

Yeni başlayacağına göre ben senin yerinde olsam sıyırtma yapabilecek hafif bir takım toplardım. 3,90 m kamış. 55 kafa bir makine. 0,26 mm misine sardırırdım makineme. Hem aynı takımla çsparide yapabilirsin. Daha iri balıklar içinde tecrüben artıp, gözlem yaptıkça yeni takımlar yapardım.

Çaparilerini hazır alacaksan ince köstek ve bedenden imal edilmiş olarak cengizin karşı sırasında bu işle ün yapmış bir dükkan var. Ordan alırsın...

Sözün özü kamış ile atma tecrüben yoksa sıyırtma ile atıp çekmeye başla.
    Uygun yer bulursan iri istavritler avlarsın silikonla...

Seyyah bunu beğendi.
  5. Seyyah

Seyyah Yeni Üye

Cok cahilce bir soru olacak belki ama siyirtma nedir tam olarak, okudugum kadariyla zemin kumlu olmali bu yontemde pek anlamamis olsam da ama uskudarda genelde kayalik ve yosunlu tutulan yerler.

6. Seyyah

Seyyah Yeni Üye

O sirada bir dukkan mi o da, olmadi oraya gideyim.

7. Musti.barut

Musti.barut Daimi Üye

Babacan.. madem yeni basliyosun nacizane fikrimi berilteyim.. gündüz avları yapicaksan surf takım yapmak daha uygun olur senin hem atış konusunda kendini yetistirirsin hemde balık zamanı balık tutarsin..
    Nasil surf takımı yaparsın.. bence 100 tele üzeri kamış kullan 4.20 idealdir neden yüz tele uzeri dersen altındaki fiyatlı kamışlar. Çünki hem yavaş aksiyonludur hemde cok esnektir seni fazlasıyla yipratir ve sogutur.. uzerindeki fiyatlı kamışlar ise başlangıç için normaldir..
    Makina konusuna gelince baştan hafif makina kullan derim 40 ve ya 50 lik seni yormaz belli bir atıstan sonra kolda derman kalmiyo heleki acemiysen bu 50 tl lik de olsa 1000 tl de olsa böyle olacaktır.. misina kullanıma gelince tabiki profosyoneller ip örgü kullanır. Ama senin işini mono veya flora görür yeterki sağlam ve ince kullanmaya çalış 0.24 veya 0.25 geçme.. gelelim nasıl ve ne şekilde kullanılsın hangi yapabilirsin..
    Boğazdaki tüm balık cesitlerinide kullanabilirsin dogru takımlar la.. gündüz yapabilecegin iki secenegin var yemli ve yemsiz. Yamsiz capariyle başla kendini gelistir sonra yemli cinekop ve lufer takımları kullanılsın kismetinde varsa illaki balık tutarsin..
    Gece avı icinde caparide olur ama at çek olmazda zargana topuyla Samandıra li simli capari yaparsın yada siyirtma denilen silikonlari kullanırsın buda nasıl olur. Lrf silikonlari ve buna uygun zokalar mevcut yani iğneler tekli yada Kurşunlu beden yaparak uzağıda atabilirsin illaki balık tutacagina eminim. Ve başlangıç olarak da capari için 100 gr kurşunla basla akintiya gore ve kamış in aksiyonuna gore daha yukarlari cakabilirsin...
    Spin avcılığı sadece sahte yemlerle silikon rapala kaşık vs yapılan aydır sabır gerektirir vede usta işidir. Ben dahi bilmem. Ama bu dediklerimi surf lede yapabilirsin. Dedigim gibi ucuz alma yuksekte alma orta segment ürünler başlangıç olarak işini görecektir babacan benden bu kadar haydi rastgele

Seyyah bunu beğendi.
  8. Seyyah

Seyyah Yeni Üye

Eyvallah ustam.

9. çamlıbahçedenahmet

çamlıbahçedenahmet Daimi Üye

cengiz balıkçılığa git yıldırayı bul beni bebekten ahmet abi gönderdi de, ben okuma spider kamış ve avenger 55 lik makine istiyorum de . senin başta işini bunlar görür.hem hafif , hem her balığa uygundur.
    kal sağlıcakla .........

Seyyah ve KalamA bunu beğendi.
  10. gurcansap

gurcansap Daimi Üye

Sıyırtma 50-75 gr sıyırtma kurşunu makine bedeninin ucuna, kurşunun tel yada plastikten uzantısının ucuna da mümkün olduğunca ince misine ile (yaklaşık kamış boyundan 30 cm. kadar kısa olabilir) ucuna tek bir simli iğne veya silikon ile oluşan düzenek oluyor.
    Sen aşağıda Ahmet abinin tarif ettiği şekilde yap. Canlı örnekler ile sorularına orada yanıt alabilirsin.

Seyyah bunu beğendi.
  11. karantina14

karantina14 Aktif Üye

Şimdi bu işe hiç bulaşma diyeceğim ama iş işten geçmiş sen balıklama balığa dalmak istiyorsun :)
    Şaka bir tarafa da Ahmet abinin söylediği takımı al. Sonrasında zaten kendini geliştirdikçe bir bakmışsın sürekli bir şey almak içi para biriktiriyoırsun :)

Seyyah bunu beğendi.