Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Yasağa Rağmen Ağ Atan Balıkçılara Baskın

Konu, 'Genel Konular' kısmında nuri deniz tarafından paylaşıldı.

1. nuri deniz

nuri deniz Aktif Üye

SAKARYA'da, yasağa rağmen ağ atarak balık avlayan kişilere Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, Jandarma ve Amatör Balıkçılar Derneği ekipleri baskın yaptı. SAKARYA'da, yasağa rağmen ağ atarak balık avlayan kişilere Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, Jandarma ve Amatör Balıkçılar Derneği ekipleri baskın yaptı. Motorlu teknelerle yapılan baskında, kayıklarla açıldıkları göle ağ atarak avlandıkları tespit edilen 2 balıkçıya para cezası uygulanırken, göle atılan 12 bin 500 metre ağa da el konuldu. Gölün içerisinde bulunan ve sahipleri çıkmayan ağlardaki balıklar ise yeniden göle bırakıldı.

Sakarya Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü Su Ürünleri Şubesi ekipleri, Jandarma Çevre Kontrol ekipleri ve Sakarya Rastgele Amatör Olta Balıkçıları ve Doğal Hayatı Koruma Derneği Başkanı Semih Kolçak, derneğe ait 3 motorlu tekne ile Akgöl'de denetime çıktı. Daha önceden attığı ağları toplamak isteyen bir balıkçı suçüstü yakalandı. Jandarmayı karşısında gören balıkçı, 'Akşam bir kere atmıştık' diye savunma yaptı. Denetimlerde 2 kayıkla kaçak avlandığı belirlenen M.B. de ekipleri görünce 'Biz olta ile avlanıyoruz' diyerek göle ağ atmadıklarını öne sürdü.

Ağla avlanan iki balıkçıya 923'er lira para cezası kesilirken, 12 bin 50 metre ağa da el konuldu.

Sakarya Rastgele Amatör Olta Balıkçıları ve Doğal Hayatı Koruma Derneği Başkanı Semih Kolçak, şunları söyledi:

"Katliama dur demek istiyoruz. Görüyorsunuz ağlar balıklarla dolu. Yasak zamanı balıklar havyarlı ve buradan binlerce metre balık ağı çıkıyor Gölde bu hafta daha çok ağ çıktı. Her taraf havyar dolu. Bu misine ağlarla çok küçük balıkları dahi yakalıyorlar. Şu anda ağlarda canlı balıklar var. Onları ağlardan kurtarıp göle atıyoruz. Burada resmen balık katliamı yapmışlar. Çok korkunç bir manzara ortaya çıktı. Adeta şok olduk. Bizim jandarmadan talebimiz, bu tür operasyonlar sıklıkla yapılması. Böylelikle katliam önlenmiş olacaktır."

yasağı ihlal eden amatör balıkçılara 272 TL idari para cezası, yasaklı ürüne el koyma işlemi, ticari balıkçılara ise 923 TL idari para cezası, yasaklı ürüne ve av aracına el koyma işlemi uygulanıyor.

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. serinci

serinci Üye

sürekli denetimler olsa da yurtdışındaki gibi bizler de gönül rahatlığı ile ava gidebilsek. Bir kaç kişinin kişisel çıkarları için tabiata büyük zarar vermelerinin önüne bu gibi denetlemelerle çıkılmaya devam edilmelidir. Paylaşım için teşekkürler.

4. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Ben anlamıyorum zaten yasak zamanda av yapmanın mantığını.
    Cezalar acıtıcı olmalı...

5. Berkayy

Berkayy Aktif Üye

Aynen katılıyorum abi 900 tl adamı etkilemez bile bence

6. kartallı

kartallı Aktif Üye

Bundan 3 sene önce Akgöle at çek yapmaya gitmiştim ve Allah sizi inandırsın koskoca gölde atçek yapmaya yer bulamamıştım.Üstelik sandal tutmamıza rağmen.2 sene öncede ilaçlama yaptıkları tankerleri traktörle göllere sokup o şekilde yıkadıklarından dolayı korkunç balık ölümlerine sebep olmuşlardı.Üzülerek ve içim parçalanarak söylüyorum ki Sakarya lı olduğum halde bu tür adam müsvettelerinden nefret ediyorum.Allah hepsinin belasını versin.O kadar çok su kaynaklarımız var göllerimiz derelerimiz ve akarsularımız ama maalesef insan yok adam gibi avlanan.Tırıvırı onlarda kireç dinamit serpme , ağ daha ne olsun.Yazıklar olsun...

7. KayaBalığıKaya

KayaBalığıKaya Daimi Üye

bir adam başı 10000 tl ceza kesselerdi görürdüm bir daha yapıyorlar mı yapmaya yelteniyorlar mı?

8. gurcansap

gurcansap Daimi Üye

Bence cezayı mezarlık adreslerine kestiriyor bunlar.
    Dolayısı ile eylemi fiilen işleyenler yapmaya devam edeceklerdir.
    Hatta kendi yaptıklarını yanlış olarak görmeyip, onları şikayet edenlerin yanlış yaptıklarını düşünecek kadar sığ beyinli olduklarını düşünüyorum.

9. Berkayy

Berkayy Aktif Üye

bence onlarda biliyorlar adam başı 10.000-15.000 TL para cezası kesilse yapmayacaklar ama 900 TL para cezasında yaparlar ve daha çok ceza kesecekler.Bu sebeple de ceza kesenler daha çok para kazanacak