Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Yaşasın! Bende ÇUPRA tuttum.

Konu, 'Balık Avı ile İlgili Fotoğraflı Av Hikayeleri' kısmında AKIN KAPTAN tarafından paylaşıldı.

1. AKIN KAPTAN

AKIN KAPTAN Editör Moderatör

Geçtiğimiz günlerde sitedeki gürültü patırtıdan sonra açıkçası biraz tadım kaçtı. Bu gürültü kısa sürede o kadar yüksek okunma oranına ulaştı ki sitedeki pek çok trofe av raporu bu kadar yüksek izlenme ve okunma rakamlarına ulaşamadılar. Öyle olunca insan bir an düşünüyor "biz burada ne yapıyoruz" diye. Sonra Hamdi Abi'nin , Bahadır Sarıca'nın, Müthişaman'ın, Sargoz35 ve diğerlerinin güzel raporları peşpeşe gelince muhabbet kaldığı yerden eski tadına kavuştu. Bende son 10 günün biriken kurtlarını bir dökeyim istedim.

Yazın JIG avı neredeyse sıfır, sırtı avları ise çok düşük verimle oluyor. Sırtı avlarında sahtelere daha çok palazlar atlıyor. Şöyle dişe dokunur bir av yapmak için saatlerce dolaşmak lazım ama acımasız güneş kafa pişiriyor. Bu aralar saatte yaklaşık 1 litre su tüketerek avlanmaya çalışıyoruz. Yazın bu bereketsizliğini aşmanın en güzel yolu tabiki CANLI YEM. Geçmiş yıllarda bunu çok güzel tecrübe ettik. Canlı yem tutmanın kendisi bile başlı başına bir macera. Biri yüzey ve birisi dip olmak üzere kıyıdan iki kıbrıs takım attım. Yüzey kıbrısına saran kefaller her seferinde iğnelere takılmadan ekmeğimi yediler. İnanılmaz kurnaz hayvanlar. Ancak dip kıbrısı güzel süpriz yaptı. ÇUPRA. Tekne aldığımdan beri ihmel ettiğim kıyı avlarının güzelliğini hatırlattı. Yemi tazeleyip tekrar attım. Yarım saat içinde ikincisi ve üçüncüsü de geldi. Sonraki bir saat boyunca vuruş bile alamadım. Canlı yem tutayım derken akşam tavası hazır oldu.

Bu avda eş dost denize gitmiştik. Hep beraber eğlendikten sonra dönüş yolunda yolcular yorgunluktan uyuya kaldı. Öyle olunca hafifçe kıyılayıp sahte kalamar ile dip sırtısı yaptım. 10 mt kadar derinlikte balık takıma oturdu. Uyuyanları uyandırıp havamı attım.

Bu resimde sahilde küçük bir yırtıcı kuş göreceksiniz. Kuşları bilmediğimden cinsini tam olarak söyleyemeyeceğim. Sanırım ya şahin ya atmacadır. Bizi ilgilendiren kısmı ise şöyle; Kıyı şeridinde büyük balıklardan kaçmak için dışarı atlayan küçük balıklardan karaya düşenleri afiyetle mideye indiriyordu. İyi bir makinam olmadığından istediğim fotoğrafı alamadım.

Bu avda çılgın balıkçı dostum Mustafa'nın "Trança gelmiştir. Sübye ile av yapalım" ısrarına (inanmasam da) dayanamayıp dip sırtısı yaptık. Çok düşük süratte ve 35 metre kadar derinlikteki bir taşın etrafında 2 veya 3 tur attıktan sonra bu güzel beyaz lagos yakalandı. Ceza olarak onun balığı ile resim çektirdik.

Yaz tatiline çıkan balık sevdalısı dostlara tatil keyiflerini balık hırsı için harcamamalarını tavsiye ederim. Burada ki av raporları daha çok yerel avcılara ait. Eğer imkanınız var ise balık turlarına katılın. Hep rastgelsin.

hakan4117 bunu beğendi.
  2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Tebrikler Akın
    Ben de daha bilerek ve de isteyerek çupra yakalayamadım.
    Kızımı eğlendirmek için ekmek takarak attığım oltaya çapulcu balık beklerden bir Çupra (lidaki demek daha doğru) gelivermişti.
    Senin kıbrıs oltası da aynı işi yapmış başlangıçta ama tekrarında gelen çupra için söylenecek söz yok. Bilerek ve isteyerek yakalamış ve dediğin gibi ilk çupranı avlamışsın. :)
    Devamı da rastgelsin..

hakan4117 bunu beğendi.
  4. oktay16

oktay16 Moderatör

Akın abi tebrikler çok güzel avlara imza atmışsın, :) Açık konuşmak gerekirse senin trofe raporlarını okumayı özledim, her raporunda ayrı bir tüyo kapıyorum çünkü:) sırtı konusunda senden çok şey öğrendiğimi söylemeliyim. Detaylı raporlarını anlatacak avlar yapman umuduyla :) Bursadan Selamlar....

hakan4117 bunu beğendi.
  5. Burak Karadeniz

Burak Karadeniz Aktif Üye

Sevgili Akın balık avına çıkamadığım bu günlerde kıyıdan ve tekneden gerçekleştirdiğin bu güzel avların raporları gözlerimin pasını sildi,ellerine sağlık.Selam ve sevgiler.

hakan4117 bunu beğendi.
  6. YaşaR

YaşaR Moderatör Yönetici

Akın kaptanım tebrikler. Kısmetin her zaman açık olsun. Rastgelsin.

hakan4117 bunu beğendi.
  7. MERCURY90

MERCURY90 Aktif Üye

bravo, en sevdiğim balıktır, afiyet olsun

hakan4117 bunu beğendi.
  8. sa®gozmehmet

sa®gozmehmet Aktif Üye

Sevgili Akın tebrikler:) değişik bir sistem ve yakalanan çipuralar,demek ki çipura takımları ile av yapsan kimbilir neler olacak :) diğer avlarında hepsi birbirinden güzel...Gönlündeki avları yapman dileğiyle...Selamlar...

hakan4117 bunu beğendi.
  9. AKIN KAPTAN

AKIN KAPTAN Editör Moderatör

Sağol Şeref Abi.

Sağolun. Ah bir trofe gelse. Elimiz boş dönmesek yeter. Ekim ayından sonra bekliyorum.

Sağol Burak Abi.

Sağolun. Size de rastgelsin.

Teşekkürler. .

Sağol. Bizim burada kıbrısçı çok. Genelde kefal ve sokan(çarpan) balığı yakalıyorlar. Arada sırada benim gibi çupra tuttuklarını da biliyorum.

hakan4117 bunu beğendi.
  10. BİROL

BİROL Daimi Üye

Sevgili Akın,
    Sen yemlik balık diye Çupra tutuyorsan normaldir :D
    Tebrikler yine keyif dolu bir av olmuş.
    Çupralarında maşallahı var.

hakan4117 bunu beğendi.
  11. Ersin

Ersin Moderatör Yönetici

Tebrik ederim Akın Kaptan, siftah senden devamı Allah'tan diyelim.:)

hakan4117 bunu beğendi.